10 najczęstszych błędów gracza zakładów bukmacherskich

Ocena 3,94/5 | 16 głosów

Każdy typer popełnia błędy. Czasem nie jest nawet świadomy, że obrana przez niego taktyka to najprostsza droga do bankructwa. Jakie są główne grzechy graczy?

Wśród typerów zakładów bukmacherskich można wyróżnić kilka rodzajów graczy. Pierwsi stawiają okazjonalnie dla wyłącznie rozrywki, by dodatkowo podkręcić temperaturę oglądanego meczu. Drudzy liczą, że mogą swoją teoretyczną wiedzę o sporcie zamienić w zakładach na szybko zdobyte pieniądze.

Trzeci z kolei uważają bukmacherkę za grę szczęścia, więc podobnie jak w maszyny, czy ruletkę, stawiają zakłady na sport, bez analitycznego przygotowania. Ostatnia grupa to zawodowi profesjonalni gracze, którzy zakłady bukmacherskie traktują jako inwestycję w wysoko oprocentowaną lokatę, która pozwala na regularny zarobek, takich graczy bardzo nie lubią firmy bukmacherskie.

Na sukces, czyli regularne zarabianie na zakładach, składa się wiele czynników: teoria zakładów, wiedza sportowa, umiejętność zarządzania kapitałem oraz chłodny umysł.

Wiele zależy od psychologii gracza i tego jak umie panować nad swoimi emocjami i błędnym myśleniem. Kształtowanie charakteru także ma istotne znaczenie: jak mawia klasyk lepiej zrobić krok do tyłu, by później zrobić dwa do przodu, niż stać w miejscu. Fakty są takie, że tylko około 15% graczy potrafi regularnie zarabiać na zakładach bukmacherskich, ponad połowa przegrywa a reszta oscyluje w okolicach zera.

Dlaczego tylu typerów przegrywa? Bo popełniają któryś z poniższych błędów lub, co gorsza, kilka naraz. Poznaj 10 najczęstszych i najważniejszych błędów obstawiania zakładów bukmacherskich. Zdiagnozuj swoje własne postępowanie pod kątem występowania tych błędów i postaraj się je wyeliminować a z pewnością odczujesz różnice w swoich wynikach.

Chciwość

Gracz rozpoczynający swoją przygodę z bukmacherką kuszony jest przez wizję szybkiego i ogromnego zarobku. W końcu od lat interesuje się piłką nożną i nie wyobraża sobie, by jego typy mogły się nie sprawdzić. Wystarczy obstawić wszystkich faworytów podczas weekendowych zmagań i liczyć kolejne tysiące na swoim koncie.

Tak nie będzie. Jeśli typer chce osiągnąć zysk w zakładach bukmacherskich, musi planować długą walkę o każdą złotówkę. Sukces przy pomocy pierwszego „złotego strzału” zdarza się niezwykle rzadko. Ufanie wyłącznie tej metodzie bardzo szybko prowadzi do bankructwa.

Taśmy

Wielu młodych chłopaków rozpoczyna swoją przygodę z typowaniem od wizyt w punktach bukmacherów stacjonarnych. Tam „puszczają taśmy”, czyli zakłady akumulowane z dużą liczbą spotkań. Przekonanie o meczach, które z pewnością zagwarantują zysk również gubi nowych adeptów sztuki obstawiania.

To sposób na podniesienie kursu i potencjalnej wygranej przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej stawki. Wizja sukcesu przy niskich kosztach działa na wyobraźnie. Nie przekonuje nawet mały procent szans na powodzenie takiego zakładu. Im więcej zdarzeń na jednym kuponie, tym mniejsze szanse na powodzenie. Nawet, kiedy wybrane zdarzenie ma kurs @1.01.

Prosta matematyka: jeśli kupon składa się z 5 zdarzeń, w których oszacowane przez nas prawdopodobieństwo sukcesu w każdym wynosi 90% (jest bardzo duże, sensacją będzie nie zakończenie się powodzeniem tego typu), to w połączeniu gracz ma… tylko niecałe 60 procent szans na wygraną. Wynika to z działania:

0,9 * 0,9 * 0,9 * 0,9 * 0,9 = 0,59049 = ok. 59% szans

Radzimy unikać zakładów akumulowanych. Dopuszczalne są duble (zakłady podwójne) oraz triple (potrójne), ale z niższymi stawkami. Generalnie im więcej zdarzeń znajdzie się na kuponie tym stawka powinna być niższa. Ta zasada działa bez względu na wysokość kursów poszczególnych zdarzeń, kupon z 6 zdarzeniami po @1.20 powinien być podobnie nisko grany jak kupon z 6 zdarzeniami po @2.00. Inną kwestią jest zasadność gry takiego kuponu bo o ile 6 * @2.00 może mieć wartość w postaci ewentualnego ponadprzeciętnego zysku AKO=64 o tyle AKO=2,98 dla kuponu 6 * @1.20 jest kompletnie bez sensu.

