Systemy bukmacherskie

Ocena 3.25/207 głosów
Systemy bukmacherskie

Każdy typer obstawiający zakłady bukmacherskie marzy o wielkich wygranych – to niezaprzeczalny fakt.

Niestety rzeczywistość zwykle okazuje się brutalna, obstawiane typy rozczarowują i w ogólnym rozrachunku zamiast zarabiać – wychodzimy na minus. Powodów takiej sytuacji zwykle jest wiele, jednym z nich jest chaos panujący w typach gracza –  brak zasad odnośnie do wysokości stawek.

  1. Czym jest system bukmacherski?
  2. Po co stosuje się system stawkowania?
  3. Czym jest yield?
  4. Jak wybrać najlepszy system bukmacherski?
  5. Valuebety w zakładach bukmacherskich
  6. Rodzaje systemów bukmacherskich
  7. Płaska stawka
  8. Stawkowanie procentowe
  9. Martingale
  10. System Kelly’ego
  11. Ciąg Fibonacciego
  12. System 1–3–2–6
  13. Surebety
  14. Polecany system bukmacherski
  15. Podsumowanie

Właśnie dlatego powstały systemy bukmacherskie – mają one ograniczyć wpływ emocji, usystematyzować i tym samym uprościć proces zawierania zakładów. Wprowadzenie systemu bukmacherskiego i przestrzeganie jego zasad powinno spowodować poprawę osiąganych wyników.

Przyjrzyjmy się zatem najlepszym i najbardziej popularnym systemom stosowanym w zakładach bukmacherskich.

Czym jest system bukmacherski?

Zacznijmy od tego, że określenie „system bukmacherski” nie jest do końca prawidłowe. Określenie to wywodzi się od angielskiego wyrażenia staking system, które oznacza nie system bukmacherski, ale system stawkowania zakładów. System bukmacherski często mylony jest ze strategią gry, która dotyczy wyboru rodzajów stawianych zakładów, dyscyplin czy momentu ich zawarcia.

system bukmacherski = system stawkowania

System bukmacherski to z góry zdefiniowane zasady doboru stawek na zakłady. System bukmacherski jest zupełnie niezależny od obstawianych rodzajów zakładów, dyscyplin sportowych czy zasad wyboru typów. System bukmacherski definiuje stawki, nie mówi nic o tym, jaki mecz należy obstawić.

Po co stosuje się system stawkowania?

Nadrzędnym celem systemów stawkowania jest zwiększenie szans typera na wygraną w starciu z bukmacherem. Wybór dobrego systemu stawkowania i przestrzeganie jego zasad przy zawieraniu zakładów podnosi szanse gracza na osiąganie regularnego zarobku w zakładach.

Dobry system bukmacherski powinien systematyzować obstawianie zakładów bukmacherskich i wspierać osiąganie zysków w dłuższej perspektywie. Jeśli się nie sprawdza, należy go zmienić.

Cechy dobrego systemu:

  • niskie ryzyko utraty całego kapitału
  • minimalizacja wahań kapitału
  • maksymalizacja wartości z typów
  • maksymalizacja potencjalnego zysku
  • wysoki yield

Czym jest yield?

Dobry system to taki, który w dłuższej perspektywie będzie zapewniał nam zysk. Dlatego też przede wszystkim powinniśmy skupiać się na osiąganym yieldzie – krótkie wytłumaczenie tego pojęcia podajemy poniżej. Osobom zainteresowanym tematem yieldu polecamy poradnik omawiający yield w zakładach bukmacherskich, w którym tłumaczymy, dlaczego yield jest tak ważny dla każdego typera.

Yield – stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej w sumie kwoty. Uznaje się, że znakomitym wynikiem jest yield na poziomie 10%, oznaczający, że średnio każdy zakład daje nam zysk w wysokości 10% zainwestowanej w zakład kwoty.

Jak wybrać najlepszy system bukmacherski?

Wybór najlepszego systemu zależy od kilku czynników. Oczywiście ważne jest to, jaki osiągamy z niego yield, jak duże jest ryzyko bankructwa, ryzyko nieuzyskania profitu czy odchylenie standardowe od wartości oczekiwanego kapitału końcowego.

Wiele zależy też od gracza i tego, co rozumie on przez stwierdzenie „najlepszy system”. Dla jednych może to być największy potencjalny zysk, podczas gdy dla innych będzie to minimalizacja ryzyka utraty całego kapitału.

