Własna firma bukmacherska

Ocena 4/5 | 3 głosy

W ostatnich miesiącach często informujemy o powstaniu nowego bukmachera. W ciągu niecałych 12 miesięcy powstało aż w Polsce 10 nowych legalnych firm bukmacherskich.

Trzy z nich działają i przyjmują już zakłady (TOTALbet, PZBUK, Superbet) a siedem pracuje nad uruchomieniem serwisu internetowego i szykuje się do startu (Betfan, eWinner, Typiko, BestBet, Betcli, OKbet i Noblebet).

Nowi bukmacherzy wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza, że uruchomie bukmachera jest takie szybkie, proste i każdy biznesmen może sobie na to pozwolić?

W artykule tym przedstawimy podstawowe informacje przydatne osobom, które myślą nad uruchomieniem własnej firmy bukmacherskiej. Większość zebranych tutaj informacji jest specyficzna dla jurysdykcji polskiej ale sporo faktów jest ogólna i uniwersalna bez względu na to w jakim kraju i na jakiej licencji będzie funkcjonował bukmacher.

Uruchomienie własnej firmy bukmacherskiej to złożony i czasochłonny proces wymagający dużego nakładu kapitału oraz pracy doświadczonego zespołu. Większość z czytelników naszego portalu zna firmy bukmacherskie od strony gracza, klienta, użytkownika.

W artykule tym postaramy przybliżyć wam bukmachera od drugiej strony - z punktu widzenia biznesu i inwestycji. Jak założyć bukmachera? Być może ktoś z czytelników zdecyduje się założyć własny biznes bukmacherski a informacje zawarte poniżej okażą się przydatne.

1. Spółka

Podmiot będący właścicielem bukmachera musi posiadać własną osobowość prawną - nie może to być osoba prywatna, jednoosobowa działalność gospodarcza tylko spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka musi posiadać wybrany zarząd i radę nadzorczą.  Żaden z członków nie może być skazany na przestępstwa celno-skarbowe oraz musi posiadać „nienaganną opinię”. Czym jest „nienaganna opinia” ciężko jednoznacznie stwierdzić - jest to hasło wyciągnięte prosto z Ustawy Hazardowej z wytłumaczeniem, którego problemy mają nawet prawnicy.

Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 2 000 000 PLN. Należy mieć na uwadze, że do kapitału zakładowego spółki liczy się nie tylko gotówka w kasie ale również wszystkie jej wartości majątkowe takie jak ruchomości, nieruchomości.

Kapitał zakładowy o określonej wartości to zabezpieczenie dla potencjalnych przyszłych wierzycieli spółki. W teorii gwarantuje on, że spółka posiada ściągalny majątek w wysokości co najmniej takiej jaką wynosi jej kapitał zakładowy. Inwestor tworzący nowego bukmachera nie musi przelewać na konto spółki 2 miliony, wystarczy, że wniesie do spółki aportem nieruchomość pod siedzibę spółki.

Spółka będąca bezpośrednim właścicielem bukmachera albo musi być zarejestrowana w Polsce, albo działać poprzez zarejestrowanego w Polsce przedstawiciela.

Zdecydowana większość bukmacherów decyduje się na otwarcie własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Założenie spółka z o.o. jest bezproblematyczne a utrzymanie tanie i przejrzyste z  punktu widzenia podatkowego. Poprzez przedstawiciela funkcjonuje jedynie polski oddział bukmachera Betclic. Bezpośrednim właścicielem Betclic jest maltańska spółka BEM Operations Limited a biznes w Polsce reprezentowany jest poprzez lokalną spółkę Gaming in Poland Sp. z o.o.

2. Oprogramowanie

Połączone ręce ludzi
Oprogramowane to istotny aspekt nowego bukmachera.

W obecnych czasach nie opłaca się zakładać bukmachera wyłącznie z placówkami naziemnymi. W 2018 roku około 75% zakładów zawartych zostało przez internet. Placówki stacjonarne bukmachera mogą być jedynie dodatkiem wspomagającym wizerunkowo i marketingowo jego biznes w internecie.

Do uruchomienia działalności w internecie niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie. Na bukmacherski software składa się:

 • oprogramowanie zewnętrzne - czyli interfejs strony internetowej do przyjmowania zakładów, z której korzysta typer
 • oprogramowanie wewnętrzne - czyli zestaw dedykowanych narzędzi, CRM, CMS służących obsłudze bukmachera do zarządzania kursami, dostępnymi zakładami, weryfikacji i nadzorowania zachowań użytkowników

Stworzenie od podstaw oprogramowania bukmacherskiego jest procesem niezmiernie skomplikowanym i czasochłonnym. Tylko największe firmy mogą pozwolić sobie na luksus stworzenia oprogramowania szytego na miarę.

