Tenis ziemny w zakładach bukmacherskich

Ocena 3,29/5 | 7 głosów

Tenis ziemny przez wielu uważany jest za najpiękniejszy sport świata. Każdego dnia na całym świecie w turniejach różnej rangi tak pośród kobiet, jak i mężczyzn rozgrywa się dziesiątki, jak nie setki spotkań tenisowych.

Oferta zakładów bukmacherskich na mecze w tenisie jest podstawą każdej działającej na rynku firmy bukmacherskiej. Przyjrzyjmy się w związku z tym nieco bliżej obstawianiu tenisa ziemnego.

Każdy zawodowy gracz, który czerpie regularne zyski z zakładów, obstawia tylko te dyscypliny na których się zna. Z reguły bardzo popularny jest właśnie tenis ziemny, ponieważ gra toczy się praktycznie przez cały rok (tenisiści wakacje mają jedynie w grudniu), a znajomość specyfiki tej dyscypliny sprawia, że stosunkowo łatwo można przewidzieć scenariusz rywalizacji i zagrać odpowiedni typ.

W większości turniejów tenisowych zarówno kobiety, jak i mężczyźni grają mecze do dwóch wygranych setów. Sytuacja wygląda inaczej podczas rozgrywek wielkoszlemowych, gdzie męska rywalizacja toczy się do trzech zwycięskich setów.

Przy obstawianiu tenisa należy wziąć pod uwagę wiele czynników przede wszystkim rangę turnieju i rodzaj nawierzchni, która odgrywa bardzo duże znaczenie w losach rywalizacji. Skuteczne typowanie opiera się właśnie na dogłębnej analizie, a więc co warto wiedzieć o tenisie, by na nim zarabiać? Zapraszamy do zapoznania się z poradami naszych ekspertów.

Rodzaje zakładów w tenisie

Tenis to dyscyplina dwudrogowa, w której nie może paść remis. Któryś z zawodników lub para, jak to jest w przypadku gry deblowej i mieszanej, na pewno zwycięży. Tenis to nie tylko obstawianie na zwycięzcę meczu. Każde spotkanie tenisowe zawiera w sobie co najmniej kilka, a niekiedy nawet kilkanaście różnych możliwości do obstawienia.

Rodzaje zdarzeń tenisowych:

 • zakład na zwycięstwo 1 lub 2 - zwycięstwo jednego z zawodników (może to być zwycięstwo zawodnika w meczu lub wygrana danego seta lub gemu),
 • poniżej/powyżej - najczęściej zakład na liczbę gemów w spotkaniu; może odnosić się także do ilości setów, zarówno obydwu graczy łącznie, jak i każdego z osobna,
 • handicap - zakład, w którym do wyrównania szans jeden z zawodników na starcie ma pewna przewagę (handicap może dotyczyć gemów, setów, prędkości serwisu, czy nawet ilości asów lub podwójnych błędów serwisowych), w tenisie zwykle mamy doczynienia z handicapami azjatyckimi,
 • dokładny wynik - zakład na podanie dokładnego wyniku meczu, seta bądź też gema
 • zakłady dodatkowe - np. szybkość serwisu, ilość asów, podwójnych błędów serwisowych, czy padnie tie-break w meczu, itp.

Liczba rynków oraz rodzajów zakładów zależy od konkretnej oferty bukmachera. Im jest ona szersza, tym więcej możliwości typowania. Mecze tenisowe można obstawiać w zakładach na żywo, oferta dostępnych zakładów w live bettingu zależy od konkretnego bukmachera. 

Bukmacherzy z szeroką ofertą tenisa ziemnego

Każdy bukmacher ma w swojej ofercie mecze tenisa ziemnego, jednak należy wiedzieć, gdzie obstawianie jest najkorzystniejsze. Ważna jest nie tylko wysokość kursów, ale również szerokość oferty. Wybraliśmy kilku bukmacherów, u których warto być na bieżąco, jeśli chcesz obstawiać tenis.