Należy zauważyć, że system stawkowania powinien być dostosowany do stanu naszego kapitału i doświadczenia w obstawianiu zakładów, które – jak się okazuje – odgrywa tutaj zasadniczą rolę. Mniej doświadczeni gracze powinni stawiać na systemy proste (płaska stawka), które nie wymagają zagłębiania się w matematyczne tajniki zakładów bukmacherskich. Ci, którzy uważają się za doświadczonych graczy, mogą rozpocząć grę na podstawie bardziej zaawansowanych systemów (Kelly).

System bukmacherski to tylko jeden z kilku elementów, które składają się na osiągnięcie sukcesu w zakładach. Dobry system stawkowania nie przyniesie pożytku, jeżeli obstawiane nim typy będą słabej jakości. Niezależnie od stosowanego systemu kluczem do zarabiania na zakładach bukmacherskich są tzw. valuebety.

Valuebety w zakładach bukmacherskich

Valuebet — w praktyce jest to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną, czyli taki, którego kurs jest według nas wyższy, niż być powinien. Ta różnica to wartość, czyli przewaga, jaką mamy nad bukmacherem. Znajdowanie i identyfikowanie valuebetów nie jest proste, polega na lepszym oszacowaniu procentowych szans zwycięstwa poszczególnych drużyn w meczu. Dlaczego valuebety są tak ważne i w jaki sposób szukać valuebetów, dowiesz się w poradniku Valuebet – wartościowy zakład.

UWAGA! Nie bójcie się stawiać wysokich kursów. Za wystawianie kursów odpowiadają ludzie, którzy nie są nieomylni. Wysoki kurs nie zawsze równa się małemu prawdopodobieństwu wygrania.

Podsumowanie

  1. Jeżeli nie wiesz, jaki system wybrać lub jesteś niedoświadczonym graczem, spróbuj grać płaską stawką. W każdym kolejnym zakładzie nie przekraczaj 2% wartości swojego kapitału.
  2. Jeżeli nie osiągasz oczekiwanych wyników, zmień system na inny.
  3. Nie zmieniaj systemów co kilka dni. Testuj system przynajmniej przez jeden miesiąc.
  4. Zawsze typuj według jednego systemu. Nie używaj kilku systemów naraz.
  5. Sprawdzaj archiwalne wyniki swoich typów względem systemów bukmacherskich.
  6. Przy porównywaniu systemów bierz pod uwagę yield oraz prawdopodobieństwo wystąpienia strat/bankructwa.

Rodzaje systemów bukmacherskich

Płaska stawka

Najpopularniejszym i zarazem najprostszym systemem stawkowania w zakładach bukmacherskich jest płaska stawka. Gdy posługujemy się tym systemem, każdy zakład gramy za taką samą stawkę (np. 10 zł, 100 zł, 500 zł). Ważne jest to, aby pojedynczy zakład nie przekraczał 2–5% całości budżetu przeznaczonego na grę.

Aby zmniejszyć inwestowane kwoty, często stosuje się tu przedziały kursowe (np. kursy >2, 2–5 oraz

Przykład:

Kursy >2

100 zł × 1,5 = 150 zł
100 zł × 1,8 = 180 zł

Kursy 2–5

50 zł × 3 = 150 zł
50 zł × 4 = 200 zł

Kursy

25 zł × 6 = 150 zł
25 zł × 8 = 200 zł

Zalety:

  • niewielkie ryzyko bankructwa
  • prostota, dobry system dla początkujących graczy

Wady:

  • małe zyski

Stawkowanie procentowe

Przy ustalaniu stawki w stawkowaniu procentowym skupiamy się na wysokości posiadanego kapitału. Wszystko dlatego, że nasze stawki na zakłady rosną, gdy wygrywamy, i maleją, kiedy przegrywamy. Zakłada się, że tak jak przy stawce płaskiej, tak i tutaj kwota zakładu na jeden zakład nie powinna przekraczać 2% posiadanego kapitału.

Przykład:

Kapitał początkowy: 1000 zł

Wyliczamy 2% z 1000 zł: 20 zł
Zakład: 20 zł × kurs 2,00 = 40 zł

Kapitał po wygranym zakładzie: 1020 zł

Wyliczamy 2% dla 1020 zł: 20,40 zł
Zakład: 20,40 zł × kurs 2,00 = 40,80 zł, itd.

