Systemy bukmacherskie

Ocena 2,86/5 | 43 głosy

Każdy typer obstawiający zakłady bukmacherskie marzy o jak duzych wygranych - to niezaprzeczalny fakt.

Niestety rzeczywistość zwykle okazuje się brutalna, obstawiane typy odbijają się czkawką i w ogólnym rozrachunku zamiast zarabiać - wychodzimy na minus. Powodów takiej sytuacji zwykle jest wiele, jednym z nich jest chaos panujący w typach gracza -  brak zasad odnośnie wysokości stawek.

Właśnie dlatego powstały systemy bukmacherskie - mają one ograniczyć wpływ emocji, usystematyzować i tym samym uprościć proces zawierania zakładów. Wprowadzenie systemu bukmacherskiego i przestrzeganie jego zasad powinno spowodować poprawę osiąganych wyników.

Przyjrzyjmy się zatem najlepszym i najbardziej popularnym systemom stosowanym w zakładach bukmacherskich.

Czym jest system bukmacherski?

Zacznijmy od tego, że określenie „system bukmacherski” nie jest do końca prawidłowe. Określenie to wywodzi się od angielskiego „staking system”, które oznacza nie system bukmacherski, ale system stawkowania zakładów. System bukmacherski często mylony jest ze strategią gry, która dotyczy wybór rodzajów stawianych zakładów, dyscyplin czy moment ich zawarcia.

system bukmacherski = system stawkowania

System bukmacherski to z góry zdefiniowane zasady doboru stawek na zakłady. System bukmacherski jest zupełnie niezależny od obstawianych rodzajów zakładów, dyscyplin sportowych czy zasad wyboru typów. System bukmacherski definiuje stawki, nie mówi nic o tym jaki mecz należy obstawić.

Po co stosuje się system stawkowania?

Nadrzędnym celem systemów stawkowania jest zwiększenie szans typera na wygraną w starciu z bukmacherem. Wybór dobrego systemu stawkowania i przestrzeganie jego zasad przy zawieraniu zakładów podnosi szanse gracza na osiąganie regularnego zarobku w zakładach.

Dobry system bukmacherski powinien systematyzować obstawianie zakładów bukmacherskich i wspierać osiąganie zysków w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli się nie sprawdza należy go zmienić.

Cechy dobrego systemu:

 • niskie ryzyko utraty całego kapitału,
 • minimalizacja wahań kapitału,
 • maksymalizacja wartości z typów,
 • maksymalizacja potencjalnego zysku,
 • wysoki yield.

Czym jest yield?

Dobry system to taki, który w dłuższej perspektywie czasu będzie zapewniał nam zysk. Dlatego też przede wszystkim powinniśmy skupiać się na osiąganym yieldzie, którego krótkie wytłumaczenie macie poniżej. Zainteresowanym tematem yield polecamy poradnik yield w zakładach bukmacherskich gdzie tłumaczymy dlaczego yield jest tak ważny dla każdego typera.

yield — stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej w sumie kwoty. Uznaje się, że znakomitym wynikiem jest yield na poziomie 10%, znacza to, że średnio każdy zakład daje nam zysk w wysokości 10% zainwestowanej w zakład kwoty.

Jak wybrać najlepszy system bukmacherski?

Wybór najlepszego systemu zależy od kilku czynników. Oczywiście ważne jest to, jaki osiągamy z niego yield, jak duże jest ryzyko bankructwa, ryzyko nieuzyskania profitu czy odchylenie standardowe od wartości oczekiwanego kapitału końcowego.

Eiele zależy też od gracza i tego, co rozumie przez stwierdzenie „najlepszy system”. Dla jednych może to być największy potencjalny zysk, podczas gdy dla innych będzie to minimalizacja ryzyka utraty całego kapitału.

Należy zauważyć, że system stawkowania powinien być dostosowany do stanu naszego kapitału i doświadczenia w obstawianiu zakładów, które jak się okazuje, odgrywa tutaj diametralną rolę. Mniej doświadczeni gracze powinni stawiać na systemy proste (płaska stawka), które nie wymagają zagłębiania się w matematyczne tajniki zakładów bukmacherskich. Ci, którzy uważają się za doświadczonych graczy, mogą rozpocząć grę na podstawie bardziej zaawansowanych systemów (Kelly).

