Podatki w zakładach bukmacherskich

Ocena 2,9/5 | 30 głosów

Mimo iż regularne zarabianie na zakładach bukmacherskich nie jest zadaniem prostym to wśród typerów istnieje grupa osób otrzymująca mniej lub bardziej regularne przychody z obstawiania zakładów.

W artykule tym wyjaśnimy kiedy powstaje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od wygranych w zakładach bukmacherskich i jak się go płaci. Jak to wygląda u bukmacherów naziemnych a jak u zagranicznych.

Kiedy trzeba zapłacić podatek?

W Polsce obowiązuje prawo podatkowe (ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych) mówiące, że podatek od wygranych w grach wzajemnych (zakładach bukmacherskich) powstaje gdy jednorazowa wygrana przekracza kwotę 2280 PLN.  W takim wypadku kwota należnego podatku wyniesie 10% od kwoty wygranej. Wszystkie wygrane mniejsze lub równe 2280 zł nie podlegają opodatkowaniu.

Należy zwrócić uwagę, że :

 • kwota 2280 zł nie stanowi miesięcznego czy rocznego limitu wygranych lecz liczy się ją osobno przy każdym zawartym zakładzie bukmacherskim. W przypadku 10 wygranych po 1500 zł podatek nie występuje.
 • kwota 2280 zł to łączna kwota wygranej na kuponie, czyli zawiera też postawioną stawkę. W przypadku zawarcia zakładu za 1000 zł i wygranej 2500 zł kwota do opodatkowania wyniesie 2500 zł a nie 1500 zł (2500-1000).
 • 10% podatek należny jest od pełnej kwoty powyżej 2280 zł a nie tylko od nadwyżki. Gdy wygrana na kuponie wynosi 3000 zł to podatek liczony jest od 3000 zł i wynosi 300 zł a nie jak przy progresywnej skali podatkowej (3000-2280 = 200 zł i od tego 10% = 20 zł).
 • kwotę 2280 zł nie można pomniejszyć o wcześniejsze wygrane jak to bywa przy ustalaniu należnego podatku w jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółce.

W przypadku zaistnienia podatku, kwotę podatku z wygranej potrąca organizator i z tego powodu wypłaca mniejszą wygraną uczestnikowi gry – pomniejszoną o podatek. Kwotę podatku wykazuje w deklaracji podatkowej PIT-8AR i uiszcza do kasy Skarbu Państwa.

Gracz takiej wygranej nie musi już nigdzie zgłaszać, ani do Urzędu Skarbowego ani w rocznej deklaracji PIT, wszystkim zajmuje się organizator.

Podatek od zakładów u bukmacherów zgodnych z ustawą

Bukmacherzy naziemni to firmy bukmacherskie, które posiadają naziemne punkty obstawiania zakładów. Po wejściu w życie ustawy hazardowej firmy te zgodziły się płacić 12% podatek od gier i uzyskały zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych od polskiego ministra finansów i są nazywani też legalnymi bukmacherami. Są to firmy: STS, Fortuna, Milenium, forBET, Betclic, TOTALbet, PZBUK, eTOTO i Totolotek.

W bukmachera naziemnego występują 2 niezależne podatki

Podatek od gier – 12% stawki

Kupon u bukmachera Fortuna
Kupon bukmachera Fortuna z zaznaczonymi kwotami

Podatek od gier w kwocie 12% automatycznie wliczony jest już w zakład. Zawierając zakład u bukmachera naziemnego na kuponie zawsze są wyszczególnione kwoty:

 • Do zapłaty – czyli całkowity koszt zakładu.
 • Wkład – czyli stawka po jakiej zostanie postawiony zakład.
 • Podatek – czyli podatek jaki bukmacher odprowadza do skarbu państwa jako podatek od gier.

Przykładowo (screen po prawej) zakład zawarty za 100 zł z czego tylko 88 zł idzie na kupon bukmacherski a aż 12 zł idzie na podatek i nie bierze udziału w grze. 12 zł czyli 12% ze 100 zł to podatek - opłata za możliwość zawarcia zakładu.

