Kontra w zakładach bukmacherskich

Ocena 3,33/5 | 12 głosów

Kontrowanie zakładów bukmacherskich pozwala bez względu na wynik osiągnąć zysk, bądź odzyskać utracony kapitał. To jedno z głównych pojęć dla zawodowych graczy, którzy zarabiają na bukmacherce.

Nie da się ukryć, że zakłady bukmacherskie są dla ludzi... myślących, choć oczywiście swojego szczęścia szukają w nim także i ci, którzy nie grzeszą wysokim poziomem inteligencji. Regularne zarabianie pieniędzy w bukmacherce nie jest rzeczą łatwą. Gdyby było inaczej na bukmacherce nie zarabiałoby 5% wszystkich grających, ale o wiele, wiele więcej.

Na pewno wielu typerów jest na etapie zbierania doświadczenia w zakładach, które zaprocentuje w przyszłości. Nie oznacza to, że już teraz nie odnoszą zysków. Wygrane się pojawiają, ale wciąż towarzyszy im zbyt duża liczba porażek. Spora większość jednak przy obstawianiu zakładów po prostu dobrze się bawi, co jest w pełni zrozumiałe.

Jednak pośród notorycznie przegrywających wyróżnić możemy tych, którzy zwyczajnie nie znają się na sporcie, jak i tych, którzy przegrywają na swoje własne życzenie. Do tej grupy przede wszystkim zaliczyć trzeba graczy nieznających podstawowych pojęć bukmacherskich i zasad gry - również kontry! Czym w związku z tym jest kontra w zakładach bukmacherskich i jak ją stosować? Dlaczego jest to tak ważny termin? Po przeczytaniu naszego artykułu wszystkiego się o niej dowiecie.

Co to jest kontra i do czego służy?

Bez dwóch zdań kontra to jedno z ważniejszych pojęć bukmacherskich, które powinno być znane każdemu graczowi szanującemu pieniądze. Zadziwiające jest jak niewielu graczy stosuje kontrę w zakładach.

Poprzez kontrę, najprościej rzecz ujmując, rozumieć możemy zakład postawiony na rozstrzygnięcie przeciwne w danym wydarzeniu od tego, jaki złożyliśmy wcześniej. Dotyczyć ona może zdarzenia zgranego w trybie singla bądź też kuponu akumulowanego i to właśnie w tym drugim przypadku spotykamy się z kontrą o wiele częściej. Skontrowanie zakładu zdejmuje z typera ryzyko przegranej kosztem mniejszego zysku.

Kontra to zagranie zakładu przeciwnego, który zapewni bez względu na wynik zysk, lub zwrot stawki

Czy zdarzyło wam się, że kupon z pięcioma, sześcioma czy siedmioma zdarzeniami „zawalił” wam jeden i ostatni mecz? Z pewnością było tak wielokrotnie. Otóż gdybyście zastosowali kontrę, na pewno byście z takiego zakładu jakiś zysk wynieśli, a w najgorszym przypadku odrobiliście zainwestowaną w taki kupon stawkę.

Kiedy kontrować zakład?

To pytanie zadajemy sobie stosunkowo często. W zasadzie nie ma jednoznacznej reguły co do tego, kiedy kontrować. Wiele zależy tu od gracza, jego doświadczenia, strategii typowania i tego co ma podlegać kontrze.

Najczęściej kontrujemy zakłady akumulowane, które składają się z kilku lub nawet kilkunastu zdarzeń. Jednakże mając taki kupon wykonanie kontry po trafieniu dwóch czy trzech zdarzeń na przykład z dziesięciu mija się z celem. Pomyśleć natomiast możemy o tym już przy trafieniu sześciu z nich, czy siedmiu. Wtedy podejmując decyzję o kontrze należy dokładnie przeanalizować pozostałe wydarzenie i określić prawdopodobieństwo sukcesu.

Kontra także w zakładach pojedynczych w określonych sytuacjach jest bardzo skuteczna. Jeśli dajmy na to zagraliśmy na jedną z drużyn w zdarzeniu na 1X2 w piłce nożnej i ta wygrywa, to kontra jest możliwym rozwiązaniem. Taka gra dla gracza zazwyczaj się opłaca, bo kiedy dana drużyna przegrywa 1-0 czy 2-0 to kursy na nią są naprawdę wysokie. Wówczas nawet niewielka stawka kontry pozwoli wygenerować zysk niezależnie od rozstrzygnięcia takiego spotkania lub w najgorszym wypadku zniwelować stratę. Oczywiście w przypadku zakładu pojedynczego kontrę należy przeprowadzać w zakładach LIVE.