Własne oprogramowanie wymaga dużego zespołu deweloperskiego oraz późniejszy stały nadzór nad funkcjonowaniem i rozbudową oprogramowania.

Te trudności powodują, że nowi bukmacherzy bardzo rzadko decydują się na tworzenie własnego oprogramowania. Dużo łatwiej jest skorzystać z usług zewnętrznych - kupić gotowe oprogramowanie i dostosować do swoich potrzeb.

Gotowa platforma dla bukmachera

W sieci można znaleźć co najmniej kilka rzetelnych firm tworzących gotowe platformy dla bukmacherów typu white label / turnkey. Przytoczyć możemy chociażby EveryMatrix, BetConstruct, PlayTech, SBTech czy SB Betting Software.

Patrząc przez pryzmat uruchomienia bukmachera w Polsce dobrym wyborem wydaje się być SB Betting Software. Dlaczego akurat ta firma? SB Betting to firma zarejestrowana na Malcie z ponad 20 letnim doświadczeniem w oprogramowaniu dla hazardu. Posiada biuro w Szczecinie, doskonale zna specyfikę polskiego rynku, potrzeby, wymagania i oczekiwania tutejszych klientów. Oprogramowanie oferowane przez SBB stoi na bardzo wysokim poziomie. Z ich usług korzystają obecnie TOTALbet i forBET.

Gotowe oprogramowanie dla bukmachera obejmuje:

 • aktualizowane kursy na zakłady przedmeczowe i live,
 • panel do zarządzania kursami, ustalania marży,
 • wirtualne sporty,
 • zarządzanie klientami, obsługę transakcji depozytów i wypłat, programów lojalnościowych i VIP
 • zarządzanie ryzykiem (limitowanie graczy, raporty, statystyki, alerty),
 • zarządzanie bonusami i ofertami specjalnymi,
 • program partnerski,
 • wsparcie obsługi dla agentów franczyzowych,
 • w pełni działającą stronę internetową wraz z panelem CMS do zmiany banerów, kampanii marketingowych i aktualności.

To tylko z grubsza wspomniane wybrane funkcjonalności oprogramowania do zakładów bukmacherskich. Platformy bukmacherskie różnią się istotnymi drobiazgami ale w tym artykule nie będziemy wnikać w szczegóły. Jest to już bardzo indywidualna sprawa, która zależy od potrzeb, planów i oczywiście zasobów pieniężnych osób stojących za nowym bukmacherem.

Patrząc na podstawowe funkcjonalności niezbędne do uruchomienia i obsługę bukmachera online to oferty poszczególnych dostawców oprogramowania są do siebie zbliżone.

Poniżej krótki wywiad redaktora interplay.pl z Piotrem Nowackim z wspomnianej wyżej firmy SB Betting. Wywiad przeprowadzony w trakcie targów branży hazardowej ICE London w lutym 2019.

Firmy tworzące oprogramowanie hazardowe posiadają modele rozliczeń w formie stałej opłaty rocznej oraz zmiennej opłaty prowizyjnej zależącej od popularności bukmachera.

Ceny “gotowych bukmacherów” rozpoczynają się już od 19 900 EUR w BetConstruct i BetSys 29 800 EUR. Do tych opłat należy doliczyć prowizyjną opłatę od wygenerowanych zysków, miesięczny abonament licencyjny, koszt live feed kursów oraz ewentualne opłaty za dodatkowe funkcjonalności takie jak sporty wirtualne, kasyno czy wizualizację spotkań na żywo.

Zakładając ostrożnie, w pierwszych miesiącach trzeba wyłożyć co najmniej 40 000 EUR na start, w złotówkach daje to 170 000 PLN.

Przy wyborze dostawcy oprogramowania należy zwrócić uwagę na  opłatę za aktualizacje i rozbudowę systemu. Rozwój platformy kosztuje i nie są to małe sumy. Wybór dostawcy to jedna z kluczowych decyzji przy prowadzeniu tego rodzaju biznesu, która będzie miała wpływ na wiele pozostałych aspektów funkcjonowania bukmachera. Każdy dostawca oprogramowania dba o to aby wszystko chodziło jak w zegarku.

Oddsmatrix

Firmy tworzące oprogramowanie dla bukmacherów:

Niektórzy dostawcy oprogramowania pomagają swoim klientom również jako doradcy przy uzyskiwaniu licencji w zagranicznych jurysdykcjach takich jak Malta, Wielka Brytania czy Curacao.

3. Licencja

Połączone ręce ludzi
Rozdmuchana papierologia i formalności to zmora XXI wieku.