Zalety:

  • wyższy kapitał końcowy, niż w płaskiej stawce
  • niewielkie ryzyko bankructwa
  • dobry system dla początkujących graczy

Wady:

  • wartość stawki zależna od poprzedniego zakładu
  • niewiele wyższe prawdopodobieństwo nie uzyskania profitu w porównaniu do płaskiej stawki

Martingale

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych systemów gry na świecie, znany pod nazwą progresja. Polega na podwajaniu (a raczej powiększaniu, gdyż nie zawsze stawka jest podwajana) stawek po przegranym zakładzie i powrotu do wyjściowej stawki przy wygranej. Gdy któryś kolejny zakład z serii okaże się wygrany, wszelkie straty z zakładów poprzedzających zostają odrobione i grę zaczynamy od początku.

Wielu naciągaczy uważa, że jest to system niezawodny i każdy posługujący się nim gracz jest skazany na sukces. Jest w tym trochę prawdy, ale z uwagi na bardzo duże ryzyko utraty całego kapitału w stosunku do niewielkiego możliwego zysku system Martingale nie jest polecany. Ciągłe podwajanie stawek w przypadku przegranych może doprowadzić do szybkiego wyczerpania środków na grę, co jest równoznaczne z bankructwem. Zagrożeń w systemie progresywnym jest wiele, na przykład takie, że bukmacher może uniemożliwić zawarcie zakładu z uwagi na zbyt wysoką stawkę lub nałożyć limit na całe konto. Wówczas trzeba będzie się pogodzić ze znaczną utratą środków.

Przykład 1:

Kapitał na grę 150 zł. Martingale dla kursu 2.00.

Etap I: 10 zł × 2,0 = 20 zł (przegrana)
Etap II: 20 zł × 2,0 = 40 zł (przegrana)
Etap II: 40 zł × 2,0 = 80 zł (przegrana)
Etap II: 80 zł × 2,0 = 160 zł (wygrana)
Zysk końcowy: 160 zł
 150 zł = 10 zł

Przykład 2:

Kapitał na grę 150 zł. Martinagle dla kursy 2.00

Etap I: 10 zł × 2,0 = 20 zł (przegrana)
Etap II: 20 zł × 2,0 = 40 zł (przegrana)
Etap II: 40 zł × 2,0 = 80 zł (wygrana)
Zysk końcowy: 80 zł
 70 zł = 10 zł

Zalety:

  • duże prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku
  • można go modyfikować wedle własnych potrzeb
  • nie trzeba analizować obstawianych meczów

Wady:

  • zaangażowanie dużych środków w porównaniu z osiągniętym zyskiem
  • duże ryzyko utraty kapitału
  • niewielki zysk
  • możliwe limity bukmacherskie

System Kelly’ego

System, a właściwie kryterium Kelly’ego jest wzorem na matematycznie optymalne zarządzanie pieniędzmi. Nazwę swą zawdzięcza naukowcowi Johnowi Kelly’emu (1923–1965), który opisał go po raz pierwszy w 1956 roku.

Istota systemu Kelly’ego sprowadza się do prawidłowego oszacowania wystąpienia danego wyniku i dopasowania optymalnej stawki na to zdarzenie. Inaczej rzecz ujmując, system Kelly’ego wyliczy optymalną stawkę na zakład w zależności od posiadanego kapitału i tego, jaką przewagę w danym zakładzie mamy (oszacowaliśmy) nad bukmacherem. Przy stosowaniu tego systemu powinniśmy wyszukiwać zdarzenia, na które według nas kursy są zawyżone (valuebet). Więcej o kryterium Kelly’ego i systemie bukmacherskim na nim opartym można przeczytać na stronie Kalkulator kryterium Kelly’ego oraz w poradniku o systemie Kelly’ego.

Wzór na system Kelly’ego

Stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1)

K – kapitał
p – prawdopodobieństwo szans na trafność typu według gracza, ustalone w procentach
k – kurs

Przykład

value  kurs 2.95, budżet 500 zł

Stawka = [ 500 × ( 40 % × 2.95 – 1) ] / (2.95 – 1)
Stawka = [ 500 × ( 1,18 – 1 ] / 1.95
Stawka = [ 500 × 0,18 ] / 1.95
Stawka = 90 / 1.95
Stawka = ~ 46 zł

Przykład

value  kurs 1,35, budżet 500 zł

Stawka = [ 500 × ( 80 % × 1.35 – 1 )] / (1.35 – 1)
Stawka = [ 500 × ( 1,08 - 1) ] / 0,35
Stawka = [ 500 × 0,08 ] / 0,35
Stawka = 40 / 0,35
Stawka = ~ 114 zł

Zalety:

  • optymalne zarządzanie pieniędzmi
  • określenie procentowych szans wygrania zakładu
  • maksymalizacja współczynnika tempa wzrostu w długim okresie

Wady:

  • niezbędna duża wiedza z zakładów bukmacherskich i obstawianych dyscyplin sportowych
  • system dla doświadczonych graczy

Ciąg Fibonacciego

Wzór wymyślony przez Leonarda z Pizy, który stworzył go na początku XIII wieku. Początkowo opisywać miał… rozmnażanie królików w danej populacji. „Ciągiem Fibonacciego” nazwany został dopiero w XX wieku przez brytyjskiego dziennikarza Edwarda Lucasa.