To czy warto zagrać kontrę zależy nie tylko od samych kursów ale też od tego co się dzieje na boisku w trakcie meczu lub poza nim. Jeżeli oglądając mecz na żywo nasza drużyna wygrywa ale widać, że gra jej wygląda coraz słabiej a przeciwnik mocno napiera na bramkę to kontra na przeciwnika wygląda sensownie. Podobnie w przypadku akumulatora, gdy przed ostatnim nierozstrzygniętym meczem zauważymy znaczny ruch kursu sugerujący wzrost prawdopodobieństwa porażki kuponu, warto zastanowić się nad kontrą zakładu.

Dwa rodzaje kontry

Kontrę w zakładach bukmacherskich podzielić możemy na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest kontra zapewniająca zysk, drugą natomiast kontra ograniczająca wysokość porażki. Jaka jest między nimi różnica?

W przypadku kontry zapewniającej nam zysk jej stawkę dobieramy tak, aby niezależnie od rozstrzygnięcia danego spotkania osiągnąć jakiś zysk. Nie musi on być równy, bo tak jak i pomiędzy zyskiem z zakładów przedmeczowych a kontrą może być proporcja 50-50%, równie dobrze może to być proporcja 60-40%, 70-30% czy 80-20%. To zależy już od gracza.

Kontra zapewniająca minimalizację straty to kontra, która ma nam przynieść zwrot stawki obu zakładów, a więc tego zagranego wcześniej, jak i samej kontry. Jej stawkę musimy dobrać tak, aby w przypadku wygranej zakładu kontrowanego zsumowana kwota obu stawek nam się zwróciła.

Stawka kontry

Powyżej wspomnieliśmy o tym, że bardzo ważną cechą każdej kontry jest jej stawka. Jak zatem wyliczyć stawkę kontry? Najlepiej jest zobrazować ją na przykładzie.

Przykład 1: zakłady akumulowane — maksymalizacja zysku 50-50%

Mecz 1: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.30) - wygrany
Mecz 2: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.40) - wygrany
Mecz 3: Drużyna A - Drużyna B - 1 (2.45) - wygrany
Mecz 4: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.75) - wygrany
Mecz 5: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.75) - przed rozpoczęciem

Stawka: 100 PLN
Kurs: 13,65
Ewentualna wygrana: 1365 PLN

Jak widzimy do wygrania 1365 PLN, pozostał nam tylko jeden mecz z kursem 1,75. Większość z typerów jest już wówczas w euforii bo duża wygrana wydaje się być wyciągnięcie ręki. Jeszcze tylko jeden mecz... niestety często zdarza się ostatni mecz zawala cały kupon i po świetnym kuponie pozostaje jedynie jęk zawodu. Aby uniknąć takich bolesnych sytuacji można w tej sytuacji wykonać kontrę, która da nam pewną wygraną (surebeta) kosztem mniejszego zysku.

Przyjmijmy, że ostatni zakład to zdarzenie 2-drogowe, a kurs na drużynę przeciwną wynosi 1,95. Jak dobrać stawkę takiej kontry, chcąc osiągnąć proporcję 50-50% czyli identyczny zysk bez względu na rezultat ostatniego meczu?

Wzór na stawkę kontry w celu maksymalizacji pewnego zysku:

stawka kontry = ewentualna wygrana kuponu / kurs ostatniego zdarzenia

Dla naszego przykładu będzie to: 1365 PLN (ew. wygrana) / 1,95 = 700 PLN. Zatem właśnie za 700 PLN należy zagrać zwycięstwo drużyny B aby zysk bez względu na wynik był maksymalny. Jak ma się to do całości?

Obliczmy: 100 PLN (stawka 1 zakładu) + 700 PLN (stawka kontry) = 800 PLN (łączny wydatek)

Nasza wygrana wynosić będzie: 1365 PLN (wygrana niezależnie od tego, jaki zakład trafimy) - 800 PLN (ogólna kwota stawek) = 565 PLN (czysty zysk)

Bez kontrowania czysty zysk wyniósł by 1265 PLN (1365 PLN - 100 PLN stawki).