Bukmacherzy dobrzy do obstawiania tenisa ziemnego:

 • transmisje na żywo z meczów Wielkiego Szlema, szeroka oferta LIVE, niezwykle bogata oferta zakładów na żywo, bardzo duża ilość transmisji z turniejów tenisowych, nawet niskiej rangi ITF pierwszy zakład ubezpieczony w 50% do kwoty 123 PLN.
 • szeroka oferta, dobre kursy + transmisje live, dla nowych graczy pierwszy zakład ubezpieczony do kwoty 200 PLN,
 • wiele zakładów, różne rynki, dla nowych graczy pierwszy zakład ubezpieczony do kwoty 200 PLN,
 • wysokie kursy i dobra oferta, dla nowych graczy freebet 25 EUR od pierwszej wpłaty,

Sporą przewagą Fortuny nad innymi bukmacherami są bardzo liczne transmisje wideo z tenisowych kortów z całego świata od tych najbardziej prestiżowych imprez jak Australian Open po niszowe turnieje rangi challenger i ITF. A transmisje live w połączeniu z zakładami "na żywo" mogą dawać bardzo pozytywne rezultaty, gdyż gracz śledząc aktualne wydarzenia na korcie, może podejmować w pełni przemyślane decyzje odnośnie zakładów. Dodatkowo żaden inny bukmacher nie może równać swojej oferty z Fortuną, gdzie jest po prostu zawsze najwięcej możliwych rynków do obstawiania.

Promocja na tenis

Bukmacher to także nieliczny bukmacher, który oferuje specjalną promocję na tenisa. Obstawiając zakłady akumulowane złożone z meczów tenisa z dowolnego turnieju kobiet i mężczyzn gracz otrzyma dodatkowy procent od wygranej w formie bonusu do maksyamlnej kwoty 100 tysięcy GBP lub równowartość w innej walucie. (2 zdarzenia na kuponie = 5% bonus, 12 zdarzeń = 50% bonus).

Skąd czerpać wiedzę o tenisie ziemnym?

Doskonale wiadomo, że nie należy stawiać żadnego spotkania bez wcześniejszego uzyskania odpowiednich informacji na temat wydarzenia. Do pomocy weryfikacji przewidywań użytkownika może posłużyć szereg stron. Statystyki w tenisie nie mają kluczowego znaczenia, jednak ich znajomość w znacznym stopniu może ułatwić podejmowanie trafnych decyzji.

Należy mieć na uwadze sprawdzoną maksymę: jeśli umiesz liczyć, to licz na siebie. Jak mantrę należy powtarzać, że aby być skutecznym typerem, należy dogłębnie poznać oraz śledzić graną przez nas dyscyplinę. Tenis ma to do siebie, że praktycznie co dwa tygodnie rozgrywany jest bardzo prestiżowy turniej, z kolei co tydzień niższy rangą, ale wciąż przyciągający najlepszych zawodników.

Stąd by być na bieżąco z informacjami oraz aktualną formą zawodników, należy raz - sporo meczów obejrzeć, dwa - posiłkować się wiedzą z innych źródeł niż nasza. Tak by stawiać tylko przemyślane zakłady, minimalizując ryzyko porażki, nie zdając się na ślepy los.

Przydatne źródła wiedzy o tenisie:

 • www.atpworldtour.com - strona poświęcona rozgrywkom ATP (rozgrywki męskie), na której znajdziemy informacje o turniejach i zawodnikach,
 • www.wtatennis.com - strona poświęcona rozgrywkom WTA (rozgrywki kobiece), na której znajdziemy informacje o turniejach i zawodniczkach,
 • www.itftennis.com - strona poświęcona rozgrywkom ITF (trzeci poziom rozgrywek po ATP i Challengerach wśród mężczyzn i drugi pośród kobiet), na której znajdziemy informacje o turniejach tej rangi i zawodnikach/zawodniczkach w nich występujących,
 • www.tennisexplorer.com - strona poświęcona statystykom tenisowym. Znajdziemy na niej między innymi spotkania bezpośrednie (H2H),
 • www.tennisprediction.com - strona poświęcona statystykom,
 • profile społecznościowe zawodników i zawodniczek na portalach Facebook i Twitter - często profil w portalu społecznościowym prowadzi sam zawodnik a nie agencja PR, w takich miejscach zdarzają się czasami emocjonalne wpisy zawodników pokazujące ich zaangażowanie (lub jego brak) w danym turnieju lub meczu. Jeżeli takie informacje nie były wcześniej publikowane w mediach (wystarczy googlnąć aby to sprawdzić) to mogą mieć spory wpływ na wysokość kursów w spotkaniu i mogą powodować ładny valuebet.

Ranga turniejów tenisowych

W tenisie nie każdy turniej jest sobie równy. Pod względem ważności określono kolejność danych zawodów. Jest ona podyktowana ilością punktów, które można otrzymać do rankingu, wysokością nagrody oraz szeroko pojętym prestiżem. 

