Tenis stołowy

Ocena 4.06/48 głosów
Tenis stołowy

Tenis stołowy, potocznie określany jako ping-pong, jest miniaturową odmianą tenisa ziemnego. Sport ten jest znacznie prostszy i tańszy do uprawiania, wiele osób zaczyna amatorsko grać w ping-ponga już w czasach szkoły podstawowej.

Tenis stołowy jako dyscyplina sportowa uprawiana amatorsko jest w Polsce popularny, jednak biorąc pod uwagę zawodowy tenis stołowy, jego popularność jest już znikoma. Bardzo trudno w mediach znaleźć zapowiedzi czy wzmianki nawet o największych imprezach, typu mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy.

  1. Ranga turniejów tenisa stołowego
  2. Zasady gry
  3. Historia tenisa stołowego
  4. Sprzęt do gry
  5. Rodzaje zakładów na tenis stołowy
  6. Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą zakładów na tenis stołowy
  7. Skąd czerpać wiedzę o tenisie stołowym
  8. Specyfika obstawiania tenisa stołowego
  9. Tenis stołowy w zakładach bukmacherskich

Pod względem popularności wśród kibiców, typerów i bukmacherów tenis stołowy nie dorównuje sportom drużynowym, takim jak koszykówka, siatkówka czy oczywiście piłka nożna. W tyle jest także za takimi dyscyplinami jak tenis, skoki narciarskie, boks czy nawet wyścigi Formuły 1. Na pewno wynika to po części z tego, że nie mamy w tym sporcie większych sukcesów, a to dlatego, że od dziesięcioleci po wszystkie laury na największych turniejach tenisa stołowego, z igrzyskami olimpijskimi i mistrzostwami świata włącznie, sięgają Chińczycy.

Na świecie tenis stołowy popularny jest jedynie na dwóch kontynentach: w Azji, gdzie prym wiodą Chińczycy, oraz w Europie, gdzie najsilniejszą ligą tenisa stołowego jest niemiecka Bundesliga, w której od lat bryluje legendarny Timo Boll. W mistrzostwach świata dominacja Chińczyków jest miażdżąca – są niepokonani wśród kobiet od 1995 roku, a wśród mężczyzn od 2005 roku. Co więcej, zawodnik żadnego innego kraju nie dotarł w tym czasie nawet do finału!

Najbardziej utytułowanym i najlepszym w historii polskim tenisistą stołowym jest Andrzej Grubba (zm. 21 lipca 2005 roku), którego największym osiągnięciem było zdobycie brązowego medalu w indywidualnych mistrzostwach świata w 1989 roku w Dortmundzie. Wcześniej brązowy medal mistrzostw świata zdobył w grze podwójnej w 1987 roku i drużynowo w 1985 roku. W swojej karierze wywalczył też mistrzostwo Europy w grze mieszanej w 1982 roku i kilkukrotnie srebro i brąz, również indywidualnie. Znanym polskim tenisistą stołowym był też Lucjan Błaszczyk, który na swoim koncie ma jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe medale mistrzostw Europy, choć wszystkie wywalczone w grze mieszanej lub podwójnej. Warto wspomnieć również o Leszku Kucharskim brązowym i srebrnym medaliści mistrzostw świata i europy.

Niewielką popularnością tenis stołowy cieszy się pośród graczy w zakładach bukmacherskich. Według statystyk obstawia go jedynie 0,1% grających, podczas gdy piłkę nożną o 68 p.p. więcej. Przyjrzyjmy się temu sportowi w kontekście gry u bukmachera. Jednak na początek wideo z popisem gry najlepszych tenisistów stołowych świata:

https://www.youtube.com/watch?v=E6xZ4maYsc4

Ranga turniejów tenisa stołowego

  1. Igrzyska olimpijskie
  2. Mistrzostwa świata
  3. Grand Prix Polski
  4. Mistrzostwa Europy
  5. Igrzyska europejskie
  6. Liga Mistrzów
  7. Rozgrywki krajowe

Zasady gry

Tenis stołowy (z chińskiego Ping Pang Qiu, z japońskiego Takkyu), nazywany potocznie ping-pongiem, jest grą, w której uczestniczy dwóch lub maksymalnie czterech zawodników. Mecze mogą bowiem być rozgrywane w formule singlowej czy też deblowej lub mieszanej.

