Podatki w zakładach bukmacherskich

Ocena 3.04/97 głosów
Podatki w zakładach bukmacherskich

Mimo iż regularne zarabianie na zakładach bukmacherskich nie jest zadaniem prostym, to wśród typerów istnieje grupa osób uzyskujących mniej lub bardziej regularne przychody z obstawiania zakładów.

W artykule tym wyjaśnimy, kiedy powstaje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od wygranych w zakładach bukmacherskich i jak się go płaci. Jak to wygląda u bukmacherów naziemnych, a jak u zagranicznych.

  1. Podatek 10% od wygranej
  2. Podatek 12% od zakładów u legalnych bukmacherów zgodnych z ustawą
  3. Podatek od gier – 12% stawki
  4. Polscy bukmacherzy bez podatku
  5. Podatek od wygranych 10%
  6. Potwierdzenie wygranej
  7. Podatek od zakładów u bukmacherów internetowych
  8. Bukmacher internetowy czy naziemny?

Podatek 10% od wygranej

Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej? W Polsce obowiązuje prawo podatkowe (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) mówiące, że podatek od wygranych w grach wzajemnych (zakładach bukmacherskich) powstaje, gdy jednorazowa wygrana przekracza kwotę 2280 PLN. W takim wypadku kwota należnego podatku wyniesie 10% od wygranej sumy. Wszystkie wygrane mniejsze lub równe 2280 zł nie podlegają opodatkowaniu od wygranych.

Należy zwrócić uwagę, że :

  • kwota 2280 zł nie stanowi miesięcznego czy rocznego limitu wygranych, lecz liczy się ją osobno dla każdego zawartego zakładu bukmacherskiego. W przypadku 10 wygranych po 1500 zł obowiązek podatkowy nie występuje;
  • kwota 2280 zł to łączna kwota wygranej na kuponie, czyli obejmuje też postawioną stawkę. W przypadku zawarcia zakładu za 1000 zł i wygranej 2500 zł kwota do opodatkowania wyniesie 2500 zł, a nie 1500 zł (2500 − 1000);
  • 10-procentowy podatek liczony jest od pełnej kwoty większej niż 2280 zł, a nie tylko od nadwyżki. Gdy wygrana na kuponie wynosi 3000 zł, to podatek liczony jest od 3000 zł i wynosi 300 zł, a nie jak przy zastosowaniu progresywnej skali podatkowej (3000 − 2280 = 200 zł i od tego 10% = 20 zł);
  • kwoty 2280 zł nie można pomniejszyć o wcześniejsze przegrane, jak to bywa przy ustalaniu należnego podatku w jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółce.

W przypadku zaistnienia podatku jego kwotę z wygranej potrąca organizator i w związku z tym wypłaca mniejszą wygraną uczestnikowi gry – pomniejszoną o podatek. Kwotę podatku organizator wykazuje w deklaracji podatkowej PIT-8AR i uiszcza do kasy Skarbu Państwa.

Gracz takiej wygranej nie musi już nigdzie zgłaszać – ani do urzędu skarbowego, ani w rocznej deklaracji PIT, wszystkim zajmuje się organizator zakładu.

Podatek 12% od zakładów u legalnych bukmacherów zgodnych z ustawą

Legalni bukmacherzy to firmy bukmacherskie, które posiadają po wejściu w życie ustawy hazardowej firmy te zgodziły się płacić 12-procentowy podatek od gier i uzyskały zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych od polskiego Ministra Finansów. Są to firmy: STS, Fortuna, Milenium, forBET, Betclic, TOTALbet, PZBuK, ETOTO, LV BET i Totolotek.

U bukmachera legalnego występują dwa niezależne podatki.