Typowanie faworytów

Prawdziwe okazje w zakładach bukmacherskich nie czekają wcale w meczach Barcelony, Realu czy Chelsea z outsiderami. Obstawianie zwycięstw tych drużyn oraz innych wielkich światowego futbolu nie przyniesie spodziewanych efektów.

Okazje są tam gdzie nikt ich nie szuka

Ryzyko, jakie gracz podejmuje stawiając na pewne zwycięstwa topowych drużyn jest niewspółmierne do korzyści, jakie można zyskać przy prawidłowym typowaniu (chyba, że to valuebet). Trudno znaleźć ekipę, która na swoim koncie nie ma żadnej wpadki. Ta może przydarzyć się w każdym momencie. Nawet najlepszym.

Przykład: domowe zwycięstwa Realu (przykładowy kurs @1.10), Barcelony (@1.07), PSG (@1.11) oraz Chelsea (@1.2) składają się na kurs @1.56. Taki sam, a nawet wyższy można uzyskać jednym bardziej ryzykownym, ale równie prawdopodobnym typem. Wówczas szansa na zwycięstwo jest wyższa niż w przypadku liczenia na korzystny wynik aż czterech zdarzeń.

Wybieranie niskich kursów

Wybierając zakłady gracz nie powinien sugerować się jedynie kursem. To, że jest on niewielki  wcale nie oznacza, że oddaje on rzeczywiste prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu, dzięki temu typowi. Na wysokość kursu wpływ ma wiele czynników. Forma, historia, absencje, kontuzje. Bukmacher może wiedzieć więcej niż gracz. Dzięki temu może wykorzystać to na niekorzyść typującego. Nie można sugerować się tylko i wyłącznie kursami, trzeba śledzić informację odnośnie danej konfrontacji oraz analizować statystki przed postawieniem zakładu.

Niski kurs wcale nie oznacza pewnej wygranej, z kolei duży kurs małej szansy powodzenia.

Porywczość

Świeży gracz powinien na początku spróbować swoich sił w typowaniu bez pieniędzy. Można stworzyć arkusz kalkulacyjny do analizowania poszczególnych zdarzenia. Śledzenie swoich poczynań pokazałoby w jakim miejscu się znajduje.

Taki test wiele powie o możliwościach typera. Jeśli zauważy, że potrafi stawiać odpowiedzialnie, a typowanie bez pieniędzy przyniosło mu wirtualny zysk, wówczas może rozpocząć swoją przygodę na poważnie. Jeśli jednak regularnie przegrywa, nie potrafi dobrać odpowiednich stawek i musi powiększać wirtualny budżet, żeby kontynuować grę, wtedy otrzymuje jasny sygnał, że zakłady bukmacherskie nie są dla niego. Warunkiem powodzenia testu "typowania na papierze" jest oczywiście racjonalne typowanie meczy w ten sposób jakby się grało za prawdziwe pieniądze, należy wyznaczyć sobie budżet oraz ustalić zasady typowania. 

Brak wiedzy

Przed startem typowania gracze winni zapoznać się ze specyfiką obstawiania w sieci. Lekceważą jednak bukmacherów, będąc pewnym swojej wiedzy i umiejętności. Kończy się to źle na dwa sposoby. W jednym użytkownicy tracą pieniądze przez nieumiejętne wykorzystanie/pobranie bonusowych środków, których później nie potrafią odpowiednio wykorzystać.

Podnoszenie umiejętności kluczem do sukcesu

W drugim przypadku mowa o poznaniu specyfiki obstawiania. Jakich zakładów należy się wystrzegać, które rynki są odpowiednie dla poszczególnych dyscyplin, kiedy odpuścić. Zakłady bukmacherskie to nie tylko łut szczęścia i nadzieje powierzane w sportowców. To wiedza, taktyka i wyrachowanie, które musi nabyć użytkownik by cieszyć się z wygranych.

Jeśli użytkownik nie zna podstawowych pojęć takich jak handicap, under/over, DNB, valuebet, rodzajów zakładów, czy nie ma systemu stawkowania, to trudno będzie mu w długiej perspektywie osiągać zyski. Można rzec, że jest to niemożliwe.

