Legalne typy bukmacherskie

Ocena 4.00/42 głosy
Legalne typy bukmacherskie

Od lat interesujesz się sportem, czujesz się w tym mocny, obstawiasz zakłady, jesteś dobrym typerem i osiągasz regularny zysk – może chciałbyś zarabiać na sprzedaży płatnych typów bukmacherskich?

Pewnie zastanawiasz się, czy w Polsce, kraju, w którym obowiązuje dość rygorystyczna ustawa hazardowa, ograniczająca możliwości promowania i reklamowania legalnych bukmacherów oraz obstawiania w internecie, można legalnie zarabiać na bukmacherce, sprzedając płatne typy bukmacherskie? Można.

  1. Typy bukmacherskie a ustawa hazardowa
  2. Czy można legalnie sprzedawać typy bukmacherskie?
  3. Typy bukmacherskie a podatki
  4. Jakie kary grożą osobom będącym na bakier z przepisami?
  5. Czy można legalnie kupować typy bukmacherskie?
  6. Podsumowanie

Ustawa antyhazardowa w obecnym kształcie jest wadliwa i zła, jednak artykuł ten nie ma na celu wytykać prawnie uchwalonych błędów logicznych i merytorycznych ani rozsądzać, czy ustawa hazardowa jest zgodna z prawem europejskim, czy nie.

Poradnik ten ma za zadanie poinformowanie typerów, czy można legalnie zarabiać na typach bukmacherskich. Wyjaśnimy, czy sprzedawanie lub kupowanie typów jest karalne oraz w jaki sposób sprzedawać i kupować typy, aby było to zgodne z obowiązującą ustawą i prawem.

Typy bukmacherskie a ustawa hazardowa

Ustawa hazardowa obowiązuje firmy zarejestrowane w Polsce i prywatne osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku firm zagranicznych bądź pobytu stałego lub tymczasowego w Polsce (np. na wakacjach) ustawa nie ma mocy.

Przy założeniu obecności typera na terytorium RP zagadnienie sprzedaży lub kupowania płatnych typów bukmacherskich ma związek z ustawą hazardową w dwóch miejscach:

  1. Artykuł 29a ustęp 2 – mówi o zakazie uczestniczenia w grach hazardowych urządzanych przez sieć internet. Zakaz ten nie dotyczy firm, które dostały zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych (czyli licencjonowanych naziemnych bukmacherów).
    § 2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty niewykonujące monopolu państwa w tym zakresie, które urządzają gry hazardowe przez sieć Internet bez wymaganego zezwolenia.
  2. Artykuł 110a ustęp 1, 2, 3 Kodeksu karnego skarbowego – mówi o zakazie promowania i reklamowania gier hazardowych oraz wzajemnych zakładów bukmacherskich.
    § 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, zleca lub prowadzi reklamę lub promocję gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach, umieszcza reklamę takich gier lub zakładów lub informuje o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie takich gier lub zakładów, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
    § 2. Tej samej karze podlega, kto czerpie korzyści z reklamy lub promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach zlecanych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy, z umieszczania reklamy wbrew przepisom ustawy albo informowania o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie takich gier lub zakładów.
    § 3. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Artykuł 29a ustawy o grach hazardowych zabrania osobom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obstawiania zakładów bukmacherskich w firmach nieposiadających licencji Ministerstwa Finansów.

Artykuł 110a Kodeksu karnego skarbowego zabrania jakiejkolwiek reklamy bukmacherów. Dotyczy to zarówno reklamy w postaci publikacji materiałów marketingowych, przedstawiania zalet bukmacherów (bonusy, promocje, kursy), jak i jakiegokolwiek przekonywania czytelnika do odwiedzenia strony bukmachera. Zabronione jest nawet zaprezentowanie nazwy lub znaku graficznego logo bukmachera.

Gdyby ktoś chciał samemu zapoznać się z wyżej wymienionymi paragrafami, to całą ustawę można zobaczyć tutaj.

Czy można legalnie sprzedawać typy bukmacherskie?

Zakazy z ustawy hazardowej dotyczą nakłaniania do obstawiania zakładów u bukmachera oraz reklamowania bukmachera z prezentowaniem jego nazwy, zakazy te nie obejmują natomiast tworzenia czysto sportowej analizy sił grających drużyn, nie obejmują też zakazu wydawania prywatnej opinii co do tego, która z drużyn zdaniem typera wygra spotkanie. Aby analiza sportowa nie naruszała zakazów ustawy hazardowej, trzeba ją napisać umiejętnie, przestrzegając kilku zasad.

Czego nie wolno robić typerom w świetle ustawy

  1. Podawać nazwy bukmachera (np. typ „Chelsea wygra @1.75 Totolotek…”).
  2. Nakłaniać do obstawiania (np. „Polecam obstawić zwycięstwo Chelsea…”).
  3. Umieszczać linków do stron bukmacherów.
  4. Punkty 1–3 obejmują całą stronę internetową lub blog, na którym typer publikuje swoje analizy i przewidywania rozstrzygnięć meczów.

W jaki zatem sposób można legalnie sprzedawać swoje typy?

