Poker w internecie

Ocena 4.39/33 głosy
Poker w internecie

W dzisiejszych czasach coraz więcej aktywności każdego człowieka przenosi się do internetu. W internecie robimy zakupy, prowadzimy interesy, obstawiamy zakłady bukmacherskie, poznajemy nowych ludzi, ale najczęściej spędzamy po prostu wolny czas. 

Nie ma się co dziwić – internet jest łatwy! Można załatwić praktycznie wszystko bez wychodzenia z domu. Tyczy się to również pokera, który w internecie znalazł niezwykle podatny grunt dla swojego rozwoju.

Artykuł ten jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę pokerową w internecie, aczkolwiek również starzy wyjadacze mogą znaleźć w nim kilka ciekawych oraz przydatnych informacji. Z niego dowiesz się przede wszystkim, czym jest poker online. Powiemy ci, jak najbezpieczniej rozpocząć grę w internecie, gdzie grać oraz jakich zasad się trzymać, aby poker nadal był świetną rozrywką.

  1. Efekt Moneymakera
  2. Bezpieczeństwo ponad wszystko
  3. Wybór Poker Roomu
  4. Bonus od wpłaty
  5. Rakeback
  6. Punkty lojalnościowe oraz sklepiki
  7. Przegląd najlepszych poker room'ów
  8. Wpłaty oraz wypłaty
  9. Portfele elektroniczne
  10. Wypłaty oraz weryfikacja
  11. Sieci pokerowe
  12. Podstawy gry w pokera
  13. Po pierwsze rozrywka
  14. Graj tylko za pieniądze, które możesz przegrać
  15. Bankroll management
  16. Dostosuj stawki do umiejętności
  17. Poświęcaj czas na naukę oraz analizę
  18. Wybór odmiany oraz rodzaju pokera
  19. Turnieje czy cash?
  20. Legalność pokera oraz perspektywy
  21. Poker na żywo
  22. Pokerowa turystyka
  23. Pokerowe zarobki
  24. Podsumowanie
  25. Wybierz poker room

Nie znajdziesz tutaj złotych przepisów na zwycięstwo, nie będzie również ani słowa o strategii gry, jednakże dowiesz się, gdzie i w jaki sposób warto uczyć się gry w pokera oraz jak ważna jest ta nauka. Będzie również o polskim prawie hazardowym – dowiesz się, dlaczego ustawa jest kulawa i dlaczego polskie władze nie mają praktycznie żadnych sposobów na to, aby kontrolować ten rynek. Artykuł został napisany wyłącznie w charakterze informacyjnym i nie jest jego celem nakłanianie nikogo do przestępstwa.

Efekt Moneymakera

Chris Moneymaker wygrywa 2 mln usd.
Chris Moneymaker wygrywa 2 mln usd

Wszystko zaczęło się w 2003 r. kiedy to nikomu nieznany księgowy z podrzędnego stanu USA zdobył mistrzostwo świata w odmianie No Limit Texas Hold’em. Chris Moneymaker (cóż za nazwisko!) okazał się najlepszy w main evencie Word Series of Poker z wpisowym $10 000 i zgarnął $2 000 000.

Co najciekawsze, Moneymaker zainwestował w swój sukces zaledwie $24. Tyle bowiem wynosiło wpisowe do turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanego na PokerStars - właśnie w internecie. Od tego momentu popularność pokera internetowego rozpoczęła swój szaleńczy wzrost - wzrost w postępie geometrycznym. Efekt Moneymakera sprawił, że dzisiaj w pokera na całym świecie grają miliony ludzi. Szacuje się, że cały pokerowy biznes online jest warty wiele miliardów dolarów rocznie.

Poker online różni się jednakże diametralnie od rozgrywki na żywo. Właśnie te różnice sprawiają, że jest on bardzo popularny. Po pierwsze i najważniejsze, poker w internecie gwarantuje niezwykle wysoki poziom anonimowości. Rejestrując się na poker roomie online musimy oczywiście podać swoje dane osobowe, jednakże służą one wyłącznie weryfikacji dla operatora, dzięki której możemy bezpiecznie oraz swobodnie przelewać pieniądze na konto w sieci oraz (na co oczywiście wszyscy liczą) wygrane na swoje konto w banku.

Gracze przy stolikach posługują się wyłącznie swoimi pseudonimami i nikt spoza obsługi poker roomu nie jest w stanie powiązać ich z prawdziwymi nazwiskami. Sami operatorzy natomiast ochronę danych osobowych traktują niezwykle poważnie. Firmy zarejestrowane są w krajach, gdzie nie sięga jurysdykcja polskich organów ścigania, czy organów podatkowych.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Bezpieczeństwo w pokerze
Poker roomy dbają o bezpieczeństwo

Teraz drogi czytelniku możesz pewnie zastanawiać się, czy twoje pieniądze są bezpieczne? Czy będziesz mógł wypłacić wygrane bez żadnych problemów, skoro poker roomy są poza kontrolą naszej władzy. Przewrotnie i pół żartem odpowiem, że właśnie dlatego, iż operatorzy są poza kontrolą polskich władz, możesz mieć pewność, że twoje pieniądze są bezpieczne. Natomiast już zupełnie serio – trzeba zrozumieć, że poker roomy nie są kasynami.

Pokerzyści grają między sobą, a nie przeciwko firmie. Operatorzy gier pokera są wyłącznie „pośrednikami” w grze i nie mają na nią żadnego wpływu – oni zarabiają na tym, że gry toczą się właśnie u nich. Odbywa się to poprzez pobieranie prowizji od gier (o nich później). Zatem skok na kasę graczy byłby jednorazową akcją, po której nikt nie pokusiłby się o wpłatę kolejnych środków na konto takiego poker roomu. Były oczywiście mniej, czy bardziej udane próby utrudniania wypłacenia pieniędzy, ale to nigdy nie wyszło na dobre takiemu operatorowi.

Trzeba sobie zdać dodatkowo sprawę, że poker roomy podlegają bardzo rygorystycznym przepisom oraz kontroli w państwach, w których są zarejestrowane. Podstawową zasadą jest separacja środków graczy od pieniędzy firmy. Poker room jest zatem pewnego rodzaju bankiem, w którym jednak środki zgromadzone na kontach nie mogą być obracane przez operatora, a zatem nie są oprocentowane. Można je w każdej chwili wypłacić.