System bukmacherski to jedynie jeden z kilku elementów, które składają się na osiągnięcie sukcesu w zakładach. Dobry system stawkowania przyniesie zero pożytku, jeżeli obstawiane nim typy będą słabej jakości. Niezależnie od stosowanego systemu kluczem do zarabiania na zakładach bukmacherskich są tzw. valuebety.

Valuebety w zakładach bukmacherskich

Valuebet — w praktyce jest to zakład z pozytywną wartością oczekiwaną, rozumiemy przez to, że kurs na dane zdarzenie jest wg. nas wyższy niż być powinien. Ta różnica to wartość, czyli przewaga jaką mamy nad bukmacherem. Znajdowanie i identyfikowanie value'betów nie jest proste polega na lepszym oszacowaniu procentowych szans zwycięstwa poszczególnych drużyn w meczu. Dlaczego valuebety są tak ważne i w jaki sposób szukać valuebetów dowiesz się w poradniku Valuebet - wartościowy zakład.

UWAGA! Nie bójcie się stawiać wysokich kursów. Za wystawianie kursów odpowiedzialni są ludzie, którzy nie są nieomylni. Wysoki kurs nie zawsze równa się małe prawdopodobieństwo wygrania.

Podsumowując:

 1. Jeżeli nie wiesz, jaki system wybrać lub jesteś niedoświadczonym graczem, spróbuj grać płaską stawką. W każdym kolejnym zakładzie nie przekraczając 2% wartości twojego kapitału.
 2. Jeżeli nie osiągasz oczekiwanych wyników, zmień system na inny.
 3. Nie zmieniaj systemów co kilka dni. Testuj system przynajmniej jeden miesiąc.
 4. Zawsze typuj według jednego systemu. Nie używaj kilku systemów naraz.
 5. Sprawdzaj archiwalne wyniki swoich typów względem systemów bukmacherskich.
 6. Przy porównywaniu systemów bierz pod uwagę yield oraz prawdopodobieństwo wystąpienia strat/bankructwa.

Rodzaje systemów bukmacherskich

Płaska stawka

Najpopularniejszym i zarazem najprostrzym system stawkowania w zakładach bukmacherskich jest płaska stawka. Przy posługiwaniu się tym systemem każdy zakład gramy za taką samą stawkę (np. 10zł, 100zł, 500zł). Ważne jest to, aby pojedynczy zakład nie przekraczał 2-5% całości budżetu przeznaczonego na grę.

Aby zmniejszyć inwestowane kwoty często stosuje się tu przedziały kursowe (np. kursy >2, 2-5 oraz <5).

Przykład:

Kursy >2

100 zł x 1,5 = 150 zł
100 zł x 1,8 = 180 zł

Kursy 2-5

50 zł x 3 = 150 zł
50 zł x 4 = 200 zł

Kursy <5

25 zł x 6 = 150 zł
25 zł x 8 = 200 zł

Zalety:

 • niewielkie ryzyko bankructwa
 • prostota, dobry system dla początkujących graczy

Wady:

 • małe zyski

Stawkowanie procentowe

Przy ustalaniu stawki w stawkowaniu procentowym skupiamy się na wysokości posiadego kapitalu. Wszystko dlatego, że nasze stawki na zakłady rosną, gdy wygrywamy i maleją, kiedy przegrywamy. Zakłada się, że tak jak przy stawce płaskiej, tak i tutaj kwota zakładu na jeden zakład nie powinna przekraczać 2% posiadanego kapitału.

Przykład:

Kapitał początkowy: 1000 zł

Wyliczamy 2% dla 1000 zł: 20 zł
Zakład: 20 zł x kurs 2,0 = 40 zł

Kapitał po wygranym zakładzie: 1020 zł

Wyliczamy 2% dla 1000 zł: 20,40 zł
Zakład: 20,40 zł x kurs 2,0 = 40,80 zł, itd.

Zalety:

 • wyższy kapitał końcowy, niż w płaskiej stawce
 • niewielkie ryzyko bankructwa
 • dobry system dla początkujących graczy

Wady:

 • wartość stawki zależna od poprzedniego zakładu
 • niewiele wyższe prawdopodobieństwo nie uzyskania profitu w porównaniu do płaskiej stawki

Martinagle

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych systemów gry na świecie, znany pod nazwą progresja. Polega na podwajaniu (powiększaniu gdyż nie zawsze stawka jest podwajana) stawek po przegranym zakładzie i powrotu do wyjściowej stawki przy wygranej. Gdy, któryś kolejny zakład z serii okaże się wygranej wszelkie straty z zakładów poprzedzających zostają odrobione i grę zaczynamy od początku.