W praktyce jest to nieco bardziej skomplikowana forma progresji (Martingale), która była opisywana wyżej. Różnica polega na tym, że w tym systemie kolejną stawką jest suma dwóch poprzednich stawek. Jest więc to nieco mniej ryzykowna klasyczna progresja, jednak wciąż jest to system daleki od ideału.

Rozkład stawek, poczynając od 1 zł:

poziom 1: 1 zł,
poziom 2: 1 zł,
poziom 3: 2 zł,
poziom 4: 3 zł,
poziom 5: 5 zł,
poziom 6: 8 zł,
poziom 7: 13 zł,
poziom 8: 21 zł,
poziom 9: 32 zł,
poziom 10: 55 zł,
poziom 11: 89 zł,
poziom 12: 144 zł,
poziom 13: 233 zł itd.

Zasady przy obstawianiu systemem Fibonacciego:

  • porażka – przechodzimy do kolejnego poziomu stawki
  • jedna wygrana – cofamy się o jeden poziom
  • dwie wygrane z rzędu – zaczynamy ciąg od początku.

Przykład:

Zaczynamy od poziomu piątego (stawka 5 zł). Wygrywamy po raz pierwszy, więc drugi zakład gramy za 3 zł (poziom niżej, a więc poziom czwarty). Wygrywamy na tym etapie, a zatem trzeci zakład zaczynamy od stawki początkowej, którą sobie określiliśmy (5 zł – piąty poziom). Gdy po rozpoczęciu od poziomu piątego (stawka 5 zł) przegramy, kolejny zakład gramy o poziom wyżej (poziom szósty – 8 zł). Przegrawszy na tym etapie, dalej idziemy w górę (poziom siódmy – 13 zł itd.).

Zalety:

  • mniejszy kapitał niż przy zwykłej progresji
  • powolny wzrost stawek w początkowej fazie

Wady:

  • system nieodporny na długie serie porażek
  • niewielki zysk
  • niezbędny jest duży kapitał do gry

System 1–3–2–6

System bukmacherski nazywany także rosnącą progresją. System zakłada, że gracz może wygrać cztery razy z rzędu. System dla tych, którzy chcą osiągnąć szybki zysk w krótkim czasie.

Przykład (przy kursie 2.0):

  • I etap: stawiamy za 1 jednostkę. Jeśli wygramy, mamy 2 j., jeśli przegramy – tracimy 1 j.
  • II etap: stawiamy całość dostępnych środków, czyli 3 j. (2 j. budżetu początkowego i 1 j. zysku z pierwszego etapu). Jeśli wygramy, w naszym budżecie znajdzie się 6 j., jeśli przegramy, to tracimy wszystko, czyli nasz bankroll – 2 j.
  • III etap: gramy za 2 j., zostawiając w budżecie 4 j. Jeśli wygramy, na naszym koncie znajdzie się 8 j., jeśli przegramy, kończymy grę z zyskiem +2 j.
  • IV etap: jest naszą „chwilą prawdy”. Albo grę zakończymy ze sporym zyskiem, albo wyjdziemy na zero. Z naszego dotychczasowego budżetu (8 j.) stawiamy 6 j., zostawiając sobie 2 j. w bankrollu. Jeśli wygramy, to nasz zysk netto wyniesie 12 j., a jeśli przegramy, to zostaje nam w budżecie nasz kapitał początkowy 2 j. i możemy rozpocząć grę od nowa.

Zalety:

  • szansa na wysokie zyski przy niewielkim kapitale
  • duże zabezpieczenie strat

Wady:

  • trudność ukończenia systemu
  • wymagana duża wiedza sportowa

Surebety

Surebety to zakłady, które niezależnie od wyniku danego spotkania w stu procentach dają pewny zysk. Podstawową zasadą tego systemu jest postawienie na wszystkie możliwości zdarzenia (np. 1, X i 2 w zdarzeniach trójdrogowych lub 1, 2 w dwudrogowych).