Gra polega na odbijaniu piłeczki – przebijaniu jej ponad siatką na drugą połowę stołu za pomocą rakietki. Co istotne, inaczej niż w tenisie ziemnym, niedozwolone jest uderzenie piłeczki z powietrza, musi ona po odbiciu przez przeciwnika wcześniej dotknąć stołu.

Mecz tenisa stołowego w zależności od rozgrywek toczy się do trzech lub czterech wygranych setów. Każdy z nich trwa do zdobycia przez jednego z zawodników 11 punktów lub osiągnięcia dwóch punktów przewagi przy wyniku 10–10 lub wyższym. Serwujący zmienia się co dwie piłki lub co piłkę przy stanie 10–10 lub wyższym. Od pewnego czasu nie ma możliwości zasłaniania piłeczki przy serwie.

Historia tenisa stołowego

Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Ważna zmiana nastąpiła w roku 1901, kiedy to James Gibb wprowadził do gry piłeczkę z celuloidu. Dwa lata później pojawiły się natomiast przyklejane na deski okładziny. W 1926 roku założona została Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (International Table Tennis Federation, w skrócie ITTF), w tym samym roku odbyły się też pierwsze oficjalne mistrzostwa świata. Od 1988 roku, od igrzysk olimpijskich w Seulu, tenis stołowy należy do programu igrzysk olimpijskich.

Sprzęt do gry

Stół

Stół do gry w tenisa stołowego ma wymiary 2,74 × 1,525 metra, a jego blat ustawiony jest na wysokości 76 cm. Jest on zatem prostokątny i pomalowany jest na zielono, niebiesko lub czarno. Okalające krawędzie stołu białe paski mają szerokość 20 mm, a pasek na środku przedzielający pola gry jest szerokości 3 mm.

Rakietka

Rakietka do gry w tenisa stołowego składa się z deski i dwóch okładzin. Co istotne, do rozgrywek dopuszczane są tylko okładziny czarne i czerwone.

Deska składa się z jednej lub kilku sklejek i musi być w przynajmniej 85% wykonana z drewna. Resztę stanowić mogą sklejki z karbonu, włókna szklanego lub kevlaru.

Okładziny mogą być natomiast ofensywne, defensywne lub wszechstronne. Pierwsza jest trudniejsza w kontrolowaniu, ale przyspiesza grę, a druga ma właściwości odwrotne.

Siatka i piłeczka

Siatka na środku stołu musi mieć wysokość 15,25 cm. Piłeczka waży 2,7 g i jest wykonana z celuloidu. Jej średnica to 40 mm. Musi być koniecznie w kolorze białym lub pomarańczowym.

Rodzaje zakładów na tenis stołowy

Oferta zakładów z tenisa stołowego nie jest szeroka, ale też nie sprowadza się do typowania jedynie zwycięzcy(-ów) pojedynku.

  • Zwycięzca – zakład na zwycięstwo danego zawodnika / danej drużyny
  • Zwycięzca 1. (n-tego) seta – zakład na to, że dany zawodnik/drużyna wygra pierwszego (n-tego) seta
  • Poniżej/powyżej (sety) – zakład określający, czy w danym meczu liczba setów będzie niższa lub wyższa od progu określonego przez bukmachera
  • Poniżej/powyżej (punkty) – zakład określający, czy w danym meczu liczba punktów w secie będzie niższa lub wyższa od linii ustalonej przez oddsmakerów
  • Dokładny wynik – dokładny wynik meczu