Wielu naciągaczy uważa, że jest to system niezawodny i każdy posługujący się nim gracz, jest skazany na sukces. Jest w tym trochę prawdy, ale z uwagi na bardzo duże ryzyko utraty całego kapitału w stosunku do niewielkiego możliwego zysku system Martinagle nie jest polecany. Ciągłe podwajanie stawek przy przegranych może doprowadzić do szybkiego wyczerpania środków na grę, co jest równoznaczne z bankructwem. Zagrożeń w systemie progresywnym jest wiele np: bukmacher może uniemożliwić zawarcie zakładu z uwagi na zbyt wysoką stawkę lub nałożyć limit na całe konto. Wówczas trzeba będzie się pogodzić się ze znaczną utratą środków.

Przykład 1:

Kapitał na grę 150 zł. Martinagle dla kursy 2,0

Etap I: 10 zł x 2,0 = 20 zł (przegrana)
Etap II: 20 zł x 2,0 = 40 zł (przegrana)
Etap II: 40 zł x 2,0 = 80 zł (przegrana)
Etap II: 80 zł x 2,0 = 160 zł (wygrana)
Zysk końcowy: 160 zł - 150 zł = 10 zł

Przykład 2:

Kapitał na grę 150 zł. Martinagle dla kursy 2,0

Etap I: 10 zł x 2,0 = 20 zł (przegrana)
Etap II: 20 zł x 2,0 = 40 zł (przegrana)
Etap II: 40 zł x 2,0 = 80 zł (wygrana)
Zysk końcowy: 80 zł - 70 zł = 10 zł

Zalety:

 • duże prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku
 • można go modyfikować wedle własnych potrzeb
 • nie trzeba analizować obstawianych meczów

Wady:

 • zaangażowanie dużych środków w porównaniu z osiągniętym zyskiem
 • duże ryzyko utraty kapitału
 • niewielki zysk
 • możliwe limity bukmacherskie

System Kelly

System a właściwie kryterium Kelly jest wzorem na matematycznie optymalne zarządzanie pieniędzmi. Nazwę swą nosi od naukowca John'a Kelly'ego (1923 – 1965), który opisał ją po raz pierwszy w 1956 roku.

Istota systemu Kelly sprowadza się do prawidłowego oszacowania wystąpienia danego wyniku i dopasowania optymalnej stawki na to zdarzenie. Inaczej rzecz ujmując, system Kelly wyliczy optymalną stawkę na zakład w zależności od posiadanego kapitału i tego jaką przewagę w danym zakładzie mamy (oszacowaliśmy) nad bukmacherem. Przy stosowaniu tego systemu powinniśmy wyszukiwać zdarzenia, na które wg nas kursy są zawyżone (valuebet). Więcej o kryterium Kellyego i systemie bukmacherskim na nim bazującym można przeczytać na stronie kalkulator Kryterium Kelly'ego oraz poradniku System Kelly.

Wzór na System Kelly

Stawka = [ K x ( p x k – 1) ] / k – 1

K – kapitał
p – prawdopodobieństwo szans na trafność typu według gracza, ustalone w procentach
k – kurs
x - mnożenie

Przykład (value — kurs 2,95, budżet 500zł)

Stawka = [ 500 x ( 40 % x 2.95 – 1) ] / 2.95 – 1
Stawka = [ 500 x ( 1,18 – 1 ] / 1.95
Stawka = [ 500 x 0,18 ] / 1.95
Stawka = 90 / 1.95
Stawka = ~ 46 zł

Przykład (value — kurs 1,35, budżet 500zł)

Stawka = [ 500 x ( 80 % x 1.35 – 1 )] / 1.35 – 1
Stawka = [ 500 x ( 1,08 - 1) ] / 0,35
Stawka = [ 500 x 0,08 ] / 0,35
Stawka = 40 / 0,35
Stawka = ~ 114 zł

Zalety:

 • optymalne zarządzanie pieniędzmi
 • określenie procentowych szans wygrania zakładu
 • system maksymalizuje współczynnik tempa wzrostu w długim okresie

Wady:

 • niezbędna duża wiedza z zakładów bukmacherskich i obstawianych dyscyplin sportowych
 • system dla doświadczonych graczy

Ciąg Fibonacciego

Wzór, który został wymyślony przez Leonarda z Pizy, który stworzył go na początku XIII wieku. Początkowo opisywać miał... rozmnażanie królików w danej populacji. Jako „Ciąg Fibonacciego” nazwany został dopiero w XX wieku przez brytyjskiego dziennikarza Edwarda Lucasa.