Przy wypłacie środków poker roomy dodatkowo stosują zasadę, która jeszcze bardziej poprawia bezpieczeństwo – wypłata musi iść tym samym kanałem, którym nastąpiła wpłata na konto. Zatem jeżeli ktoś posłużył się kartą kredytową podczas wpłacania środków na konto, wówczas wygrane zostaną zwrócone graczowi na tę samą kartę – nie innym sposobem. Tyczy się to również przelewów bankowych oraz portfeli elektronicznych (Skrill, Neteller, Paypal etc.)

Najbogatsi gracze mają na swoich kontach pokerowych wiele milionów dolarów, co jest wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa naszych pieniędzy.

Pomimo tego, że ogromna większość pokerowego świata jest bardzo uczciwa i pewna, znajdują się pojedyncze firmy, które są nastawione na oszustwo. Tak będzie zawsze i w każdej dziedzinie, ale tych nieuczciwych operatorów zawsze można bardzo szybko zidentyfikować, a ich żywot w biznesie jest niezwykle krótki. Jak tego dokonać, o tym już za chwilę.

Wybór Poker Roomu

Na początku trzeba zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz – poziom gry w internecie jest wyższy, niż poziom gier na żywo. W sieci znajdziemy pokerzystów, którzy żyją z gry na niskich stawkach i mają się bardzo dobrze. Oznacza to, że początkujący gracz, który chce dopiero wejść do świata pokera online, powinien szukać takiego miejsca, gdzie przeciwnicy nie będą dużo lepsi od niego. Poker to w długiej perspektywie gra umiejętności. Szczęście można mieć na krótką metę i wtedy można wygrać sporo, jednakże na długim dystansie lepszy gracz zawsze ogra tego słabszego.

Wybór poker roomu powinien zawsze być oparty o następujące reguły w takiej właśnie kolejności:

  • Pewność środków i uczciwość operatora.
  • Ogólny poziom gry na poker roomie.
  • Promocje oraz bonusy.
  • Język oraz suport.

Jak już wspomniałem wyżej, zdarzają się operatorzy, którzy kuszą graczy niesamowitymi promocjami, ale wypłacenie wygranych może być sporym problemem. Są to najczęściej firmy zupełnie nieznane, nowe, założone na szybko i bez większego doświadczenia w biznesie. Mówiąc o konkretach, najlepiej wybrać poker room z listy rankingowej portalu  PokerScout.com idąc oczywiście od szczytu klasyfikacji. Portal ten monitoruje aktywność na poker roomach, a dzięki niemu wiemy ilu graczy średnio zasiada przy stolikach cashowych u danego operatora. Wszystkie poker roomy z tej listy można brać praktycznie w ciemno, bez obaw o własne pieniądze.

Drugim kryterium jest ogólny poziom na danym poker roomie. Oczywiście gracze początkujący nie chcą oddać swoich pieniędzy profesjonalistom, którzy tylko na nich polują. Zatem ci, którzy zaczynają dopiero swoją karierę w pokerze online, powinni szukać gier z innymi początkującymi lub graczami, którzy nie mają zbyt wysokich umiejętności. Dlatego z czystym sumieniem – bez żadnych personalnych uprzedzeń – mogę odradzić PokerStars. Faktycznie PokerStars jest największym roomem na świecie, z największymi wygranymi oraz największą liczbą aktywnych stołów. Jednakże jest on również poker roomem legitymującym się najwyższym poziomem gry.

Pomyślmy rozsądnie – co z tego, że poker room daje nam miły bonus, skoro nie będziemy mogli sobie go wyrobić, ponieważ żywotność naszego bankrolla będzie bardzo krótka. Co z tego, że możecie zagrać w turnieju z gwarantowaną pulą $1 000 000, skoro wasze szanse na dojście do kasy są drastycznie zmniejszane przez tabuny profesjonalistów? Nie dajcie się złapać na stary trick z kijem i marchewką, która w przypadku poker roomów o wysokim poziomie, odjeżdża jeszcze szybciej. Początkujący gracze powinni skłonić się bardziej ku mniejszym sieciom pokerowym. Tutaj słowo wyjaśnienia – sieć jest to unia kilku poker roomów, polegająca na wspólnej puli graczy. Przykładowo w sieci iPoker mamy między innymi William Hill Poker, Titan Poker, czy Winner. Oznacza to, że gracze zarejestrowani na tych poker roomach mogą grać między sobą. Wszyscy są wrzuceni do jednej puli graczy. Pełny podział poker roomów według przynależności do sieci pokerowych znajdziesz tutaj.

Ostatnim kryterium wyboru są bonusy i promocje na poker roomach. Oczywiście każdy powinien spróbować gry za darmo. Gdy tylko jakiś poker room proponuje darmowe środki, wówczas trzeba z tego korzystać – bez dwóch zdań. Jeżeli nic to nas nie kosztuje, to nie ma żadnego powodu, aby nie pobawić się za darmo. Teraz jednak pomówmy o bonusach oraz promocjach zakładających depozyty.

Jeżeli obstawiasz już zakłady bukmacherskie w internecie i posiadasz konto u bukmachera internetowego to jest wielce prawdopodobne, że bukmacher ten należy do którejś z sieci pokerowych i będziesz mógł rozpocząć grę w pokera nie otwierając dodatkowych kont. W takim wypadku wystarczy jedynie wewnątrz bukmachera przetransferować środki pieniężne z konta zakładów sportowych na konto pokerowe.

Bonus od wpłaty

Jest to najbardziej powszechny typ bonusu. Przy wpłacie – zazwyczaj pierwszej – poker room daje nam do wyrobienia bonus, który jest jakąś wielokrotnością naszej wpłaty. Przykładowo, gdy gracz wpłaca $100 na PokerStars, wówczas otrzymuje $100 w bonusie. To jednak nie oznacza, że otrzymuje te pieniądze od razu! Na koncie gracza nie znajdzie się $200, którymi może grać. Jest to bonus, który gracz musi wyrobić poprzez grę na stołach pokerowych.

Bonus od wpłaty
Zyskaj darmowe pieniądze

W trakcie gry, poker room zawsze pobiera prowizje – czy jest to stolik cashowy, czy turniej. W tych pierwszych mamy tak zwany rake, natomiast w turniejach fee. Rake to procentowa prowizja od wygenerowanej puli, natomiast Fee to jednorazowa opłata turniejowa. Dlatego zawsze wpisowe do turniejów rozpisuje się w dwóch liczbach, przykładowo $10 +$ 1. Oznacza to, że $10 ląduje w puli, a $1 jest prowizją dla operatora. Rake natomiast wynosi zazwyczaj od 2% do 5% z puli. Dwóch graczy wygenerowało pulę w wysokości $10, wówczas poker room pobiera z tego od 20c do 50c, a reszta ląduje u jednego z pokerzystów.