Ranga turnieju dla typera może być konkretnym wyznacznikiem przy zawieraniu zakładów - dużo łatwiej o niespodzianki w mniejszym turnieju (ATP 250 lub 500), niż w Wielkim Szlemie, czy (Masters 1000), gdzie z reguły faworyci plasują się na najwyższych miejscach, co prowadzi do konkluzji, by nie tam grać przeciwko nim zakładów. Poniżej lista turniejów tenisowych męskich, żeńskich i reprezentacji w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych.

Turnieje męskie:

a) Wielki Szlem (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open),

b) Igrzyska Olimpijskie,

c) Masters 1000 (BNP Paribas Open - Indian Wells, Sony Ericsson Open - Miami, Monte-Carlo Rolex Masters - Monte Carlo, Mutua Madrid Open - Madryt, Internazionali BNL d'Italia - Rzym, Rogers Cup - Montreal/Toronto, Western & Southern Open - Cincinnati, Shanghai Rolex Masters - Szanghaj, BNP Paribas Masters - Paryż)

d) Serie 250 i 500,

e) Challengery

f) Futuresy ITF

Turnieje żeńskie:

a) Wielki Szlem (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open),

b) Igrzyska Olimpijskie,

c) Premier Series,

d) International Series,

e) ITF Women's Circuit.

Rozgrywki reprezentacyjne:

- Puchar Davisa - rozgrywane corocznie drużynowe mistrzostwa świata mężczyzn,

- Fed Cup - rozgrywane corocznie drużynowe mistrzostwa świata kobiet,

- Puchar Hopmana - rozgrywane corocznie drużynowe mistrzostwa świata par mieszanych.

Specyfika obstawiania tenisa ziemnego

Tenis to bardzo specyficzna dyscyplina. Wiele czynników zmienia się razem z miejscem i czasem rozgrywania turnieju, dlatego podczas analizy spotkania należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, często wydających się nieco błahymi i pobocznymi.

Co należy brać pod uwagę podczas typowania meczów tenisa:

Rodzaje nawierzchni w tenisie ziemnym

Bardzo ważny i często niedoceniany czynnik przez amatorów. W tenisie ziemnych jest bardzo niewielu jest zawodników uniwersalnych, którzy podobnie dobrze radzą sobie na każdym rodzaju podłoża. Zwykle każdy zawodnik specjalizuje się w jednej z 3 głównych nawierzchni: clay, grass lub hard. 

Wyróżnić tu możemy cztery rodzaje nawierzchni tenisowych:

 • ceglana (clay) - korty wolne, piłka odbija się wysoko i z mniejszą prędkością gdyż nawierzchnia ta jest szorstka i występuje na niej duże tarcie. W meczach na cegle występują długie wymiany (nawet ponad 30 odbić), mało asów serwisowych. Sezon na cegle rozpoczyna się pod koniec marca i trwa aż do końca maja kiedy to na francuskich kortach Roland Garros rozgrywany jest wielkoszlemowy turniej French Open. Nawierzchnia ceglana premiuje szybkich i zwrotnych tenisistów o niewielkim wzroście posiadających dobrą technikę gry, siła jest dużo mniej istotna.
 • twarda (hard) - korty szybkie, na których piłka odbija się na średniej wysokości. Nawierzchnia twarda nie faworyzuje żadnego ze styli tenisowych zawodników aczkolwiek należy pamiętać, że w tym wypadku dużo zależy od budowy i składu mieszanki użytej do wypełnienia konkretnego kortu gdyż mieszanki bardziej twarde będą szybsze a mieszanki miększe (zawierające więcej piasku) zawodnikom clay'owym. Korty ceglane i trawiaste parametry szybkości to są zbliżone, w przypadku kortów twardych szybkość jest różna. Sezon na kortach twardych rozpoczyna się w lipcu i trwa do połowy października, wznawia się z początkiem stycznia. Na hardzie rozgrywane są 2 turnieje wielkoszlemowe Australian OpenUS Open.
 • trawiasta (grass) - korty najszybsze, piłka odbija się stosunkowo nisko. Występują zwykle bardzo krótkie dynamiczne wymiany, często stosowana jest taktyka "serve and volley" (skróty meczy Sampras - Agassi), spora liczba asów serwisowych. Sezon trawiasty rozpoczyna się wraz z końcem French Open na początku czerwca i trwa do początku lipca. Najważniejszym turniejem na kortach trawiastych jest Wimbledon, który rozgrywany jest od 1877 roku i jest najstarszym turniejem z cyklu Wielkiego Szlemu. Korty trawiaste premiują wysokich i silnych zbudowanych zawodników z potężnym serwisem.
 • dywanowa (carpet) - korty średniej szybkości, piłka odbija się na nich wyżej lub niżej niż na nawierzchniach twardych w zależności od ich ułożenia i użytej mieszanki. Korty dywanowe używane są głównie na kortach w halach (indoor) w turniejach rozgrywanych pod koniec roku 2 połowa października - grudzień, na tej nawierzchni nie są rozgrywane turnieje wysokiej rangi, żaden turniej ATP czy WTA nie jest rozgrywany na dywanie. Nazwa "carpet/dywan" wzięła się z tego, że korty te można instalować w halach na żądanie, zwijać i przenosić.