W dzisiejszym sformalizowanym świecie na wszystko trzeba mieć papier. Firmy nie mogą oferować zakładów bukmacherskich za pieniądze bez posiadania stosownej licencji - muszą uzyskać zgodę rządu lub komisji do spraw hazardu. Wyjątkiem od tej reguły są bukmacherzy bintcoinowi ale to całkowity margines działający w nowej, jeszcze nie do końca uregulowanej technologii.

Proces uzyskiwania polskiej licencji trwa co najmniej 6 miesięcy więc aby nie tracić czasu dobrze jest rozpocząć licencyjny równolegle z pracami wdrożeniowymi oprogramowania bukmachera.

Przygotowanie poprawnego wniosku jest skomplikowanym zadaniem. Wnioskiem licencyjnym zajmują wyspecjalizowane w prawie hazardowym kancelarie prawne. O ile napisane samego wniosku może nie należy do najtrudniejszych to większy problem stanowi zgromadzenie wszystkich odpowiednich dokumentów.

Do najważniejszych punktów wniosku zaliczyć możemy wykazanie legalności pochodzenia kapitału. Sporo problemu sprawia również dokumentacja systemu do przyjmowania zakładów (dlatego najpierw system, później wniosek). Inne dokumenty to m.in.: studium ekonomiczno-finansowe, projekt regulaminu zakładów, dokumenty związane z przepisami o praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu czy zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Cały wniosek wraz z załącznikami to setki stron dokumentów.

Cały system do zawierania zakładów będzie musiał zostać sprawdzony i certyfikowany przez niezależnego eksperta, który sprawdzi serwery, archiwizację danych, tzw. „ticket journey” czy inne kwestie bezpieczeństwa. Jest tego naprawdę sporo.

Jeśli uda się zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty i zaświadczenia to można w końcu złożyć wniosek do Ministerstwa Finansów.

Polski regulator ma 6 miesięcy na rozpatrzenie i zazwyczaj ten czas wykorzystywany jest do ostatniego dnia. W przypadku gdy w trakcie weryfikacji wniosku resort finansów wykaże, że we wniosku są błędy lub braki w dokumentacji to wnioskodawca ma tylko 7 dni na poprawkę lub dostarczanie brakujących elementów. To trochę mało uczciwe, że Ministerstwo ma 6 miesięcy, a wnioskodawca tylko 7 dni, ale wiemy, że można napisać pismo z prośbą o przedłużenie tego okresu i MF bez problemu przystaje na taki wniosek.

Wysokość opłat za licencję wyrażona jest procentowo w odniesieniu do tzw. kwoty bazowej. Kwota bazowa to wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród w drugim kwartale roku poprzedniego.

W roku 2018 roku wynagrodzenie wyniosło 4811,42 PLN zatem w taka kwota bazowa obowiązuje w 2019 roku. Statystyki dotyczące wynagrodzeń znaleźć można na stronie stat.gov.pl.

Koszty wydania licencji na zakłady wzajemne:

 • Zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych 2000% kwoty bazowej.
 • Zezwolenie urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet 2000% kwoty bazowej.
 • Zezwolenie na każda stronę internetową wykorzystywaną do urządzania zakładów wzajemnych - 5000% kwoty bazowej.
 • Zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych dotyczącej każdego punktu przyjmowania zakładów wzajemnych wynosi 10% kwoty bazowej.

Podstawiając w miejsce procentów stawkę bazową możemy wyliczyć:

20 x 4811,12 + 20 x 4811,12 + 50 x 4811,12 = 433 000,80 PLN

Zakładając, że nowy bukmacher funkcjonować będzie wyłącznie w internecie za 6-letnią licencję wydać prawie 450 tys. złotych.

To jednak nie wszystko. Polski ustawodawca wymaga od firm hazardowych zdeponowania (lub przedstawieniu gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych) zabezpieczenia finansowego w wysokości 480 000 PLN. Zabezpieczenie to ma posłużyć na pokrycie ewentualnych przyszłych roszczeń graczy lub urzędów podatkowych w stosunku do bukmachera.

Łączny koszt uzyskania zezwolenia na zakłady w Polsce wynosi zatem 480 000 + 433 000 = 913 000 PLN.

Co za placówkami naziemnymi?

W porównaniu do otwarcia działalności w internecie koszty licencyjne uruchomienia placówek nie stanową wysokich kwot.

 • Zezwolenie na uruchomienie placówki w nowej lokalizacji - 481,10 PLN
 • Zabezpieczenie finansowe zależy od liczby placówek
  • 1-3 placówki - 40 000 PLN,
  • 4-6 placówek - 80 000 PLN
  • 31-40 placówek - 240 000 PLN
  • powyżej 40 - dla każdej rozpoczętej dziesiątki placówek 40 000 PLN. Przykładowo za 100 placówek należy zabezpieczyć 400 000 PLN.