W praktyce jest to nieco bardziej skomplikowana forma progresji (Martinagle), która była opisywana wyżej. Z tą różnicą, że w tym systemie kolejną stawką jest suma dwóch poprzednich stawek. Jest więc to nieco mniej ryzykowna klasyczna progresja jednak wciąż jest to system daleki od ideału.

Rozkład stawek poczynając o 1 zł:

Poziom 1: 1 zł,
Poziom 2: 1 zł,
Poziom 3: 2 zł,
Poziom 4: 3 zł,
Poziom 5: 5 zł,
Poziom 6: 8 zł,
Poziom 7: 13 zł,
Poziom 8: 21 zł,
Poziom 9: 32 zł,
Poziom 10: 55 zł,
Poziom 11: 89 zł,
Poziom 12: 144 zł,
Poziom 13: 233 zł, itd.

Zasady przy obstawianiu systemem Fibonacciego:

 • porażka - przechodzimy do kolejnego poziom stawki
 • jedna wygrana - cofamy się o jeden poziom
 • dwie wygrane z rzędu - zaczynamy ciąg od początku. 

Przykład:

Zaczynając od poziomu piątego (stawka 5 zł), wygrywając po raz pierwszy drugi zakład gramy za 3 zł (poziom niżej, a więc poziom trzeci). Wygrywając na tym etapie, trzeci zakład zaczynamy od stawki początkowej, którą sobie określiliśmy (5 zł - piąty poziom). Przegrywając, zaczynając od poziomu piątego (stawka 5 zł) kolejny zakład gramy o poziom wyżej (poziom szósty - 8 zł). Przegrywając na tym etapie, dalej idziemy w górę (poziom siódmy - 13 zł, itd.)

Zalety:

 • mniejszy kapitał niż przy zwykłej progresji
 • powolny wzrost stawek w początkowej fazie

Wady:

 • system nieodporny na długie serie porażek
 • niewielki zysk
 • niezbędny jest duży kapitał do gry

System 1-3-2-6

System bukmacherski nazywany także rosnącą progresją. System zakłada, że gracz może wygrać cztery razy z rzędu. System dla tych, którzy chcą osiągnąć szybki zysk w krótkim czasie.

Przykład (przy kursie 2,0):

 • I etap stawiamy za 1 jednostkę – jeśli wygramy mamy 2 j. , jeśli przegramy — tracimy 1j.
 • II etap stawiamy całość dostępnych środków, czyli 3 j. (2 j. budżetu początkowego i 1 j zysku z pierwszego etapu); - jeśli wygramy na naszym budżecie znajdzie się 6 j., jeśli przegramy, to tracimy wszystko, czyli nasz bankroll – 2 j.
 • III etap: Gramy za 2 j. zostawiając w budżecie 4j. - jeśli wygramy na naszym koncie znajdzie się 8 j., jeśli przegramy, kończymy grę z zyskiem +2 j.
 • IV etap: Jest naszą „chwilą prawdy”. Albo grę zakończymy ze sporym zyskiem, albo wyjdziemy „na zero”. Z naszego dotychczasowego budżetu (8j.) stawiamy 6j. - zostawiając sobie 2j. w bankrollu. Jeśli wygramy, to nasz zysk netto wyniesie 12j. - jeśli przegramy, to zostaje nam w budżecie nasz kapitał początkowy 2j. i możemy rozpocząć naszą grę od nowa.

Zalety:

 • szansa na wysokie zyski przy niewielkim kapitale
 • duże zabezpieczenie strat

Wady:

 • trudność ukończenia systemu
 • duża wiedza sportowa

Surebety

Surebety to zakłady, które niezależnie od wyniku danego spotkania w stu procentach dają pewny zysk. Podstawową zasadą tego systemu jest postawienie wszystkich możliwości zdarzenia (np. 1, X i 2 w zdarzeniach 3-drogowych lub 1,2 w 2-drogowych).