Jakie cechy powinien łączyć idealny gracz i jego prognozy? . Anglicy mówią, że powinien być „SMART”. Nie o samą mądrość z dosłownego tłumaczenia chodzi. Co kryje się pod poszczególnymi literami?

S - specific - ang. swoisty, własny;
M - measurable - ang. wymierny;
A - achievable - ang. osiągalny;
R - realistic - ang. realny;
T - timed - ang. czasowy.

Włączone emocje

"Muszę się odegrać" - jeśli to pierwsze słowa gracza po porażce, to można mówić już o sporym problemie. W głowie powinna zaświecić się czerwona lampka. Znak pojawiających się skłonności do uzależnienia.

Wielu nowych graczy ignoruje to odczucie i szybko płaci za to bardzo wysoką cenę. To najkrótsza i najprostsza droga do bankructwa. Gra pod wpływem emocji nie przynosi niczego pozytywnego. Wyłącznie większe rozczarowania.

Chybił (nie)trafił

Chęć odgrywania się  błyskawicznie prowadzi do bardzo dziwnych i nieodpowiedzialnych decyzji. Takich jak stawianie zdarzeń, o których nie ma się zielonego pojęcia. Wyłącznie na podstawie kursu i pobieżnie przejrzanych statystyk.

Kolejną podstawą do odniesienia sukcesu jest specjalizacja. Uważne skupienie się na danej dyscyplinie oraz konkretnych rozgrywkach, co pomoże graczowi bacznie obserwować kolejne wyniki i wartościowe zakłady. Jednocześnie będzie w stanie znaleźć perełkę w postaci zawyżonego kursu (valuebet).

Każdy z zawodowych graczy ma swoje 2-3 dyscypliny wokół których się porusza, najczęściej są nimi tenis i piłka nożna.

Granie przypadkowych zdarzeń tylko po analizie kursów zazwyczaj kończy się niepowodzeniem.

Gorąca głowa

Serie działają tak samo. Zarówno dobre jak i złe. Każda powoduje, że gracz nie ma zamiaru odchodzić od komputera, wygrywać dalej lub próbować się odegrać.

Brak umiejętności powiedzenia „stop” w odpowiednim momencie pogrążyła już tysiące internetowych typerów. Odpowiednie przygotowanie psychiczne i chłodna kalkulacja to cechy absolutnie potrzebne w takich sytuacjach.

Brak planu

Brak odpowiedniej strategii to poważny problem. Krótkoterminowe myślenie o zakładach bukmacherskich nie da oczekiwanych efektów. 

Trzymanie się sztywnych ram stworzonego planu zapobiegnie utracie wszystkich pieniędzy oraz powstrzyma przed uzależnieniem. Realizując swoje założenia gracz ma pełną świadomość podejmowanych kroków, a utrata bądź zysk kolejnych jednostek nie będzie zaskoczeniem, tylko owocem analitycznej pracy.

Na czym polega świadoma gra? To odpowiednie dobranie taktyki, a co za tym idzie systemu stawkowania i obstawianych dyscyplin.

Bonus od wpłaty
Planuj grę, zapisuj statystyki typów

Profesjonalni gracze przez doświadczenie potrafią wyprowadzić swój własny, autorski system stawkowania. Początkujący muszą posiłkować się tymi najpopularniejszymi, które pozwalają na utrzymanie stabilnego budżetu.

Znane systemy stawkowania:

Podsumowanie

Przede wszystkim należy wyzbyć się myślenia, że zakłady bukmacherskie to łatwy sposób na zarobienie dużych pieniędzy. Regularne zarobki, owszem, są możliwe, ale tylko wtedy, kiedy wszystkie składowe jak chłodny umysł, system stawkowania, wiedza i cechy charakteru będą ze sobą współgrały.

Na koniec posłużymy się sentencją z legendarnego pokerzysty, Doyla Brunsona, który mawia: poker to trudny sposób na łatwe życie. Mniej więcej to samo można powiedzieć w kontekście zakładów bukmacherskich. Bo gdy już rozwiniesz swoje umiejętności, wygrywanie stanie się znacznie łatwiejsze.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Skomentuj artykuł 10 najczęstszych błędów gracza zakładów bukmacherskich

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "10 najczęstszych błędów gracza zakładów bukmacherskich" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 3,94/5 | 16 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Psychologia:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

Milenium banner
Milenium banner