Legalne typy bukmacherskie

Ocena 3,75/5 | 4 głosy

Od lat interesujesz się sportem, czujesz to, obstawiasz w STS, jesteś dobrym typerem i osiągasz regularny zysk, chciałbyś zarabiać na sprzedaży płatnych typów bukmacherskich?

Pewnie zastanawiasz się, czy w Polsce, kraju w którym obowiązuje dość rygorystyczna ustawa hazardowa ograniczająca możliwości promowania i reklamowania bukmacherów oraz obstawiania w internecie można legalnie zarabiać na bukmacherce sprzedając płatne typy bukmacherskie?

Można.

Ustawa antyhazardowa w obecnym kształcie jest wadliwa i zła, jednak artykuł ten nie ma na celu wytykać prawnie uchwalone błędy logiczne i merytoryczne, rozsądzać czy ustawa hazardowa jest zgodna z prawem europejskim czy nie.

Poradnik ten ma na celu poinformowanie typerów czy można legalnie zarabiać na typach bukmacherskich, wyjaśnimy czy sprzedawanie lub kupowanie typów jest karalne oraz w jaki sposób sprzedawać i kupować typy aby było to zgodne z obowiązującą ustawą i prawem.

Typy bukmacherskie a ustawa hazardowa

Ustawa hazardowa dotyka firmy zarejestrowane w Polsce i prywatne osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku firm zagranicznych bądź pobytu stałego lub tymczasowego (np. na wakacjach) ustawa nie ma mocy.

Zakładając obecność typera na terytorium RP zagadnienie sprzedaży lub kupowania płatnych typów bukmacherskich zahacza ustawę hazardową w dwóch miejscach:

 1. Artykuł 29a ustęp 2 i 3 – mówi o zakazie uczestniczenia w grach hazardowych urządzanych przez sieć internet. Zakaz ten nie dotyczy firm, które dostały zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych (czyli licencjonowanych naziemnych bukmacherów).
  § 1. Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet.
  § 2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet
  § 3. Zakazy określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia.
 2. Artykuł 110a ustęp 1, 2, 3 – mówi o zakazie promowania i reklamowania gier hazardowych oraz wzajemnych zakładów bukmacherskich.
  § 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, zleca lub prowadzi reklamę lub promocję gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach, umieszcza reklamę takich gier lub zakładów lub informuje o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie takich gier lub zakładów, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
  § 2. Tej samej karze podlega kto czerpie korzyści z reklamy lub promocji gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach zlecanych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy, z umieszczania reklamy wbrew przepisom ustawy albo informowania o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie takich gier lub zakładów.
  § 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Artykuł 29a osobom przebywającym na  terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zabrania obstawiania zakładów bukmacherskich w firmach nie posiadających licencji Ministerstwa Finansów.

Artykuł 110a zabrania jakiejkolwiek reklamy bukmacherów. Dotyczy to zarówno reklamy w postaci publikacji materiałów marketingowych, przedstawiania zalet bukmacherów (bonusy, promocje, kursy) jak i jakiegokolwiek przekonywania czytelnika do przejścia na stronę bukmachera. Zabronione jest nawet zaprezentowanie nazwy lub znaku graficznego logo bukmachera.

Całą ustawę można ściągnąć tutaj.

Czy można legalnie sprzedawać typy bukmacherskie?

Zakazy z ustawy hazardowej dotyczą nakłaniania do obstawiania zakładów u bukmachera oraz reklamowania bukmachera poprzez jego nazwę, zakazy te nie obejmują tworzenia czysto-sportowej analizy sił grających drużyn, nie obejmują też zakazu wydawania prywatnej opinii która z drużyn zdaniem typera wygra spotkanie. Jednak aby analiza sportowa nie podpadała pod zakazy ustawy hazardowej trzeba ją napisać umiejętnie przestrzegając kilku zasad.

Czego nie wolno robić typerom w świetle ustawy:

 1. Podawać nazwy bukmachera. (np. Typ Chelsea wygra @1.75 Totolotek…)
 2. Nakłaniania do obstawiania. (np. Polecam obstawić zwycięstwo Chelsea…)
 3. Nie można umieszczać linków do stron bukmacherów.
 4. Punkty 1-3 obejmują całą stronę internetową lub blog na którym typer publikuje swoje analizy i przewidywania meczy.

W jaki zatem sposób można legalnie sprzedawać swoje typy?

 1. Można analizować spotkanie pod kątem sportowym, przedstawić silne i słabe strony grających zespołów. Wyszczególnić kontuzje, przedstawić taktykę, oszacować szanse drużyn na zwycięstwo bądź osiągnięcie czegoś w meczu. Jest to normalna analiza sportowa z sugestią możliwych wyników jednak bez żadnej wzmianki o bukmacherze czy obstawianiu przewidywanych rezultatów.
 2. Można wspomnieć o kursach bukmacherskich np.: „bukmacherzy za postawienie 100 zł na Chelsea płacą 150-170 zł” ale bez nazw firm bukmacherskich. W polskich mediach co jakiś czas pojawiają się tego typu informacje jak chociażby przy niedawnych wyborach prezydenckich, Urząd Celny nigdy nie reaguje na takie publikacje. Można to zrobić ale wyłącznie w celach informacyjnych a nie w celu nakłaniania do obstawiania. Ważny jest kontekst użycia.
 3. Można jasno wyrazić swoją opinię np.: Chelsea wygra.
 4. Można wyrazić procentowo lub jednostkowo pewność swojej opinii np.  Chelsea wygra 8/10.
 5. Można prowadzić podsumowania trafności swoich opinii.