Zagranie kontry zapewniło pewny zysk w wysokości 565 PLN eliminując jednocześnie ryzyko przegranej. Efektem ubocznym jest spadek wysokości wygranej kwoty z możliwych 1265 PLN.

Przykład 2: zakłady akumulowane — zwrot stawki

Mecz 1: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.30) - wygrany
Mecz 2: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.40) - wygrany
Mecz 3: Drużyna A - Drużyna B - 1 (2.45) - wygrany
Mecz 4: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.75) - wygrany
Mecz 5: Drużyna A - Drużyna B - 1 (1.75) - przed rozpoczęciem

Stawka: 100 PLN
Kurs: 13,65
Ewentualna wygrana: 1365 PLN

Naszym założeniem jest w tym przypadku zwrot stawki, a więc postawionych pierwotnie 100 PLN i tego, co wydamy na kontrę.

Wzór na stawkę kontry w celu ochrony postawionych pieniędzy:

stawka kontry = postawiona kwota / (kurs ostatniego zdarzenia - 1)

Obliczmy, dla naszego przykładu będzie to: 100 PLN / (1,95 - 1) = ~ 105 PLN. Zatem stawiając zakład przeciwny w kwocie 105 PLN otrzymujemy freebet'a - w przypadku pomyślnego zakończenia w ostatnim meczu mamy dużą wygraną (1365 - 100 - 105 = 1160 PLN) w innym przypadku mamy zwrot postawionej stawki 105 * 1,95 = ~ 205 PLN a więc pokrywa stawkę pierwotnego zakładu.

Zagranie kontry zapewniło zwrot stawek obu zakładów 205 PLN w przypadku przegrania ostatniego zakładu na kuponie akumulowanym i spory zysk w przypadku wygrania 1160 PLN.

Powyższe wzory są oczywiście prawidłowe także dla kontrowania singli.

Kontra a zamykanie zakładów przed czasem

Niektórzy bukmacherzy, w tym między innymi znana wszystkim Fortuna oferuje możliwość zamykania zakładów przed czasem. Zamykanie zakładów przed ich ostatecznym rozliczeniem jest możliwe zarówno dla singli jak i akumulatorów. Jest to przydatne narzędzie, które "wykonuje kontrę za nas" gdyż nie trzeba samemu obstawiać zdarzenia przeciwnego, wyliczać stawek czy dokonywać kolejnego depozytu w przypadku braku środków na koncie. Wszystkim tym zajmuje się bukmacher. Bukmacher na bieżąco wylicza prawdopodobieństwo trafienia naszego zakładu co to przekłada się na wysokość kwoty jaką oferuje w opcji zamknięcia nierozstrzygniętego kuponu. Po zamknięciu zakładu pieniądze automatycznie zostaną dopisane do konta gracza. Rzecz jasna będzie to odpowiedni procent ewentualnej wygranej z kuponu przedmeczowego.

Zamykanie zakładów przed czasem u bukmachera jest wygodne ale nieopłacalne. Przy wyliczaniu kwoty wypłaty za nierozliczony zakład bukmacher używa wyższej marży niż przy obliczaniu kursów na zakład przedmeczowy czy live dlatego zwykle bardziej opłaca się zagrać samemu kontrę niż zamykać zakład przed czasem. Więcej o zamykaniu zakładów przed czasem przeczytać można w artykule Cash-out.

Podsumowanie

Przechodząc do podsumowania, raz jeszcze chcemy podkreślić, że znajomość kontry przyda się każdemu typerowi zakładów bukmacherskich. Kontrowanie zakładu to przywilej, z którego należy czasami korzystać, bo dzięki niemu raz - gwarantujemy sobie zysk, dwa - zwrot stawki.

Nie myśl stereotypowo „A po co?”, „Przecież to pewniak”, „Po co tracić pieniądze?”, „To musi wejść!”, bo takie myślenie zazwyczaj daje odwrotne skutki. Przypomnij sobie, że gra u bukmachera to inwestycja długoterminowa. Dlatego też, zamiast czerpać wielką chochlą, posiłkuj się małą łyżeczką. Kontra ci w tym na pewno pomoże.

 

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Kontra w zakładach bukmacherskich

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Kontra w zakładach bukmacherskich" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,33/5 | 12 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera ABC obstawiania:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

LV BET baner
LV BET baner