Bukmacher Fortuna posiada aktualnie w Polsce około 600 placówek stacjonarnych, oznacza to, że w chwili obecnej musi rezerwować 2 400 000 PLN na poczet gwarancji finansowych.

4. Pracownicy

Połączone ręce ludzi
Zgrany zespół to specjalistów podwaliny każdego sukcesu.

Kolejnym wyzwaniem przed którym stanie właściciel nowego bukmachera to znalezienie wykwalifikowanych pracowników. Nowych bukmacherów przybywa dużo szybciej niż wykwalifikowanych pracowników. Wolni specjaliści znikają z rynku w mgnieniu oka a bukmacherzy potrafią szukać kompetentnej obsługi przez wiele miesięcy. Jednym z filarów sukcesu każdej firmy jest doświadczona kadra managerska oraz zgrany zespół pracowników.

Na rynku pracy brakuje specjalistów z doświadczeniem w pracy w firmie hazardowej online. O ile zatrudnienie księgowego czy sekretarki nie powinno sprawić kłopotów, to znalezienie osób do zarządzania ryzykiem przy przyjmowania zakładów, analityków sportowych czy marketingowców ze znajomością polskiego prawa hazardowego może być spory problem.

Najczęściej nowi bukmacherzy zmuszeni są do werbowania pracowników z innych firm, a to oczywiście wiąże się z większymi kosztami.

Ile kosztuje uruchomienie bukmachera?

Przy założeniu, że nowy bukmacher funkcjonować będzie jedynie w internecie początkowe koszty kształtują się następująco:

 • 2 000 000 PLN - kapitał zakładowy spółki (jednorazowo)
 •    170 000 PLN - koszt oprogramowania (jednorazowo)
 •    433 000 PLN - koszt licencji (raz na 6 lat)
 •    480 000 PLN - zabezpieczenie finansowe (jednorazowo)

Łączny koszt uruchomienia bukmachera w Polsce wynosi około 3 083 000 PLN

To nie wszystkie koszty. Do tego dochodzą stałe miesięczne koszty licencji oprogramowania oraz pensji pracowników.

Wszyscy polscy gracze pomyślą jeszcze pewnie o podatku obrotowym 12% pobieranym przy każdym zakładzie. Otóż podatek ten nie jest de facto kosztem bukmachera gdyż w 99.9% podatek płacą gracze a nie bukmacher. Podatek obrotowy pobierany jest od stawki zakładu gracza, bukmacher jedynie odprowadza tą kwotę na konto Skarbu Państwa. Bukmacher traci na podatku obrotowym jedynie w przypadku gdy gracz obstawia za kwotę otrzymaną w bonusie - wtedy w rzeczywistości bukmacher ze swoich pieniędzy (które dał graczowi jako bonus) opłaca podatek.

Kwota kapitału zakładowego spółki oraz wysokość zabezpieczenia finansowego nie są kosztem, który przepada. Kapitał zakładowy jest w spółce a gwarancje finansowe leżą zamrożone na koncie bankowym. Po zamknięciu działalności bukmacherskiej inwestorzy mogą uzyskać te pieniądze z powrotem. Jednak przy tworzeniu biznesu muszą je najpierw posiadać.

Bukmacherka to nie jest łatwy biznes

Spółka, oprogramowanie, licencja, pracownicy. To cztery podstawowe obszary z jakimi musi się zmierzyć osoba planująca otworzyć firmę bukmacherską.

Jeżeli myślisz, że to wszystko to jesteś w błędzie. To dopiero początek gdyż prawdziwa walka zacznie się dopiero po uruchomieniu platformy bukmacherskiej.

Kierowanie zespołem, dostosowanie produktu bukmacherskiego do specyfiki rynku, CRM, procesy pozyskiwania klienta, odpowiedni marketing i wdrażanie nowych technologii, programy partnerskie, walka z bonus hunterami. Do każdego punktu można by napisać nowy artykuł, a nawet całą książkę.

Własna firma bukmacherska to ciągła walka. Raz z konkurencją, dwa z nową technologią, trzy z ustawodawcą, który nie raz rzuca kłody pod nogi, cztery z typerami.

Biznes bukmacherski jak i każdy większy biznes to skomplikowane przedsięwzięcie. Czy w takim wypadku gra jest warta świeczki? Niewątpliwie. Według różnych wyliczeń, rynek bukmacherski w Polsce w 2019 roku będzie wart około 6 miliardów złotych a z każdym kolejnym rokiem będzie rósł w granicach 15%. Skoro cały czas powstają nowe firmy bukmacherskie oznacza, że inwestorzy cały czas widzą w tym rynku potencjał do zarobienia pieniędzy.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Własna firma bukmacherska

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Własna firma bukmacherska" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 4/5 | 3 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Świat zakładów bukmacherskich:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

LV BET baner
LV BET baner