Właśnie dzięki prowizjom, wyrabiamy punkty lojalnościowe, które uwalniają raty bonusu od wpłaty. Im więcej prowizji zapłacimy, tym więcej z tego bonusu zostanie przelane na konto. To właśnie jest „wyrabianie bonusu”.

Niektóre poker roomy dają wręcz niesamowite bonusy do wyrobienia. Niektórzy kuszą nas ofertami w stylu 1000%, czyli za wpłatę $100 otrzymujemy do wyrobienia bonus w wysokości $1000. Gdzie jest haczyk? W takich przypadkach jest to zazwyczaj niekorzystna proporcja między wyrobionymi prowizjami, a ratami bonusu. Wyrobienie takiej promocji jest wtedy praktycznie niemożliwe przez graczy początkujących i tych, którzy siedzą na niskich stawkach. Drugą właściwością takiego bonusu są ramy czasowe, w których jest on ważny. Jest to zazwyczaj od 30 do 90 dni. Jeżeli gracz nie zmieści się z wyrobieniem całości, wówczas reszta najzwyczajniej w świecie przepada.

Rakeback

Zasady działania rakebacku są bardzo podobne do bonusu od pierwszej wpłaty. Aczkolwiek rakeback nie jest ujęty w ramy czasowe i nie ma granicy wielkości takiego bonusu. Rakeback to prostu zwrot części zapłaconych poker roomowi prowizji. Jest to zazwyczaj od 10% do 35%, ale zdarzają się nieoficjalne oferty, które zwracają graczowi nawet do 100% zapłaconego rake’u. Te jednak tyczą się już znanych i dobrych graczy, z którymi sieci oraz poker roomy negocjują indywidualnie. Rakeback zawsze wypłacany jest za jakiś okres rozliczeniowy. Jest to zazwyczaj 1 tydzień (Full Tilt Poker) lub 1 miesiąc (sieć iPoker). Poker room oblicza sumę prowizji wygenerowaną przez danego gracza, a następnie przelewa na jego konto pokerowe procentową kwotę rakebacku.

Punkty lojalnościowe oraz sklepiki

Na wszystkich niemalże poker roomach mamy do czynienia ze zbieraniem punktów lojalnościowych. Otrzymujemy je za granie przy stolikach na prawdziwe pieniądze oraz udział w turniejach z prowizją. Punkty to po prostu inne zobrazowanie prowizji zapłaconej poker roomom, które chcą nagrodzić najbardziej lojalnych graczy. Punkty można wydać w sklepikach. Możemy za nie kupić tickety do turniejów, dostać zwrot gotówki na konto, czy też nabyć jakieś gadżety pokerowe – ubrania, żetony, karty, książki etc. Bogactwo sklepiku zależy oczywiście od wielkości poker roomu. Przykładowo na PokerStars można było za punkty kupić swego czasu Porshe, z czego skorzystało kilku graczy.

Pomimo tego, ze poker roomy kuszą nas swoimi promocjami oraz bonusami, nie możemy zapomnieć, że nic nie jest za darmo. Jeżeli przykładowo chcemy się tylko pobawić wpłacając $10, czy $20, to nie ma sensu kierowanie się kryterium bonusów. One wymagają stałości w grze. Większość z nich ma sens, gdy spędzamy na grze kilka godzin dziennie, natomiast dla graczy rekreacyjnych są wyłącznie zwykłym wabikiem marketingowym.

Reasumując temat wyboru poker roomu, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, wysokie bonusy od pierwszego depozytu to kusząca propozycja ale początkującym pokerzystom będzie trudno je w całości wykorzystać. Uczciwość operatora jest najważniejsza. Szybkość wpłat oraz wypłat również należy do topowych kryteriów – tutaj rządzą największe światowe poker romy, które wypłacają kasę w ciągu kilku minut na portfele elektroniczne. Bardzo ważnym dla początkujących graczy jest również poziom panujący na poker roomie, bo nikt nie chce wpłacić $50, aby pograć sobie pół godziny i oddać wszystko profesjonalistom.

Gracze, którzy nie znają języka angielskiego, powinni dodatkowo zwracać uwagę na dostępność oprogramowania w języku polskim oraz pomoc po polsku. Praktycznie wszystkie poker roomy ze szczytu klasyfikacji PokerScout.com mają obsługę j. polskiego w standardzie. Również pracownicy obsługi mówią po polsku, więc nie ma trudności w kontakcie z suportem, gdy mamy jakiś problem.

Przegląd najlepszych poker room'ów

Poniżej przedstawiamy najlepsze internetowe pokoje pokerowe. Najlepsze poker roomy przyciągają najwięcej graczy dzięki czemu stoły nigdy nie są puste a turnieje zawsze obsadzone. Najlepsze poker roomy to również gwarancja bezpieczeństwa wpłaconych pieniędzy, świetne bonusy startowe i najlepsze oprogramowanie.

Wpłaty oraz wypłaty

Gdy już wybierzesz poker room, załóż na nim swoje konto.

Pamiętaj: używaj zawsze swoich prawdziwych danych! W innym przypadku będziesz miał problemy z wpłatą pieniędzy, a już na pewno nie będziesz mógł wypłacić swoich wygranych.

Gdy już założysz konto, będziesz musiał drogi czytelniku dokonać wpłaty. Większość poker roomów oferuje kilkanaście, a niektóre nawet kilkadziesiąt sposobów na wpłatę pieniędzy na konto pokerowe. Najpopularniejsze są oczywiście karty kredytowe i debetowe. Można jednak skorzystać z przelewu bankowego, czy portfela elektronicznego. Trzeba pamiętać oczywiście o tym, że płatności obsługują firmy trzecie, które są regulowane prawami finansowymi. Przelewanie pieniędzy jest dzięki temu bezpieczne i nie trzeba się martwić, że dane naszej karty kredytowej znajdą się w niewłaściwych rękach.

Wpłacanie pieniędzy jest bardzo proste. Po założeniu konta wystarczy wprowadzić dane karty lub wykonać przelew za pomocą serwisu Przelewy24 i wtedy środki znajdują się momentalnie na twoim koncie – możesz zacząć grać.