Za przykład jak bardzo nawierzchnia ma znaczenie warto przywołać dwa wielkie nazwiska tenisa, czyli Rogera Federera i Rafaela Nadala. Ten pierwszy posiada miano "króla trawy", ponieważ wygrał 7 razy Wimbledon, z kolei ten drugi uznawany jest za najlepszego gracza w historii na kortach ceglanych, gdyż wygrał aż 9 razy wielkoszlemowy turniej Roland Garros.

Styl gry jaki obaj prezentują ci wybitni tenisiści doskonale sprawdza się na określonej nawierzchni, choć akurat Federer, jak i Nadal potrafią wygrywać także na pozostałych kortach. Przykład możliwości Federera i Nadala:

Ważne czynniki przy obstawianiu tenisa ziemnego:

 • Pula nagród - nie każdy turniej ma równą pulę nagród, a w związku z tym nie w każdym zawodnicy są skorzy do największych poświęceń. Stopień determinacji rośnie razem z rangą zawodów.
 • Kwalifikacje - aspekt w bardzo wielkim stopniu związany z poprzednim.  Słabsi zawodnicy i zawodniczki walczą o przepustkę do turniejów większej rangi w kwalifikacjach. Te są dla nich ważniejsze, aniżeli spotkania w półfinale czy finale zmagań z mniejszą pulą. Warto o tym pamiętać. Kwalifikacje do przyszłych turniejów na ogół odbywają się w piątek-niedzielę, kiedy trwa jeszcze turniej niższej rangi.
 • Zmęczenie - wygrana w kilku spotkaniach z rzędu, nawet z lepszymi zawodnikami, nie musi świadczyć, że w kolejnej rundzie gracz poradzi sobie ze słabszym rywalem. Kluczowym aspektem jest zmęczenie, a dodatkowo wkraść może się również rozluźnienie.  Często zdarza się, że jeśli słabszy gracz pokona znacznie wyżej utytułowanego zawodnika, to w kolejnej rundzie ulegnie niżej notowanemu rywalowi.
 • Początek/koniec sezonu - wielkich pieniędzy nie ma sensu inwestować w obstawianie tenisa na początek lub koniec sezonu. W pierwszym przypadku wiemy niewiele o cyklu przygotowań kolejnych zawodników i ich formie. W końcówce sezonu o sobie daje znać zmęczenie i myśl o odpoczynku.
 • Kontuzje - krecze przydarzają się nawet najlepszym i mogą mieć kilka powodów. Od zmęczenia po złą rozgrzewkę. Na pewno po powrocie na kort zawodnika zmagającego się z kontuzją pod uwagę należy wziąć jej odnowienie. Taka sytuacja ma miejsce chociażby z Juanem Martinem del Potro, który od ponad roku pauzuje w grze, choć wziął udział w dwóch turniejach, po których znów odczuwał dyskomfort. Obstawiając tenis należy wiedzieć jak dany bukmacher rozlicza krecze, przeczytaj więcej o kreczach w tenisie.
 • Turniej niższej rangi - tenis nie jest sportem, w którym poradzono sobie z problemem ustawionych spotkań. Pojawia się on zwłaszcza w turniejach niższej rangi (ITF, Challenger). Dlatego nie warto tam szaleć ze stawkami.
 • Kobiety - powiedzenie „kobieta zmienną jest” w tenisie sprawdza się doskonale i nie łatwo jest znaleźć zawodniczkę, która w jednym tygodniu gry potrafi zagrać kilka dobrych spotkań. Zazwyczaj po jednym lub dwóch dobrych meczach przychodzi słaby. Warto o tym pamiętać inwestując w tenis kobiecy. Dodatkowo o ile u mężczyzn przełamanie serwisu zdarza się rzadko, o tyle u kobiet serwis nie robi tak dużej różnicy w grze.
 • Deble - gra podwójna to dla wiekszości tenisistów jedynie dodatek do gdy singlowej więc często traktowana jest przez takich graczy po macoszemu. Gry deblowe i singlowe rozgrywane w tym samym turnieju, bywa, że zawodnik celowo odpuszcza debla aby nie tracić siły na singla. Typowanie debli zawsze niesie większe ryzyko niż singli, warto typować jedynie na deblowych specjalistów czyli pary, dla których debel jest ważniejszy niż singiel.