Surebety bazują na różnicy kursów na dany zakład u różnych bukmacherów. Dane zdarzenie gramy u bukmachera, który ma na nie największy kurs. Zazwyczaj na jednym spotkaniu da się zarobić 1-5%, choć zdarzają się także surebety, które sięgają nawet 10%. Przeczytaj więcej o surebetach, oblicz zysk dzięki kalkulatorowi surebet.

Przykład (ekstremalny, aby zobrazować funkcjonowanie mechaniki surebetu):

Największe kursy na zdarzenie:

Wygrana gospodarzy: 17.50
Remis: 5.40
Wygrana gości: 2.30

Zakładamy, że mamy do dyspozycji sumę 1000 zł i obstawiamy za nią wszystkie trzy możliwości:

Stawiamy 84.39 PLN na Portsmouth u bukmachera „A”
Wygrywamy: 84.39 x 17.5 = 1476.86
Nasz zysk wynosi: 476.86 PLN

Stawiamy 273.49 PLN na remis u bukmachera „B”
Wygrywamy: 273.49 x 5.4 = 1476.86
Nasz zysk wynosi: 476.86 PLN

Stawiamy 642.11 PLN na Chelsea u bukmachera „C”
Wygrywamy: 642.11 x 2.3 = 1476.86
Nasz zysk wynosi: 476.86 PLN

Przy surebetach musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że powinniśmy dysponować kapitałem minimum kilku tysięcy złotych. Poza tym należy mieć konta o kilku jak nie u kilkunastu bukmacherów.

Zalety:

 • 100% pewność zysku
 • nie trzeba mieć żadnej wiedzy sportowej

Wady:

 • niezbędny wysoki kapitał
 • posiadanie wielu kont w firmach bukmacherskich
 • system dla doświadczonych graczy

Polecany system bukmacherski

Z przedstawionych wyżej systemów stawkowania graczaom zaawansowanym i średniozaawansowanym polecamy system Kelly oraz procentową stałą stawkę. W obydwu systemach ryzyko bankructwa jest sprowadzone do absolutnego minimum, a przy dobrych i rozsądnych zakładach wzrost kapitału powinien być stabilny. Przy coraz większym budżecie wzrost kapitału zostanie zachowany gdyż system automatycznie będzie podnosił stawki. By z powodzeniem stosować system bukmacherski Kelly'ego niezbędnym czynnikiem jest opanowanie umiejętności grania valubetów oraz znajomość obstawianych dyscyplin sportowych, tak by odpowiednio szacować prawdopodobieństwo szans na wystąpienie danego zakładu.

Graczom początkującym, rozpoczynającym swoją przygodę z obstawianiem zakładów zdecydowanie polecamy system płaska stawka. Jest to w zasadzie jedyny dobry wybór - pozwala ograniczyć straty i przetestować umiejętności typowania.

Podsumowanie

Nie myślcie, że w tym artykule przedstawiiliśmy wszystkie dostępne systemy bukmacherskie. Nic z tych rzeczy, to tylko garstka najpopularniejszych. Systemy stawkowania powstawały od dziesięcioleci i z każdym dniem powstają nowe. Systemy wymyślane są przez graczy, którzy szukają sposobów na zwiększenie swoich szans w starciu z bukmacherem czy kasynem. Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego, jak pewny system, który zapewni nam zysk. Systemy stawkowania w mniejszym lub większym stopniu zwiększają szanse na osiągnięcie zysku w długim terminie, ale niczego nie gwarantują. Niezależnie od zastosowanego systemu podstawą osiągnięcia sukcesu są dobre typy.

Typowanie zakładów bukmacherskich możemy przyrównać do wojny prowadzonej latami. Nikt przecież nie rejestruje się u bukmachera aby zagrać 3 zakłady i na tym poprzestać. Celem większości typerów jest stałe, regularne osiąganie zysków. Aby osiągnąć ten cel niezbędne jest szerokue spojżenie. 

Zamiast skupiać się na wyniku poszczególnych typów (jedna potyczka) należy patrzeć na to przez pryzmat dłuższych oresów (wojna). W starciu z bukmacherem naprzód musimy poruszać się małymi kroczkami. Nagłe ruchy gracza zazwyczaj kończą się jego klęską, równoznaczną z bankructwem.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł Systemy bukmacherskie

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Systemy bukmacherskie" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 2,86/5 | 43 głosy

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Strategia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.