Portfele elektroniczne

Ogromną popularnością wśród pokerzystów cieszą się portfele elektroniczne. Są one bardzo wygodnym i bezpiecznym sposobem na operowanie pieniędzmi w internecie. Portfele to swego rodzaju banki, które jednak nie dają oprocentowania za zgromadzone środki, ale za to oferują pełną anonimowość transakcji i brak jakiejkolwiek kontroli polskich urzędów skarbowych oraz celnych. Najpopularniejszymi portfelami są Skrill (dawny Moneybookers), który jest notowany na giełdzie w Londynie, Neteller oraz Paypal. Portfele elektroniczne są regulowane nadzorem finansowym kraju, w którym są zarejestrowane. Przykładowo Skrill podlega brytyjskiemu nadzorowi finansowemu.

Bezpieczeństwo zgromadzonych na portfelach środków jest niezaprzeczalne. Są to firmy z wieloletnim doświadczeniem i wieloma milionami klientów. Niektóre z nich, jak Skrill, czy Neteller oferują nawet karty bankomatowe VISA lub MasterCard, które umożliwiają podjęcie zgromadzonych środków z każdego miejsca na świecie. Portfele to również świetny sposób na to, aby pozostać totalnie niewidocznym dla polskiego systemu finansowego. Załóżmy, że wygrałeś właśnie $20 000 w turnieju pokerowym. Z punktu widzenia prawa polskiego są to niestety nielegalne pieniądze, więc przelew na konto w banku mogłoby skończyć się zajęciem ich przez urząd skarbowy. Jednakże dzięki portfelowi elektronicznemu, możesz sobie spokojnie wypłacać je z bankomatu, czy płacić w sklepach i nie czuć żadnej presji.

Jeżeli zatem chcesz grać na większe kwoty i liczysz na większe wygrane – najlepszym sposobem jest portfel elektroniczny. Jeżeli natomiast chcesz się bawić za niewielkie sumy – do $500, wówczas możesz spokojnie pominąć ten krok i korzystać ze swojego konta, czy swojej karty kredytowej.

Wypłaty oraz weryfikacja

Wpłaty i wypłaty pieniędzy
Wypłata pieniędzy tylko po weryfikacji

Gdy chcesz dokonać wypłaty środków po raz pierwszy z jakiegoś poker roomu, będziesz musiał przejść proces weryfikacji. Jest to jednorazowa akcja polegająca na zweryfikowaniu twoich danych osobowych. Nie jest to żadne utrudnianie wypłaty, ale proces, który zapobiega defraudacjom, oszustwom, praniu brudnych pieniędzy oraz grze przez nieletnich. Proces weryfikacji trwa zazwyczaj do 24 godzin po przesłaniu przez ciebie określonych w regulaminie dokumentów. Są to zazwyczaj:

  • Skan dowodu osobistego – dwie strony, które potwierdzają imię i nazwisko.
  • Skan rachunku (prąd, gaz, internet) – potwierdzenie adresu zamieszkania. Może być również korespondencja z banku, na której widnieje twój adres.
  • Skan karty kredytowej, z której dokonano płatności – tylko niektóre poker roomy żądają tego dokumentu. Pamiętaj aby na skanie zamazać numer CCV, którego weryfikacja nie potrzebuje, a jest to bezpieczeństwo dla ciebie.

Wysłanie dokumentów jest oczywiście bardzo bezpieczne. Poker roomy nie gromadzą tych danych, a służą one wyłącznie do tego, aby potwierdzić tożsamość gracza w internecie i wykluczyć wszelkiego rodzaju oszustów, którzy przykładowo chcą korzystać z kart kredytowych osób trzecich. Po przejściu procesu weryfikacji, można dowolnie wypłacać wygrane z poker roomu.

Zlecenie wypłaty odbywa się identycznie, co zlecenie depozytu. Po prostu należy wpisać, ile chcemy wypłacić i wybrać sposób, w jaki chcemy otrzymać pieniądze.

Największe poker roomy wypłacają pieniądze praktycznie natychmiast. Jeżeli przykładowo korzystamy z portfela elektronicznego, to po zleceniu wypłaty na PokerStars, mamy pieniądze do dyspozycji za kilka minut na Skrill, czy Netellerze. Niektóre poker roomy natomiast rezerwują sobie czas na przetworzenie wypłaty. Wynika to z tego, że wykonują je ręcznie – musi przyjść księgowa i wykonać przelew do gracza. Czas na przetworzenie wynosi zazwyczaj do 48 godzin maksymalnie. Później wszystko zależy już od operatora finansowego – VISA, MasterCard (gdy chodzi o wypłatę na kartę kredytową), czy banku (w przypadku przelewów).

Sieci pokerowe

Sieci pokerowe skupiają od kilku do kilkunastu osobnych serwisów pokerowych, które działają na tym samym oprogramowaniu pokerowym. Sieć pokerowa ma wspólną pulę graczy, oznacza to, że gracze zarejestrowani w różnych poker roomach mogą grać ze sobą - jest to bardzo ważne gdyż im większa graczy online tym łatwiej znaleźć odpowiedni dla siebie stolik.

  • iPoker Network,
  • Ongame Network,
  • Microgaming Network,
  • Merge Network,
  • Cake Poker Network.

Pozostali operatorzy pokera online, którzy nie są zrzeszeni do sieci: PokerStars, Full Tilt Poker, 888 Poker, PartyPoker, Everest Poker.

Podstawy gry w pokera

Teraz oczywiście przydało by się w coś zagrać. Ale w co? Mamy do dyspozycji całą mnogość odmian pokera, wariantów gry oraz rodzajów. Najpopularniejsze odmiany pokera to Texas Hold'em, Omaha, Omaha High-Low, 7 Card Stud czy stary dobrze znany dobierany Poker pięciokartowy. Dodatkowo w każdą odmianę pokera możemy grać z różnym podbijaniem co mocno wpływa na taktyczny przebieg pokerowej rozgrywki:

  • fixed limit – stała wartość zakładu, np.: $1.
  • pot limit – gracz może podbić stawkę o dowolną kwotę, nie większą niż wartość puli.
  • no limit – gracz może podbić stawkę o dowolną kwotę, pod warunkiem iż dysponuje tą kwotą

W każdy rodzaj pokera możemy grać w regularnym turnieju, szybkich jednostolikowych turniejach Sit & Go lub w gry cashowe.