Podatek od gier – 12% stawki

Kupon u bukmachera Fortuna
Kupon bukmachera Fortuna z zaznaczonymi kwotami

Podatek od gier w kwocie 12% automatycznie wliczony jest już w każdy zakład. Zawierając zakład u legalnego bukmachera, na kuponie zawsze zobaczysz wyszczególnione kwoty:

  • do zapłaty – czyli całkowity koszt zakładu;
  • wkład – czyli stawka, po jakiej zostanie postawiony zakład;
  • podatek – czyli podatek, jaki bukmacher odprowadza do Skarbu Państwa jako podatek od gier.

Przykładowo (screen po prawej): zakład zawarty za 100 zł, z czego tylko 88 zł trafia na kupon bukmacherski, a aż 12 zł przeznaczone zostaje na podatek i nie bierze udziału w grze. 12 zł, czyli 12% ze 100 zł, to podatek – opłata za możliwość zawarcia zakładu.

Nazewnictwo poszczególnych pozycji może się różnić w zależności od konkretnego bukmachera naziemnego. Obstawiając zakłady u legalnych w Polsce bukmacherów, nie można uniknąć płacenia podatku od gier. Jest to sytuacja analogiczna do zakupu produktów w sklepie – sklep do każdego sprzedawanego produktu dolicza podatek VAT, którego wysokość wyszczególniona jest na paragonie. Nie można uniknąć płacenia podatku VAT w polskim sklepie, nie można też uniknąć podatku od gier u legalnego bukmachera działającego na polskiej licencji, gdyż oba podmioty podlegają polskiemu prawu, które takiego podatku wymaga.

Polscy bukmacherzy bez podatku

Aby przyciągnąć do siebie graczy część z polskich bukmacherów organizuje akcje promocyjne polegające na zdjęciu z gracza obowiązku zapłaty 12-procentowanego podatku. Takie promocje zwykle nazywają się „Happy Hours. Gra bez podatku” i wtedy dany bukmacher ze swojej strony płaci za typera kwotę podatku. Więcej o tym jak obstawiać legalnie zakłady bez podatku piszemy w artykule Legalny bukmacher bez podatku.

Jedynym sposobem, aby na stałe uniknąć podatku od gier, jest przeniesienie się pod taką jurysdykcję, gdzie obowiązuje inne prawo. Zagraniczni bukmacherzy internetowi podlegają innemu prawu podatkowemu, zazwyczaj zarejestrowani są w tzw. rajach podatkowych, gdzie podatek od gier wynosi 0%. Niestety osobom przebywającym na terenie RP ustawa hazardowa zabrania korzystania z bukmacherów zagranicznych bez polskiej licencji.

Podatek od wygranych 10%

Podatek od wygranych przekraczających łączną kwotę 2280 zł (łącznie ze stawką), wytłumaczony dokładnie w pierwszym paragrafie, można ominąć, rozbijając duży zakład na kilka mniejszych, z których każdy będzie z wygraną mniejszą niż graniczne 2280 zł.

Z rozbijaniem dużego zakładu na mniejsze należy uważać, gdyż może tego zabraniać regulamin bukmachera (szczególnie gdy na koncie gracza jest aktywny bonus), dlatego najlepiej zapytać na livechacie: „Czy mogę wielokrotnie wnieść ten sam zakład?”. W przypadku odpowiedzi negatywnej, będąc w większym mieście, zawsze można podjechać do stacjonarnego punktu bukmachera i tam postawić ten zakład. Innym sposobem obejścia tego problemu jest przyjście z kolegą lub poproszenie osoby stojącej obok o obstawienie zakładu w naszym imieniu. Dobrą alternatywą w takich sytuacjach jest posiadanie otwartych i zweryfikowanych kont u kilku bukmacherów.

Potwierdzenie wygranej

Typując u legalnego bukmachera i wygrywając spore kwoty, warto przy odbieraniu wygranej prosić o tzw. potwierdzenie wygranej – jest to dokument potwierdzający legalność wygranych pieniędzy. W przypadku wypłaty na konto bankowe dużej kwoty urząd skarbowy może się upomnieć o ujawnienie źródła dochodu, a bez dokumentu potwierdzającego wytłumaczenie może być trudne. Czas na wystąpienie do bukmachera z prośbą o wystawienie zaświadczenia o uzyskanej wygranej jest ograniczony, należy to zrobić w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy od rozliczenia kuponu (wzór zaświadczenia).