Nazewnictwo poszczególnych pozycji może się różnić w zależności od konkretnego bukmachera naziemnego. Nie można uniknąć płacenia podatku od gier obstawiając zakłady u bukmacherów naziemnych podobnie jak nie można uniknąć płacenia podatku VAT przy zakupie produktów w polskim sklepie gdyż oba podmioty podlegają polskiemu prawu.

Jedynym wyjściem aby uniknąć podatku od gier jest przeniesienie się pod taką jurysdykcję gdzie obowiązuje inne prawo. Zagraniczni bukmacherzy internetowi podlegają innemu prawu podatkowemu, zazwyczaj zarejestrowani są w tzw. rajach podatkowych gdzie podatek od gier wynosi 0%. Niestety osobom przebywającym na terenie RP ustawa hazardowa zabrania korzystania z bukmacherów zagranicznych bez polskiej licencji.

Podatek od wygranych 10%

Podatek od wygranych przekraczających łączną kwotę 2280 zł (łącznie ze stawką), wytłumaczony dokładnie w pierwszym paragrafie można ominąć rozbijając duży zakład na kilka mniejszych w których każdy posiadać będzie wygraną mniejszą niż graniczne 2280 zł.

Z rozbiciem dużego zakładu na mniejsze należy uważać, gdyż może zabraniać tego regulamin bukmachera, dlatego najlepiej zapytać w okienku „Czy mogę wielokrotnie wnieść ten sam zakład?”. W odpowiedzi negatywnej będąc w większym mieście zawsze można podjechać do innego bukmachera lub innego punktu i ten sam zakład wnieść u innego bukmachera.

Potwierdzenie wygranej

Typując u bukmachera naziemnego i wygrywając spore kwoty warto przy odbieraniu wygranej poprosić o tzw. potwierdzenie wygranej - jest to dokument potwierdzający legalność wygranych pieniędzy. W przeciwnym razie po wpłacie na konto bankowe dużej kwoty Urząd Skarbowy może się upomnieć o ujawnienie źródła dochodu, bez dokumentu potwierdzającego wytłumaczenie może być trudne.

Należy wiedzieć, że każdy bank działający w Unii Europejskiej ma obowiązek rejestracji każdej transakcji (wpłata, wypłata, przelew) na kwotę równą lub wyższą 15000 EUR a w przypadku podejrzenia legalności przeprowadzanej transakcji wysyła adnotację do Urzędu Skarbowego. Działa to zarówno dla pojedynczych przelewów, jak i większej liczby powiązanych operacji. Wytyczne te zapisane są w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Podatek od zakładów u bukmacherów internetowych

Podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich zawartych u zagranicznych bukmacherów internetowych (nie posiadających licencji) nie obowiązuje.

Opodatkowaniu na terytorium Polski podlegają jedynie zakłady prowadzone legalnie, typowanie u zagranicznych bukmacherów jest nielegalne a od nielegalnych czynności podatek dochodowy nie obowiązuje.

Żeby nie było tak różowo… to w świetle ustawy gracz taki może zostać ukarany grzywną w wysokości do 120 stawek dziennych. Stawka dzienna to kwota niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia i mniejsza jej czterystukrotności. Sprawą ścigania graczy korzystających z zagranicznych bukmacherów zajmuje się Urząd Celny.

W 2015 roku kwota minimalnego wynagrodzenia brutto wynosi 1750 zł zatem stawka dzienna wynosi pomiędzy 58,33 zł - 23 332 zł. Ostateczne wysokość stawki dziennej oraz ich liczba zależeć będzie od możliwości finansowych oskarżonego. Przeczytaj artykuł przewinienia skarbowe na bankier.pl.

Art. 109 ustawy hazardowej:

Kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Dodatkowo, jeżeli wpływy od zagranicznych bukmacherów nie są ujawnione to graczowi grozi podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł wynoszący 75% dochodu. Sprawą ścigania podatku a nieujawnionych źródeł zajmuje się Urząd Skarbowy, który może zostać poinformowany przez Urząd Celny.