Tutaj wybór powinien najczęściej zależeć od preferencji – graj w to, co lubisz. Jednakże trzymaj się kilku zasad, o których właśnie teraz. 

Gubisz się w zasadach gry w pokera? Specjalnie dla Ciebie napisaliśmy poradnik poker zasady dla początkujących.

Po pierwsze rozrywka

Na początku swojej przygody z pokerem, traktuj to jako rozrywkę i zabawę. Nie myśl o tym, ile można wygrać w pokera i jak ustawić swoje życie pod kątem zarobków. Na takie podejście przyjdzie czas, gdy faktycznie zaczniesz na pokerze zarabiać i będziesz wiedział, że jesteś lepszy od innych i możesz bez problemów traktować grę jako zawód. Do tego droga jest bardzo długa i udaje się bardzo niewielu. Dlatego na początku nie można zatracić się w wielkich sumach, które mamią przypadkowych graczy i każą im myśleć, co by było, gdyby udało się wygrać.

Graj tylko za pieniądze, które możesz przegrać

To druga bardzo ważna zasada. Nie daj się ponieść i do gry w pokera używaj wyłącznie kasy, której strata cię w żaden sposób nie zaboli. Nie przeznaczaj na grę pieniędzy, które musisz wydać na coś innego. To pierwszy krok do tego, aby popaść w kłopoty. Traktuj pokera, jak wyjście do knajpy z przyjaciółmi – tam również musisz wydać pieniądze, aby się bawić. Do ciebie wyłącznie należy wybór, czy chcesz iść do restauracji i zapłacić 100 PLN, czy wolisz te pieniądze wpłacić na poker room i pograć.

Bankroll management

Zarządzanie kapitałem
Zarządzenie pieniędzmi jest ważne

Bankroll Mangement (BRM) to jedno z najbardziej podstawowych pojęć w pokerze. Pamiętaj, że poker jest grą prawdopodobieństw oraz statystyki.

W bardzo wielu miejscach gra w pokera przypomina ona operacje na papierach wartościowych. Co ciekawe, wielu profesjonalnych graczy zostało zatrudnionych przez domy maklerskie na Wall Street, ze względu na swoje umiejętności w szacowaniu ryzyka. Również na giełdzie nie można zebrać wszystkich informacji oraz przewidzieć przyszłości – dlatego szacowanie ryzyka jest tam niezwykle ważne. Również w pokerze jest ono praktycznie najważniejsze.

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że gdy masz najlepszą rękę przed flopem, to wcale nie masz zagwarantowanego zwycięstwa w rozdaniu. Dlatego z ryzykiem należy sobie radzić w dwojaki sposób – ograniczać je jak najbardziej w poszczególnych rozdaniach za pomocą umiejętności rozgrywki oraz zarządzać swoim kapitałem.

Bankroll Management to po prostu zarządzanie kapitałem. Bankroll to pieniądze, jakie przeznaczasz na grę – może być to $10, może być to $1000, a może być to $1 000 000. Wszystko zależy od zasobności twojego portfela oraz tego, ile chcesz przeznaczyć na grę. Zawsze musisz pamiętać, że cały swój kapitał powinieneś podzielić na porcje, z którymi zasiadasz do stolika cashowego, czy wkupujesz się do turnieju. Nie możesz nigdy liczyć na złoty strzał i stawiać wszystkiego na jedną grę. Jak wielkie powinny być te porcje, to już zależy od konkretnej odmiany, wariantu rozgrywki, rodzaju stołów i wysokości stawek. Więcej o zarządzaniu bankrollem  znajdziesz na praktycznie każdym portalu pokerowym – wystarczy wpisać w Google.

Dostosuj stawki do umiejętności

To bardzo ważny element wejścia w gry online. W odróżnieniu od kasyn naziemnych, gdzie zazwyczaj skład stolików jest wyznaczany zasobami portfela graczy, w sieci uzależniony jest on od umiejętności. Zasada jest bardzo prosta – im wyższe stawki, tym wyższy poziom i relatywnie mniej słabych pokerzystów. Dlatego właśnie znacznie lepiej rozpocząć grę na niższych stawkach i uczyć się grać poprawnie oraz przechodzić na wyższe, niż wskakiwać od razu na głęboką wodę i płacić za tę samą naukę znacznie wyższą cenę. Jeżeli jesteś graczem, który może pozwolić sobie na wpłacenie kilku tysięcy dolarów, a dopiero zaczynasz swoją przygodę w internecie, to jest niemalże pewne, że stracisz te pieniądze znacznie szybciej, niż gdybyś wpłacił $200 i rozpoczął przygodę na niższych limitach. Nauka będzie praktycznie taka sama, natomiast jej koszt oraz ewentualny stopień zniechęcenia niewspółmiernie niższe.

Limity dostępne w sieci są ogromnie zróżnicowane. Stoliki cashowe Texas Hold’em dostępne są już na stawkach $0,01/$0,02, natomiast w turniejach, czy SnG można zagrać za $0,50. Oczywiście twoje zyski w przypadku wygranej nie będą wielkie, ale również strata wpłaconych pieniędzy nie będzie tak oczywista. Jeżeli jesteś graczem, który może sobie pozwolić na wpłacenie $200-$500, wówczas wybierz stawki $0,05/0,10 dla No Limit Hold’em oraz turniejów za $1-$5. Nie staraj się grać wyżej, ponieważ zazwyczaj po prostu przegrasz do znacznie lepszych od siebie pokerzystów. Lepiej spróbować za mniej i w razie konieczności dokonać kolejnego depozytu, niż przegrać wiele i zniechęcić się do gry w internecie.

Poświęcaj czas na naukę oraz analizę

Współczesny poker przestał być już radosną grą, w której wygrać może każdy początkujący. Owszem, nadal można liczyć na łut szczęścia, ale wygrane w dużych turniejach przez totalnych amatorów zdarzają się to coraz rzadziej. Dlatego warto zgłębiać wiedzę dotyczącą gry, czytać artykuły strategiczne, czy brać udział w treningach. Ważna jest również wspólna analiza rozdań – własnych oraz innych. To najlepszy, a co najważniejsze, darmowy sposób na to, aby dość szybko stać się lepszym graczem. Nauka wcale nie zakłada, że idziesz bardzo szybko drogą do statusu zawodowego gracza.