Typy bukmacherskie a podatki

Za dostęp do analiz sportowych oczywiście można pobierać opłaty (np. jako miesięczny abonament) jednak wtedy powstaje obowiązek podatkowy. Z osiąganych przychodów należy normalnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

W przypadku sporadycznej sprzedaży można to podciągnąć pod pozycje „inne dochody” w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Jednak jeżeli przychody będą pojawiać się częściej to niezbędne będzie założenie działalności gospodarczej gdyż w ustawa o podatku dochodowym mówi, że:

"Każda zorganizowana działalność zarobkowa prowadzona w sposób ciągły może zostać uznana za prowadzenie działalności gospodarcze."

Sam proces zakładania działalności gospodarczej jest w dzisiejszych czasach szybki i nie aż tak skomplikowany jakby się mogło wydawać, należy wybrać formę opodatkowania i wypełnić kilka papierków. Niestety prowadzenie działalności wiąże się z comiesięczną opłatą składek w wysokości około 500 zł (przez pierwsze 2 lata, później kwota wzrasta).

Jakie kary grożą osobom na bakier z przepisami?

Za załamanie zakazu reklamowania i promowania bukmacherów w świetle ustawy hazardowej grozi kara w wysokości do 720 stawek dziennych, stawka dzienna jest to wartość z przedziału 10-2000 zł ustalana jest indywidualnie, w przypadku dobrowolnego poddania się do odpowiedzialności Urząd Celny wyznacza kary w wysokości 2-4 tyś. zł w przypadku znanego typera Darmowe Pewniaki kara wyniosła równo 3 tys zł.

Za obstawianie w internecie u nielegalnego bukmachera grozi 100% konfiskata wypłaconych pieniędzy oraz kara grzywny z postępowania karno-skarbowego w kwocie do kilku tysięcy.

Za zatajenie źródeł dochodu Fiskus pobiera podatek w wysokości 75% od nieujawnionej kwoty oraz może dołożyć grzywnę za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe.

Czy można legalnie kupować typy bukmacherskie?

Tak. W przypadku zakupu dostępu do typów bądź analiz sprotowych sprawa jest dużo prostsza gdyż odpada aspekt podatkowy bo tym martwi się sprzedający, kupujący też nie odpowiada za ewentualne niezgodności z ustawą hazardową strony sprzedającego. Jedyne o czym powinien pamiętać typer kupujący typy to fakt, że w świetle obowiązującej ustawy powinien typy wykorzystać obstawiając jedynie w legalnych placówkach bukmacherskich.

Podsumowanie

Obowiązująca ustawa hazardowa w Polsce nie zakazuje sprzedaży płatnych typów bądź publikowania darmowych typów bukmacherskich. Zarazana jest reklama i nakłanianie do hazardu, materiały informacyjne i autorskie opinie czy analizy na temat wydarzeń sportowych są legalne i żaden urząd nie może się przyczepić do takiej działalności. Można zatem legalnie zarabiać na płatnych typach ale trzeba to robić umiejętnie i respektować wytyczne ustawy.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. Typowo płatne typy odchodzą już do lamusa. Teraz strony takie jak po prostu ogłaszają konkursy dla najlepszych typerów. Wtedy każdy zyskuje, bo jak ktoś ma dobry yeld, to dostaje kasę od wydawcy strony, a właściciel jest zadowlony bo ma na swojej stronie dużo fajnych, pewnych typów :)))

  • Link
 2. Witam
  Czy człowiek który sprzedaje typy gold w postaci abonamentu i jest zobowiązany do przestrzegania ich może je łamać ? Np. jeżeli zobowiązuje się do przesłania 3 lub 4 typów dziennie a trzeba się go prosić parę razy żeby coś wysłał bo ma na to totalna olewkę jest zgodne z prawem. Abonament został zaplacony natomiast po zaksięgowaniu wpłaty prowadzący nie wykazuje żadnej odpowiedzialności i zainteresowania czym nie przestrzega zasad przez siebie ustalonych?

  • Link
 3. Kupując abonament na typy bukmacherskie zawarłeś umowę na jakiś ustalonych warunkach (np. 100 zł za 3-4 typy dziennie) i w świetle prawa sprzedający musi się z tego wywiązać i nie może ich ot tak sobie łamać.

  Miej jednak na uwadze, że typy to dość specyficzny temat - bywają takie dni, w których lepiej aby typer w ogóle odpuścił obstawianie zamiast na siłę znajdować mecze do obstawienia. Powodów może być wiele np. nie widzi nic sensownego lub po prostu ma gorszy dzień bo wczoraj balował do rana na weselu i dla dobra swoich klientów nie chce ryzykować. Powinien jednak sygnalizować taką sytuację. Jeżeli z komunikacji z nim czujesz, że Cię olewa i nie przykłada się do typów o zrezygnuj z abonamentu.

  Moim zdaniem błąd został zrobiony już w samej umowie gdyż stałe zobowiązanie na 3-4 typy dziennie nie jest adekwatne do bukmacherki. Takie wymuszenie codziennego typowania spowoduje typowanie na siłę. Chyba lepiej typować rzadziej a dobrze z value niż często a na chybił trafił.

  • Link

Skomentuj artykuł Legalne typy bukmacherskie

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Legalne typy bukmacherskie" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,75/5 | 4 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Zakłady a prawo:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.