Surebety opierają się na różnicy kursów na dany zakład u różnych bukmacherów. Dane zdarzenie gramy u bukmachera, który ma na nie najwyższy kurs. Zazwyczaj na jednym spotkaniu da się zarobić 1–5%, choć zdarzają się także surebety, które sięgają nawet 10%. Przeczytaj więcej o surebetach, oblicz zysk dzięki kalkulatorowi surebetów.

Przykład (ekstremalny, aby zobrazować funkcjonowanie mechaniki surebetu)

Największe kursy na zdarzenie:

Wygrana gospodarzy: 17.50
Remis: 5.40
Wygrana gości: 2.30

Zakładamy, że mamy do dyspozycji sumę 1000 zł i obstawiamy za nią wszystkie trzy możliwości:

Stawiamy 84,39 PLN na Portsmouth u bukmachera A
Wygrywamy: 84,39 × 17,5 = 1476,86 PLN
Nasz zysk wynosi: 476,86 PLN

Stawiamy 273,49 PLN na remis u bukmachera B
Wygrywamy: 273,49 × 5,4 = 1476,86 PLN
Nasz zysk wynosi: 476,86 PLN

Stawiamy 642,11 PLN na Chelsea u bukmachera C
Wygrywamy: 642,11 × 2,3 = 1476,86 PLN
Nasz zysk wynosi: 476,86 PLN

Grając surebety, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że powinniśmy dysponować kapitałem w wysokości minimum kilku tysięcy złotych. Poza tym należy mieć konta u kilku, jeśli nie u kilkunastu bukmacherów.

Zalety:

  • 100-procentowa pewność zysku
  • nie jest potrzebna wiedza sportowa

Wady:

  • niezbędny wysoki kapitał
  • konieczność posiadania wielu kont w firmach bukmacherskich
  • system dla doświadczonych graczy

Polecany system bukmacherski

Z przedstawionych wyżej systemów stawkowania graczom zaawansowanym i średniozaawansowanym polecamy system Kelly’ego oraz procentową stałą stawkę. W obydwu systemach ryzyko bankructwa jest sprowadzone do absolutnego minimum, a przy dobrych i rozsądnych zakładach wzrost kapitału powinien być stabilny. Przy coraz większym budżecie wzrost kapitału zostanie zachowany, gdyż system automatycznie będzie podnosił stawki. Aby z powodzeniem stosować system bukmacherski Kelly’ego, niezbędnym czynnikiem jest opanowanie umiejętności grania valuebetów oraz znajomość obstawianych dyscyplin sportowych, tak by odpowiednio szacować prawdopodobieństwo szans na wystąpienie danego rozstrzygnięcia.

Graczom początkującym, rozpoczynającym swoją przygodę z obstawianiem zakładów, zdecydowanie polecamy system płaska stawka. Jest to w zasadzie jedyny dobry dla nich wybór – pozwala ograniczyć straty i przetestować umiejętności typowania.

Podsumowanie

Nie myślcie, że w tym artykule przedstawiliśmy wszystkie dostępne systemy bukmacherskie. Nic z tych rzeczy, to tylko garstka najpopularniejszych. Systemy stawkowania powstawały od dziesięcioleci i z każdym dniem powstają nowe. Systemy wymyślane są przez graczy, którzy szukają sposobów na zwiększenie swoich szans w starciu z bukmacherem czy kasynem. Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego, jak pewny system, który zagwarantuje nam zysk. Systemy stawkowania w mniejszym lub większym stopniu zwiększają szanse na osiągnięcie zysku w długim terminie, ale niczego nie gwarantują. Niezależnie od użytego systemu podstawą osiągnięcia sukcesu są dobre typy.

Typowanie zakładów bukmacherskich możemy przyrównać do prowadzonej latami wojny. Nikt przecież nie rejestruje się u bukmachera, aby zagrać trzy zakłady i na tym poprzestać. Celem większości typerów jest stałe, regularne osiąganie zysków. Aby osiągnąć ten cel, niezbędne jest szerokie spojrzenie.

Zamiast skupiać się na wyniku poszczególnych typów (pojedynczych potyczek), należy patrzeć na to przez pryzmat dłuższych okresów (wojny). W starciu z bukmacherem musimy poruszać się małymi kroczkami naprzód. Nagłe ruchy gracza zazwyczaj kończą się jego klęską, równoznaczną z bankructwem.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/systemy-bukmacherskie-48

Oceń ten tekst

Podobne artykuły