  1. Można analizować spotkanie pod kątem sportowym, przedstawić silne i słabe strony grających zespołów. Wyszczególnić kontuzje, przedstawić taktykę, oszacować szanse drużyn na zwycięstwo bądź osiągnięcie czegoś w meczu. Jest to normalna analiza sportowa z sugestią możliwych wyników, jednak bez żadnej wzmianki o bukmacherze czy obstawianiu przewidywanych rezultatów.
  2. Można wspomnieć o kursach bukmacherskich, np.: „bukmacherzy za postawienie 100 zł na Chelsea płacą 150–170 zł”, ale bez podawania nazw firm bukmacherskich. W polskich mediach co jakiś czas pojawiają się tego typu informacje, jak chociażby przy okazji niedawnych wyborów prezydenckich, Urząd Celny nigdy nie reaguje na takie publikacje. Można to zrobić, ale wyłącznie w celach informacyjnych, a nie w celu nakłaniania do obstawiania. Ważny jest kontekst użycia.
  3. Można jasno wyrazić swoją opinię, np.: Chelsea wygra”.
  4. Można wyrazić procentowo lub jednostkowo pewność swojej opinii, np. Chelsea wygra 8/10”.
  5. Można prowadzić podsumowania trafności swoich opinii.

Typy bukmacherskie a podatki

Za dostęp do analiz sportowych oczywiście można pobierać opłaty i sprzedawać płatne typy (np. jako miesięczny abonament), jednak wtedy powstaje obowiązek podatkowy. Z tak osiąganych przychodów należy się normalnie rozliczać z urzędem skarbowym.

W przypadku sporadycznej sprzedaży można taki przychód podciągnąć pod pozycję „inne dochody” w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jeżeli przychody będą się jednak pojawiać częściej i będzie to nosić znamiona stałego dochodu, niezbędne stanie się założenie działalności gospodarczej, gdyż ustawa o podatku dochodowym mówi, że:

Każda zorganizowana działalność zarobkowa prowadzona w sposób ciągły może zostać uznana za prowadzenie działalności gospodarczej.

Sam proces zakładania działalności gospodarczej jest w dzisiejszych czasach szybki i nie aż tak skomplikowany, jak by się mogło wydawać – należy wybrać formę opodatkowania i wypełnić kilka papierków. Dzięki elektronicznej platformie usług administracji publicznej ePUAP i uwierzytelnieniu się profilem zaufanym działalność można założyć przez internet bez wizyty w urzędzie. Niestety prowadzenie działalności wiąże się z comiesięczną opłatą składek – przez pierwsze pół roku: 300 zł, przez kolejne dwa lata: 600 zł, a później kwota wzrasta do 1300 zł (kwoty szacunkowe).

Jakie kary grożą osobom będącym na bakier z przepisami?

Za złamanie zakazu reklamowania i promowania bukmacherów w świetle ustawy hazardowej grozi kara w wysokości do 720 stawek dziennych, przy czym stawka dzienna jest to wartość z przedziału 10–2000 zł ustalana indywidualnie. W sytuacji dobrowolnego poddania się karze Urząd Celny wyznacza ją w wysokości 2000–4000 zł, np. w przypadku znanego typera Darmowe Pewniaki kara wyniosła równo 3000 zł.

Za obstawianie w internecie u nielegalnego bukmachera grozi konfiskata całości wypłaconych pieniędzy oraz kara grzywny z postępowania karnoskarbowego w kwocie do kilku tysięcy złotych.

Za zatajenie źródeł dochodu fiskus pobiera podatek w wysokości 75% nieujawnionej kwoty oraz może dołożyć grzywnę za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe.

Czy można legalnie kupować typy bukmacherskie?

Tak. W przypadku zakupu dostępu do typów bądź analiz sportowych sprawa jest dużo prostsza, gdyż odpada aspekt podatkowy, bo tym martwi się sprzedający. Kupujący nie odpowiada też za ewentualne niezgodności z ustawą hazardową strony sprzedającego. Jedyne, o czym musi pamiętać typer kupujący typy, to fakt, że w świetle obowiązującej ustawy powinien wykorzystać te typy, obstawiając jedynie w legalnych firm bukmacherskich.

Podsumowanie

Obowiązująca w Polsce ustawa hazardowa nie zakazuje sprzedaży płatnych typów bądź publikowania darmowych typów bukmacherskich. Zakazana jest reklama i nakłanianie do hazardu, natomiast publikowanie materiałów informacyjnych i autorskich opinii czy analiz na temat wydarzeń sportowych jest legalne i żaden urząd nie może się „przyczepić” do takiej działalności. Można zatem legalnie zarabiać na płatnych typach, ale trzeba to robić umiejętnie, respektując zapisy ustawy.

Osobom planującym rozpoczęcie sprzedaży płatnych typów zwracamy uwagę na to, żeby jako sprzedawcy uczciwie traktowali swoich klientów i rzetelnie wykonywali usługi. Osobom rozważającym zakup płatnych typów polecamy rozsądne podejście do tego typu usług i przed decyzją o zakupie konieczne zapoznanie się z artykułem płatne typy bukmacherskie.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/legalne-typy-bukmacherskie-49

Oceń ten tekst

Podobne artykuły