Tutaj chodzi wyłącznie o twoje własne umiejętności i fakt, że nie chcesz być pożywką dla lepszych graczy od siebie. Dobrzy gracze wcale nie muszą być zawodowcami – najlepszym przykładem jest tutaj Talal Shakerchi, który jest przede wszystkim biznesmenem. Wielu biznesmenów zasiada do bardzo grubych stolików zostawiając przy nich ogromne pieniądze – płacą za swoją rozrywkę. Shakerchi jednakże zasiada, aby wygrać i wcale nie można mu odmówić umiejętności, ponieważ liczą się z nim najlepsi zawodowcy na świecie – to dalej jest amator!

Początkujący gracze mogą odwiedzić następujące serwisy pokerowe, na których znajdą wiele wiedzy:

PokerStrategy.com (dostępny po polsku) – oferuje:

  • Darmowy kapitał startowy
  • Artykuły dla graczy w każdym stadium zaawansowania
  • Filmy instruktażowe
  • Treningi na żywo
  • Forum z analizą rozdań

PokerStrategy to najlepsza internetowa szkoła pokera na świecie. Na stronach PokerStrategy uzyskasz darmowych materiałów edukacyjnych w postaci artykułów, filmów wideo oraz lekcji z prawdziwymi pokerowymi trenerami. Studiując kolejne lekcje będziesz mógł podnosić swoje umiejętności pokerowe. Dodatkowo, każdy użytkownik PokerStrategy uzyska darmowy kapitał na grę w pokera w wysokości 50 USD, bez potrzeby depozytu czy wprowadzania karty kredytowej.

Odbierz darmowe 50 USD i ucz się pokera

Intelli Poker (dostępny po polsku) – oferuje

  • Darmowy kapitał startowy na PokerStars
  • Treningi ze sławnymi graczami (przykładowo: Grzegorz „DaWarsaw: Mikielewicz)
  • Analizę rozdań pokerowych

CardRunners (tylko po angielsku) – oferuje najbardziej profesjonalne materiały szkoleniowe w sieci. Niestety serwis dostępny jest wyłącznie w wersji angielskiej, a ponadto jest również płatny.

Jeżeli zatem chcesz uczyć się gry w pokera, najlepszym sposobem jest na to analiza rozdań. Wejście do jakiejś społeczności daje przede wszystkim możliwość darmowej nauki oraz korekcji błędów. Inni gracze bardzo chętnie analizują ręce, ponieważ rozwija to zdolności analityczne oraz daje możliwość skorygowania własnych sposobów myślenia z innymi pokerzystami.

Wybór odmiany oraz rodzaju pokera

Jak już powiedziałem na początku, wybór gry oraz wariantów jest sprawą preferencji osobistych. Faktycznie mamy do dyspozycji pokera w kilku odmianach, a każdy z nich dostępny jest w kilku do kilkunastu wariantów. Najpopularniejszą odmianą jest oczywiście Texas Hold’em w wersji No Limit – czyli bez limitu zakładów (oznacza to, że w każdym momencie można postawić wszystkie posiadane przy stoliku żetony). W Hold’ema grają wszyscy, a co za tym idzie, poziom gry jest najwyższy. Znacznie łatwiej średnio ogarniętemu graczowi zarabiać w Omahę, czy gry Studowe. Oto krótki przegląd odmian:

Texas Hold’em – najpopularniejsza odmiana, dwie karty w ręce, pięć kart wspólnych i cała masa emocji.

Zalety Texas Hold’em:

  • Bardzo łatwe zasady
  • Duża baza wiedzy – darmowej oraz płatnej – dostępnej w internecie
  • Najłatwiejsza dostępność do gier na każdych stawkach

Wady Texas Hold’em:

  • Relatywnie najwyższy poziom na każdych stawkach
  • Żmudne wspinanie się po limitach

Omaha – to druga najpopularniejsza odmiana po Hold’emie. Wszystko przebiega identycznie poza różnicą, że kart w ręce mamy cztery, a nie dwie i przy tworzeniu układu musimy zawsze wykorzystać dwie karty z ręki oraz trzy ze stołu.

Zalety Omaha:

  • Znacznie więcej akcji, niż w Hold’emie
  • Bardzo słaby poziom graczy na niskich oraz średnich limitach
  • Generuje duży rake na niskich stawkach (łatwo wyrabia się bonusy oraz rakeback jest znaczący)

Wady Omaha:

  • Duża wariancja – zakłada bardziej restrykcyjny BRM oraz większe sumy na naukę
  • Relatywnie do Hold’ema, w sieci znajduje się znacznie mniej materiałów do nauki

Gry Studowe (Stud, Stud Hi/Lo, Razz) – najstarsza z wielkiej trójki oraz najmniej popularna odmiana. Brakuje w niej kart wspólnych, a każdy z graczy otrzymuje siedem kart własnych, z których należy skompletować najlepszy pięciokartowy układ. 4 karty u każdego są widoczne dla wszystkich graczy przy stole.

Zalety Stud:

  • Gry dostępne wyłącznie z Limitem, oznacza niską wariancję
  • Generuje duży rake, co jest dobre dla wyrabiania bonusów
  • Skandalicznie niski poziom graczy na każdych stawkach

Wady Stud:

  • Dostępność gier – ciężko znaleźć gry studowe na innych poker roomach, niż czołowa piątka
  • Praktycznie brak materiałów strategicznych w sieci, poza kilkoma wyjątkami
  • Relatywnie mniejsze wygrane w turniejach oraz przy stolikach cashowych.

Turnieje czy cash?

Na to pytanie odpowiadają sobie wszyscy początkujący gracze w internecie. Niestety większość z nich patrzy się na to, gdzie można więcej wygrać i dlatego ich kariery zazwyczaj szybko się kończą. Faktycznie jednorazowo można więcej wygrać w turniejach. Niekiedy wystarczy dosłownie symboliczna inwestycja, aby zgarnąć potężną wygraną. Turnieje jednakże ściągają całą masę graczy, którzy mają ochotę na 1. miejsce, a co za tym idzie wariancja jest ogromna. Można grać w turnieju bardzo dobrze, nie popełniać błędów, ale niestety to nie oznacza, że wejdzie się do kasy. W pojedynczym turnieju poza umiejętnościami, trzeba mieć również sporo szczęścia. Tę wariancję można pokonać wyłącznie statystyką oraz ilością granych eventów. To natomiast zakłada znacznie większy bankroll na starcie kariery.