Legalni bukmacherzy z szeroką ofertą zakładów na tenis stołowy

Tenis stołowy przez legalnych bukmacherów traktowany jest jako sport niszowy, kursy wystawiane są na krótko przed meczem w dodatku tylko na najpopularniejsze rodzaje zakładów. W Polsce tenis stołowy jako gra od lat cieszy się dużą popularnością wśród młodych pełnoletnich osób. Mimo tego legalni bukmacherzy wciąż po macoszemu traktują tę dyscyplinę i oferują bardzo mało rynków do obstawienia. Powodem ubogiej oferty bukmacherów dla Polaków na tenis stołowy może być brak dobrych, medialnych graczy a co za tym idzie brak obecności tenisa stołowego w mediach.

  • Fortuna (bogata oferta, zakłady LIVE na tenisa stołowego, transmisje TV meczów tenisa stołowego, dla nowych graczy cashback 100% do 200 PLN od pierwszej wpłaty)
  • TOTALbet (szeroka oferta zakładów, zakłady LIVE, zakład bez ryzyka do wysokości 150 PLN)
  • PZBuK (rozbudowana oferta, niezłe kursy, wysokie limity, szeroka oferta LIVE)
  • STS, Betclic

Skąd czerpać wiedzę o tenisie stołowym

TVP Sport na swojej stronie internetowej aktywnie relacjonuje zmagania tenisistów stołowych, ponieważ stacja ta co jakiś czas prowadzi telewizyjną transmisję z wybranych turniejów.

  • ittf.com – oficjalna strona Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego
  • ettu.org/en – witryna Europejskiej Federacji Tenisa Stołowego
  • tabletennisengland.co.uk – strona brytyjskiej federacji tenisa stołowego
  • pzts.pl – witryna Polskiego Związku Tenisa Stołowego
  • profile zawodników na portalach społecznościowych

Specyfika obstawiania tenisa stołowego

Analizując mecz tenisa stołowego, pod uwagę wziąć trzeba:

  • miejsce rozgrywania turnieju – lokalizację turnieju. Zawodnicy na ogół najlepiej czują się we własnym kraju, a w przypadku spotkań ligowych – w halach, w których na co dzień trenują;
  • rangę turnieju – najbardziej prestiżowe turnieje są również dobrze płatne, i to do nich zawodnicy przywiązują największą wagę. W przypadku tych o niższym prestiżu zdarza się, że jadą tylko po tak zwane wpisowe;
  • styl – pod uwagę należy wziąć styl zawodnika i sposób, w jaki radzi sobie z graczami ofensywnymi/defensywnymi/wszechstronnymi;
  • urazy – największą bolączką tenisistów są oczywiście kontuzje nadgarstków czy stawów łokciowych. Często narzekają oni również na dolegliwości związane z plecami. Warto sprawdzić, czy zawodnikowi, na którego stawiamy, nie doskwierał ostatnio jakiś uraz.

Tenis stołowy w zakładach bukmacherskich

Czy na typowaniu tenisa stołowego w zakładach bukmacherskich da się zarobić? Z pewnością tak, tym bardziej że jest to sport mało popularny wśród graczy, więc często bywa, że bukmacherzy nie przywiązują do niego większej wagi. Dlatego też zdarza się dosyć często, że kursy na niektóre mecze zostają zawyżone. Oczywiście należy mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności analizy, aby znaleźć taki zakład z wartością.

Mimo wszystko bez zgłębienia wiedzy o tym sporcie nie zdołamy przechytrzyć bukmachera. To z kolei nie będzie łatwe, bo najszybciej wiedzę tę można przyswoić, oglądając tenis stołowy, a niestety telewizje satelitarne na transmisje zawodów z tej dyscypliny decydują się bardzo rzadko. W takim wypadku pozostają streamy bukmacherów, którzy nie mają problemów z zakupem praw do transmisji.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/tenis-stolowy-84

Oceń ten tekst

Podobne artykuły