Przykład meczu tenisa w zakładach live

Mecz Johna Isnera z Rafaelem Nadalem na twardej nawierzchni. Przy serwisie Amerykanina Hiszpan wygrywał już 0-40, co dawało 3 break pointy. Kurs tym samym na zwycięstwo gema przez Isnera znacznie wzrósł, jednak rezultat 0-40 to jeszcze nie przełamanie.

Amerykanin to jeden z najlepiej serwujących zawodników w całej stawce, a jeśli rywalizacja toczy się na twardej nawierzchni jest to dodatkowy atut dla niego, poza tym przed tym gemem wymienili piłki (co wpływa na szybkość serwisu). Wynik 0-40 co prawda sprawia, że Nadal jest o punkt od przełamania, jednak dla Isnera seria asów, czy wygrywających podań nie jest czymś nieosiągalnym. Zakład na zwycięstwo gema przez Isnera po wysokim kursie nie byłby bezpodstawną inwestycją.

Tego typu analiza wymaga jednak znajomości tenisisty, a także nawierzchni na jakiej toczy się mecz.

Porady do gry LIVE

Zakłady na spotkania tenisa ziemnego znajdziemy nie tylko w przedmeczowej ofercie firm bukmacherskich, ale także w zakładach na żywo. Na nich również można zyskać, ale i stracić bardzo dużo. Mamy kilka porad dla graczy, którzy chcieliby zacząć zarabiać w ten sposób.

 • Graj tylko spotkania, które masz okazję oglądać - podgląd sytuacji na korcie jest bardzo ważny; obserwując kilka piłek starcia przed postawieniem pomoże w ocenie sytuacji.
 • Nie daj się ponieść emocjom - tyczy się to nie tylko zakładów tenisowych; nie daj się ponieść emocjom, zarówno w chwilach radości, jak i smutku.
 • Nie licz na szybki i duży zysk - bukmacherka, z której chcesz wynieść zysk to długotrwały proces; jeśli liczysz na wielki zarobek w 2 zakładach, to nawet nie zaczynaj grać.
 • Nie bój się grać wysokich kursów - w zakładach LIVE wszystko może się zmienić bardzo szybko; jeśli zawodnik przegra pierwszego seta, ale rozstrzygnie swój mecz na swoją korzyść, wygra kurs, który po pierwszej partii był bardzo wysoki. Stąd bardzo ważna staje się analiza meczu, czytanie gry, a także mowy ciała zawodników.

Z reguły w zakładach live zarabia się na typowaniu zwycięzców poszczególnych gemów, a tego typu decyzję podejmuje się w oparciu o dyspozycję serwującego gracza. Typowanie tzw. przełamań zawsze pozwala na uzyskanie znacznie wyższego kursu, ponieważ jest to zakład obarczony większym ryzykiem.

Podsumowanie

Tenis ziemny to bardzo dobra dyscyplina do obstawiania w zakładach bukmacherskich, nie ma remisów, spotkanie zawsze kończy się rozstrzygnięciem. 

Aby skutecznie obstawiać tenis należy "czuć" ten sport, a więc być na bieżąco z formą zawodników, ale także znać strukturę turniejów i charakterystyki poszczególnych graczy. Pełną skuteczność w typowaniu tenisa typer zwykle osiąga po 2-3 sezonach obstawiania gdyż w tym czasie uczy się zachowań poszczególnych tenisistów, ich nastawienie, mobilizacje w różnych częściach sezonu, ulubione turnieje czy uciążliwi przeciwnicy - zachowania te zwykle cyklicznie się powtarzają. W typowaniu tenisa liczy się doświadczenie.

Przy graniu live dodatkową umiejętnością jest czytanie gry, a więc timing, który umożliwi złożenie zakładu na tyle szybkiego, by uzyskać jak najwyższy kurs, ale przy okazji mieć silną argumentacje słuszności typu.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Tenis ziemny w zakładach bukmacherskich

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Tenis ziemny w zakładach bukmacherskich" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,29/5 | 7 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Dyscypliny sportowe:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.