Z drugiej strony, gry cashowe zakładają zupełnie inną strategię – zawsze można się dokupić przy stoliku, ale oferują znacznie mniejsze wygrane jednorazowe. Dobrzy gracze cashowi zarabiają mniejsze kwoty, ale stale. Turniejowcy natomiast zarabiają większe pieniądze, ale w bardzo nieregularny sposób. Oznacza to, że trzeba liczyć się na dziesiątki, jak nie setki turniejów, w których nie znajdziesz się nawet w kasie.

Dla fanów gry turniejowej bardzo dobrą alternatywą są wielostołowe turnieje Sit & Go. Są to po prostu turnieje, które mają zawsze stałą liczbę graczy, a co za tym idzie charakteryzują się znacznie mniejszą wariancją. Gracze turniejowi mogą szlifować w nich swoje umiejętności oraz gromadzić niezbędne pieniądze, aby rozpocząć grę w MTT (Multi Table Tournament).

Legalność pokera oraz perspektywy

Jacek Kapica szeryf polskiego hazardu
Ustawa antyhazardowa to bubel prawny

Pomimo swojej bardziej strategicznej natury aniżeli hazardowej, gra w pokera w internecie nie jest w Polsce legalna. Celowo nie użyłem słowa „niestety”, ponieważ ambiwalentnie to właśnie taka sytuacja jest zarabiającym graczom na rękę. Pomimo tego, że gra w pokera online jest u nas zakazana, to władze nie mają żadnych środków, aby ten proceder ścigać. Od 2009 r. czyli od momentu, kiedy Ustawa Hazardowa weszła w życie, nie postawiono zarzutów ani jednemu pokerzyście za grę w internecie.

Sytuacja jest po prostu kuriozalna, ponieważ pieniądze pochodzące z pokera online są w Polsce traktowane jako środki pochodzące z przestępstwa – podlegają zatem konfiskacie w 100% przez Urząd Skarbowy. W najlepszym przypadku natomiast pieniądze takie będą traktowane jako pochodzące z nieznanego źródła i wówczas opodatkowanie wynosi aż 70%. Jednakże jak już wspomniałem, nie złapano jeszcze żadnego pokerzysty i nie skonfiskowano ani złotówki. Zatem pokerzyści, którzy zarabiają czasami potężne pieniądze, nie muszą się w żaden sposób rozliczać z nich z Urzędem Skarbowym (gdyby poker był legalny i pieniądze pochodzące z niego również byłyby legalne, wówczas wielu pokerzystów zdecydowałoby się na odprowadzenie podatków). Celnicy za to wykazują się niesamowitą inwencją twórczą i ścigają zwykłych praworządnych obywateli i karzą ich za zdjęcie z zabawkową ruletką.

Dzięki portfelom elektronicznym i lokowaniu pieniędzy poza polskim systemem finansowym, wszyscy mogą po prostu cieszyć się z nieopodatkowanych dochodów. Bogaci gracze bez żadnych problemów lokują swoje środki w krajach, gdzie poker jest legalny (przykładowo w Wielkiej Brytanii),  natomiast ci, którzy zarabiają nieco mniej, mogą spokojnie korzystać z kart bankomatowych i traktować zarobione na pokerze środki jako dodatek do pensji, czy kieszonkowego w przypadku studentów – nota bene bardzo wielu w ten właśnie sposób opłaca sobie studia.

Przeczytaj również: Legalny poker w Polsce i dowiedz się jak w Polsce można legalnie grać w pokera.

Jak się okazuje, legalność polskiego prawa hazardowego wisi na włosku. Przeciwko toczy się już kilka niezależnych postępowań europejskich i bardzo możliwe, że w końcu ustawa będzie musiała zostać zmieniona. W 2012 roku powstało Stowarzyszenie Wolny Poker, którego głównym celem statutowym jest „przekonanie do legalizacji i regulacji gry w pokera, zarówno w punktach naziemnych, jak i przez sieć Internet”. Stowarzyszenie Wolny poker wraz z kancelarią "Gorazda Świstuń Wątroba i Partnerzy adwokaci i radcowie prawni" przygotowała Poradnik ws. internetowych gier hazardowych - poradnik ten ma na celu pomoc graczom we wstępnym określeniu ich sytuacji prawnej w świetle obowiązujących przepisów.

Politycy jednakże nie kwapią się ku temu, ponieważ jak to określił ostatnio jeden z posłów to jest takie bagno, że nikt nie chce się tego dotknąć. Na razie zatem możemy cieszyć się z nielegalności pokera i patrzyć, co przyniesie czas.

Głównym bojownikiem przeciwko pokerowi, zakładom bukmacherskim oraz wszelkim przejawom hazardu w internecie jest słynny szef Służby Celnej Jacek Kapica, to on jest odpowiedzialny za głośne skonfiskowanie automatów hazardowych, które odbyło się kilka lat temu. Po chwili przerwy automaty zwane potocznie jednorękimi bandytami powróciły do polskich miast a dzięki bezpodstawnej akcji Polskie państwo naraziło się na wielomilionowe straty.

Pod koniec 2014 roku Jacek Kapica znów dał o sobie znać informując w mediach, obwieszczając z dumą, że w ręce urzędników Izby Celnej wpadły dane 24 tysięcy użytkowników obstawiających w internecie zakłady bukmacherskie. Okazało się, że przejęcie tych danych odbyło się nie przez celowe działanie urzędników walczących z bukmacherami a jest do dziełem przypadku i zaniedbania ze strony bukmachera Bet-at-Home. Okazało, się w trakcie innego dochodzenia prowadzonego przez prokuraturę dotyczącego prania brudnych pieniędzy polskie służby uzyskały dostęp do konta bankowego Bet-at-Home, które było prowadzone w banku Pekao SA. Bukmacher ten realizując przelewy polskich graczy na ich konta bankowe podawał ich numery identyfikacyjne w tytułach przelewu - i stąd  wspomniane wcześnie dane 24 tysięcy graczy.

Pomimo wejścia w posiadanie danych graczy i próby wymierzenia na nim kary (wezwanie do Izby Celnej) żaden sąd w Polsce nie ukarze takiego gracza z uwagi na brak dowodów popełnienia przestępstwa (Kapica przegrywa bitwę), również Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 27 listopada 2014 zaznacza, że przepisy pomimo uchwalenia przez polskiego ustawodawcę są bezskuteczne, niemniej należy pamiętać aby wystrzegać się transakcji bankowych i wszelkie wpłaty i wypłaty realizować poprzez portfele elektroniczne.