Certyfikaty potwierdzające wysokie wygrane to łakomy kąsek dla wszelkich firm działających w szarej strefie. Dzięki takiemu zaświadczeniu firmy mogą „wyprać” zyski osiągnięte z nielegalnych źródeł. Proceder wystawiania zaświadczeń za fikcyjne wygrane jest znany w wielu krajach. W Polsce duża afera wybuchła w 2012 roku, kiedy to w Łodzi pracownicy punktów bukmacherskich wystawili „lewe” zaświadczenia na prawie 7 milionów złotych.

Należy wiedzieć, że każdy bank działający w Unii Europejskiej ma obowiązek rejestracji każdej transakcji (wpłata, wypłata, przelew) na kwotę równą lub wyższą niż 15 000 EUR, a w przypadku nabrania podejrzeń o nielegalności przeprowadzanej transakcji wysyła zawiadomienie do urzędu skarbowego. Działa to zarówno dla pojedynczych przelewów, jak i większej liczby powiązanych operacji. Wytyczne te zapisane zostały w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Podatek od zakładów u bukmacherów internetowych

Podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich zawartych u zagranicznych bukmacherów internetowych (nieposiadających licencji) nie obowiązuje.

Opodatkowaniu na terytorium Polski podlegają jedynie zakłady prowadzone legalnie. Typowanie u zagranicznych bukmacherów jest nielegalne, a od nielegalnych czynności podatek dochodowy nie obowiązuje.

Żeby nie było tak różowo… to w świetle ustawy hazardowej gracz obstawiający w Polsce zakłady u bukmachera bez licencji może zostać ukarany grzywną w wysokości do 120 stawek dziennych. Stawka dzienna to kwota wyższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia i niższa od jej czterystukrotności. Sprawą ścigania graczy korzystających z oferty zagranicznych bukmacherów zajmuje się Urząd Celny.

W 2015 roku kwota minimalnego wynagrodzenia brutto to 1750 zł, zatem stawka dzienna wynosi pomiędzy 58,33 zł a 23 332 zł. Ostateczna wysokość stawki dziennej oraz ich liczba zależeć będzie od możliwości finansowych oskarżonego. Przeczytaj artykuł o przewinieniach skarbowych na Bankier.pl.

Art. 109 ustawy hazardowej:

Kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Dodatkowo jeżeli wpływy od zagranicznych bukmacherów nie są ujawnione, to graczowi grozi podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł, wynoszący 75% dochodu. Sprawą ścigania podatku od nieujawnionych dochodów zajmuje się urząd skarbowy, który może zostać poinformowany przez Urząd Celny.

Bukmacher internetowy czy naziemny?

Zagraniczni bukmacherzy internetowi są dla osób typujących zakłady dużo bardziej atrakcyjni niż polska konkurencja z powodu wyższych kursów i braku podatków. Zagraniczni bukmacherzy działają zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, do której należy Polska, jednak każdy kraj Unii może ustalać suwerenne prawo w zakresie opodatkowania gier hazardowych. W świetle obowiązującej ustawy antyhazardowej stawianie zakładów u zagranicznych internetowych bukmacherów z terytorium Polski jest zabronione i podlega wyżej wymienionej karze 120 stawek dziennych.

Bukmacherzy naziemni posiadający polską licencję na zakłady wzajemne są obarczeni 12-procentowym podatkiem od gier i możliwym podatkiem dochodowym 10%. Obstawianie u bukmacherów z licencją jest zgodne z polskim prawem i korzystanie z ich oferty nie wiąże się z ryzykiem otrzymania kary grzywny.

Podziel się
  • facebook
  • twitter
  • telegram

https://spryciarz.com/poradnik-typera/podatki-w-zakladach-bukmacherskich-64

Oceń ten tekst

Podobne artykuły