Bukmacher internetowy czy naziemny?

Zagraniczni bukmacherzy internetowi są dużo bardziej atrakcyjni dla graczy z powodu braku podatków i wyższych kursów, są zgodni z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, do której należy Polska. W świetle ustawy antyhazardowej korzystanie u zagranicznych internetowych bukmacherów przebywając na terytorium Polski jest zabronione i podlega wyżej wymienionej karze 120 stawek dziennych.

Bukmacherzy naziemni posiadający polską licencję na zakłady wzajemne są obarczeni 12% podatkiem od gier i możliwym podatkiem dochodowym 10%, w zamian obstawianie u nich jest zgodne z polskim prawem i korzystanie z nich nie wiąże się z ryzykiem otrzymania kary grzywny.

Utworzono dnia , ostatnia aktualizacja dnia , autor . Chcesz zostać redaktorem?
Znalazłeś w tekście błąd lub zawarte informacje nie są aktualne? Napisz komentarz lub skontaktuj się znami.

Komentarze i opinie

 1. A co powiecie o Forbet (legalny polski bukmacher bez podatku)? Bukmacher który bierze podatki na siebie. Czy to jest możliwe?

  • Link
 2. To jedynie chwyt marketingowy. Brak obniżenia stawki o 12% rekompensują sobie niższymi kursami np. na najbliższą kolejkę Ekstraklasy na mecze 1X2 marża wynosi 9-10%, na realia polskie kursy niezłe, ale na realia międzynarodowe tragiczne. Liderzy mają marżę 2-4%.

  • Link
 3. czy od zakładów systemowych pobiera się podatek 10 % w momencie gdy każda kombinacja jest mniejsza od sumy 2280 ale łączna wartość tych kombinacji przekracza tę sumę?

  • Link
 4. Niestety tak, gdyż jest to jeden kupon a główna wygrana jest przedstawiona jako jedna kwota - suma wygranych wszystkich zakładów składowych. Gdyby któryś bukmacher tworzył tyle oddzielnych kuponów co kombinacji - wtedy nie trzeba było płacić 10% podatku, niestety z tego co się orientuję wszyscy bukmacherzy robią zakłady systemowe na jednym kuponie.

  • Link
 5. sts to najwiekszy zlodziej bukmacherski z jakim sie spotkalem
  prawdziwy podatek to 26%

  • Link

Skomentuj artykuł Podatki w zakładach bukmacherskich

Przy pisaniu każdego artykułu staramy się w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę z danego obszaru zakładów bukmacherskich. Jest to niezwykle trudne zadanie, zachęcamy czytelników do uzupełnienia w komentarzach tematu artykułu "Podatki w zakładach bukmacherskich" swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Możesz komentować bez zalogowania jako anonimowy gość.
Zaloguj się w serwisie aby mieć dostęp do odpowiedzi, móc edytować i usuwać swoje komentarze. Zalogowani użytkownicy nie muszą weryfikować się poprzez captcha. Nie masz konta? Zarejestruj się w 10 sekund.

Dodaj post Dodaj komentarz Jak wstawiać zdjęcia linki itp...

Oceń artykuł

Ocena 2,9/5 | 30 głosów

Masz pytania do artykułu? Temat nie został opisany dokładnie? Napisz, postaramy się odpowiedzieć. Masz uwagi? Napisz, poprawimy.
Podobał się artykuł? Wystaw ocenę i daj nam feedback. Podziel się linkiem ze znajomym.

Powiększ pole

Artykuły

Przeczytaj też pozostałe artykuły z kategorii pordnika typera Zakłady a prawo:

Nie znalazłeś poradnika bukmacherskiego, którego szukasz? Napisz nam o tym, jeżeli przygotujemy go to otrzymasz 10 PLN.

LV BET baner
LV BET baner