Poker na żywo

Turnieje pokerowe na żywo
Poker na żywo nie w Polsce

W przypadku pokera na żywo sprawa wygląda nieco inaczej. Legalnie można grać wyłącznie w licencjonowanych kasynach, ale wyłącznie wariant turniejowy – gry cash są niedozwolone według prawa, aczkolwiek kasyna już sobie z tym przepisem poradziły. Tam jednakże od każdej wygranej w pokera odprowadza się podatek w wysokości 25%, co w przypadku turniejów oznacza brak opłacalności dla liczących graczy.

Powód jest prosty, mianowicie dobrzy gracze mają ROI (EN: Return of Investemants – zwrot z inwestycji) w granicach 15% - 25%, zatem w najlepszym przypadku byliby z gry na zero, natomiast w większości dopłacaliby po prostu do interesu.

Kasyna w Polsce wyszły naprzeciw graczom i zdecydowały się na wykorzystanie luki w niesamowicie dziurawym prawie, która pozwala na traktowanie wielu turniejów jako jednego. Wówczas podatek faktycznie dotyczy wyłącznie wygranych pieniędzy, ale ten procent wcale nie jest nadal mały. Dlatego właśnie na turniejach w polskich kasynach można zazwyczaj zobaczyć wyłącznie stałych bywalców tych przybytków, którzy w większości spędzają czas przy ruletce tudzież innych grach kasynowych.

Pokerowa turystyka

Polacy coraz częściej decydują się na pokerowe wycieczki. Najbardziej popularne są Czechy, a dokładnie Praga oraz Ostrava. Dla graczy z południa naszego kraju wycieczka jest praktycznie groszowa, a brak podatków oraz relatywnie niski poziom gier (MTT oraz cash) zwracają ją z nawiązką.

Coraz więcej pokerzystów wyjeżdża również pograć sobie w Niemczech – tam jednakże wpisowe do turniejów oraz stawki w grach cashowych są nieco wyższe niż w Czechach. Jednakże Niemcy są warte rozważenia ze względu na całą masę zupełnie niedoświadczonych starszych graczy, którzy bardzo często znają wyłącznie zasady gry oraz kilka podstaw.

Warto również rozważyć wycieczkę do Wiednia, a dokładnie poker room Montesino, w którym dzieją się sceny dantejskie. Poziom austriackich emerytów oraz azjatyckich hazardzistów jest wręcz niemożliwy do opisania. Wiedeń jednakże ma dwie wady – jest dość drogi, stawki nie są całkiem niskie i aby wycieczka wyszła nam na plus trzeba by zostać dobrych kilka dni i każdego dnia siedzieć w kasynie od wieczora do rana.

Pokerowe zarobki

Antonio Esfandiari z główną wygraną w World Series
Antonio Esfandiari wygrał 18 mln usd

Zarabianie w pokerze nie jest tematem łatwym dla graczy rozpoczynających dopiero swoją z nim przygodę. Przede wszystkim nie powinni oni postrzegać pokera jako sposobu na zarabianie pieniędzy, ale jako dobrą zabawę z … perspektywami. Z drugiej jednak strony nie można pominąć tego tematu całkowicie, ponieważ zakrawałoby to na hipokryzję w dobrym poradniku.

Zarobki graczy w pokerze są bardzo różne, ponieważ gracze mają bardzo różne podejście do tej gry. Jedni dla tego przykładu chcą wspinać się po limitach, grać jak najwyżej i w perspektywie wygrywać grube miliony – tak, to nie mit, da się tak wygrywać w pokerze. Takie podejście jednakże zakłada, że gracz chce być jednym z najlepszych na świecie. Niesie to ze sobą całą masę czasu poświęconego na naukę oraz bardzo częsty łomot od lepszych. Z takim podejściem będą zdarzały się potężne swingi, które wymagają od pokerzysty stalowych nerwów.

Zarobki najlepszych pokerzystów świata idą w milony – nikt dokładnie nie wie, ile tych milionów jest, jednakże sam fakt siedmiocyfrowych pieniędzy musi budzić respekt.

Z drugiej natomiast strony są gracze, którzy dobrze czują się na stawkach, które aktualnie grają i wolą zarabiać pewną kasę, ale oczywiście znacznie niższą. Może być to kilkaset dolarów miesięcznie, a może być to kilka lub kilkanaście tysięcy dolarów miesięcznie. Tacy gracze nazywani są grinderami lub regami na swoich limitach.

Najgłośniej jest oczywiście o graczach turniejowych, którzy zaliczają spektakularne wygrane. Przykładowo SoSickPL wygrał w SCOOP Main Evencie aż $723 tys., natomiast Dominik Pańka za zwycięstwo na PCA w styczniu 2014 zgarnął ponad $1,4 mln. To pieniądze niebotyczne, jednakże żeby grać turnieje, trzeba mieć do tego dość pokaźny bankroll, całą masę umiejętności oraz stalowe nerwy.

Podsumowanie

Jak widzisz poker online może być świetnym sposobem na rozrywkę i to bez wychodzenia z domu. Po prostu siadasz przed komputerem i  uruchamiasz oprogramowanie swojego ulubionego poker roomu. Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał przede wszystkim czym jest poker online. Rozwiał wątpliwości dotyczące kwestii bezpieczeństwa oraz pokazał, że może być on naprawdę świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Niestety musimy powtórzyć, że poker w kraju jest nielegalny – tyczy się to organizatorów gier, jak i graczy. Organizatorzy są oczywiście poza zasięgiem naszej jurysdykcji, natomiast pokerzyści grający z terenu Polski popełniają przestępstwo. Jeszcze raz powtarzamy, że ten artykuł nie miał na celu namawiania cię do popełnienia tego przestępstwa, ale pokazanie, jak wygląda poker online. Decyzja, czy zacząć grać, czy nie należy już wyłącznie do ciebie.

Interesujesz się pokerem, podobał Ci się ten artykuł? Być może zainteresuje Cię również rewelacyjny tekst Jacka Danielsa Phil Ivey – zaginiony geniusz.

Chcesz legalnie grać w pokera w internecie przebywając na terytorium Polski? Jedyna opcja to pseudo poker z krupierem Betgames STS.

Wybierz poker room

Po lekturze naszego poradnika wiesz już jak rozpocząć swoją przygodę z pokerem w internecie, wybierz swój poker room. Pomyślnych kart!

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/poker-w-internecie-37

Oceń ten tekst

Podobne artykuły